Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Rozbřesk - americký trh práce nepotěšil; prostor dostanou i jiná témata než makrodata

    Rozbřesk - americký trh práce nepotěšil; prostor dostanou i jiná témata než makrodata

    08.09.2014 9:10
    Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

    Americký trh práce po delší době přinesl lehké zklamání, i když nejnižší přírůstek nových pracovních míst za posledních osm měsíců zřejmě netřeba ani přeceňovat ani podceňovat. Přece jenom jde o měsíční údaj, který může být korigován již v následujícím měsíci. Stejně tak není bombastickým překvapením ani opětovný pokles míry nezaměstnanosti zpět na hodnotu na 6,1%, což je šestileté minimum. Pokles míry nezaměstnanosti se bohužel tentokrát odehrál v důsledku pokračujícího poklesu míry participace, neboli toho, že trh práce dlouhodobě opouští některé skupiny v rámci populace.

    Omezíme-li se na globální události, tak tento týden nebude z makroekonomického pohledu ani zdaleka tak zajímavý jako ten uplynulý. Mohou to být tedy spíše (geo)politické události, jako je ani po příměří nekončící konflikt na východní Ukrajině a s ním spojené sankce či třeba spekulace na to, jak dopadne referendum o skotské nezávislosti.

    Nemusí to nakonec však být makro události, které určí směr globálních trhů. Do hry se totiž mohou dostat obří IT firmy, jejichž tržní kapitalizace se pohybuje v řádu stovek miliard dolarů (nikoliv korun). Tento týden nejenže má největší technologická firma Apple představit nové produkty ze svojí zahrádky, ale především se schyluje dost možná k největšímu úpisu akcií v historii. Na kotovaný akciový trh jde totiž čínský internetový gigant Alibaba, jehož tržní kapitalizace by při úpisu akcií v hodnotě 21 miliard dolarů (na americkém trhu) dosáhla přibližně 160 miliard dolarů. A to je suma jen o málo nižší, než je například roční výkon české ekonomiky.

    Forex
    Polský zlotý společně s českou korunou v pátek pokračoval v posilování. Pomohly jim jak dozvuky ECB, tak i horší než očekávané americké statistiky z trhu práce. Naopak maďarský forint se posunul zpět k 314 EUR/HUF, a to i přesto, že maďarská průmyslová produkce v červenci vzrostla meziročně o nečekaných 12,3 %. V souvislosti s maďarskou měnou za zmínku stojí sobotní prohlášení viceguvernéra MNB Adama Baloga, podle kterého je MNB připravena pomoci z devizových rezerv hladké konverzi cizoměnových půjček. Ke konverzi zřejmě dojde na jaře roku 2015.

    Tento týden to bude znovu geopolitické napětí, které bude hrát na trzích významnou roli, nicméně ani regionální kalendář nezůstane bez zajímavých údajů. Dnes český statistický úřad zveřejní růst průmyslové výroby. V průběhu týdne pak bude zveřejněna česká a maďarská inflace. Polská inflace nás čeká až počátkem příštího týdne.

     

    Upozornění:

    Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

    Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

    Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


    Čtěte více:

    Co nás čeká v příštím týdnu? - kalendář očekávaných událostí
    05.09.2014 14:10
    V rámci zpravodajského servisu přinášíme uživatelům www.patria.cz pra...
    Gigatovárna na baterie bude v Nevadě - Musk shodil
    05.09.2014 14:48
    Tesla přestala hrát poker a vybrala si Nevadu jako místo pro svou giga...
    Zdroj kriminální činnosti – chudoba nebo genetická informace?
    05.09.2014 17:55
    Aristoteles psával, že chudoba je matkou zločinu. Měl však pravdu? Doz...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  
    6:03Zvedání sazeb v USA a skutečná „povaha inflace“
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data