Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdroj kriminální činnosti – chudoba nebo genetická informace?

Zdroj kriminální činnosti – chudoba nebo genetická informace?

05.09.2014 17:55
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Aristoteles psával, že chudoba je matkou zločinu. Měl však pravdu? Dozajista se shodneme, že chudoba a zločinnost koexistují v úzkém vztahu. Přece jen myšlenka, že nedostatečné příjmy vedou k protiprávním skutkům, zní více než logicky a v zásadě souvisí s nejsilnějším lidským pudem přežití. Avšak co když na vině není chudoba, ale genetická informace, která v lidech vyvolává doslova touhu po zločinnosti?

Nedávná studie Amira Sariaslana a jeho kolegů ze švédského Karolinksa Insitutu zpochybnila dříve neotřesitelnou kauzalitu, že chudoba vede ke zločinnosti. Tedy alespoň co se týče, násilných činů a užívání drog. Sarislan k výzkumu využil osobní data švédského obyvatelstva sesbíraná zdejší vládou. Díky tomu mohl se svými kolegy studovat na půl milionu dětí narozených v letech 1989 až 1993. Informace obsahovaly informace o vzdělání, ročních příjmech rodiny a kriminálních obviněních.

Švédská hranice trestní odpovědnosti je na 15 letech. Sariaslan proto sledoval vybrané děti od dosažení této hranice po dalšího tři a půl roku. Asi nikoho nepřekvapí, že teenageři, kteří vyrostli v rodinách s příjmy v dolních 20 %, zaznamenali 7krát větší počet obvinění ze spáchání násilného činu a dvakrát více jich bylo obviněno z šíření drog, než skupina dětí s rodinným příjmem v horních 20 %.

Výzkumný tým však velice překvapilo zjištění, kterého dosáhl při studiu chudých rodin, u nichž postupem času došlo k růstu bohatství. Ačkoliv mladší děti těchto rodin již vyrůstaly v lepších podmínkách, jejich míra kriminality byla zcela totožná s tou, kterou vykazovali jejich v chudobě vychovaní starší sourozenci. Rodinný příjem tak nebyl determinující faktor.

Nabízí se tak dvě vysvětlení. Prvním je, že jednou ustanovená rodinná kultura zůstává uvnitř pudů samotného dítěte. To totiž obvykle vzhlíží ke svým starším sourozencům s obdivem a následuje tak jejich příkladu, v tomto případě protiprávního jednání. Druhé vysvětlení je postavené na studiích zaměřujících se na genetickou predispozici ke kriminálnímu jednání. Několik výzkumů totiž již dříve došlo k závěru, že chudší společenská vrstva údajně postrádá jisté kontrolní impulsy ve svém genetickém základu. To by v podstatě znamenalo, že děti, které se rodí do chudších rodin, automaticky získávají geny svých „chudých“ rodičů, v nichž není obsažená dostatečná míra sebekontroly proti páchání zločinů. Pokud by některé z vysvětlení bylo skutečně pravdivé, v důsledku by sociální reformy nemohly vést k okamžitým efektům. Protiprávní činy starších sourozenců či genetická predispozice by totiž vytvořily zakořeněnou představu dětí, že páchání zločinů patří k jejich přirozenosti a samotný přesun do bohatší vrstvy by tento pud jen stěží vymýtil.

Ačkoliv se jedná o pouhou studii a její závěry by neměly být přeceňovány, určitě se nevyplatí ji ignorovat. Možná totiž sama o sobě poskytuje bližší náhled na jeden z nejvýraznějších problémů naší společnosti - snaha o minimalizaci kriminální činnosti skrze zamezení chudobě nemusí nést své ovoce ihned. To však neznamená, že by se společnost měla přestat snažit. Právě naopak. Postupné usazení chudých občanů v „bohatší“ vrstvě společnosti by mělo po čase přinést jistou formu „domestikace“ a vymýcení ať už jednoho či druhého efektu. Ve výsledku by tak úsilí investované do odstranění chudoby mělo své plody v podobě nižší míry kriminality přinést dalším generacím.

Zdroj: Economist




Čtěte více:

Americká příjmová nerovnost: Střední třída chudší, než jste mysleli
17.06.2014 12:35
Čísla hovoří jasně – průměrné americké bohatství dospělé osoby dosahuj...
7 mýtů, které dělají investory chudší
09.07.2014 14:45
Finanční trhy jsou komplexní a dynamické systémy, na kterých se pohybu...
Kolik musíme vydělávat, abychom byli chudí?
04.08.2014 7:30
Debata o tom, kde nastavit hranici chudoby, zaměstnává řadu lidí. Může...

Váš názor
  •  
    08.09.2014 10:40

    Takze si to zhrnme: Najprv clanok navrhuje, ze niektori jedinci su tak trochu nesvojpravne zvieratka, pretoze nedisponuju moznostou ovladat svoje chovanie a necinit trestuhodne ukony. Dalej clanok predstiera "domestikaci" tychto geneticky slabsich jedincov, idealne ako domace zvieratka v bohatych komunitach. Na zaver clanok polemizuje, ake by to bolo fajn, keby sme sa vsetci mali dobre, aj napriek tomu, ze z pohladu historie sa ludia vzdy zas a znovu delili na tych hore a tych dole. Chcel by som mat tolko optimizmu, ako filozof z Economistu.
    Eco
  •  
    05.09.2014 19:38

    Podpora sociálních rodin nic nezmění.Komunisti dělali podporu dělnicko-rolnické inteligenci a ta nám pak po sametu rozkradla stát.
    Mac
    • ake jdnoduché
      07.09.2014 23:33

      Jeden až žasne aký hlupáci žijú na tom západe... A tí výskumníci... Neviem čo má štatistika s genetikou, ale veľa toho nebude...
      jářku
      • Re: ake jdnoduché
        08.09.2014 7:49

        Už zase tady blbneš? Já ti ve stručnosti něco o té genetice řeknu... Komouši po r. 1948 vyházeli, vyhnali, zavřeli a popravili cca 600.000 lidí, kteří se podíleli na státní správě, školství, výzkumu, ozbrojených složek a chodu mnoha jiných veřejných institucí. Tyto spolehlivé erudované síly nahradili lůzou, která v sobě neměla vůbec vypěstované návyky v těchto profesích. Stručně řečeno, 600.000 hajzlů s genetickou výbavou debilů bez vzdělání řídilo stát 20 let a přivedli ho do propasti. Měli ovšem jednu mocenskou vlastnost. Tato hajzlovská kriminálnická spodina si koryta dědila. Staří komouši odcházeli z řídících pozic a nastupovala jejich děcka a to je FAKT. Takže dodnes nám defacto vládnou hňupi s genetickou výbavou tehdejších grázlů bez vzdělání. - - - Patříš-li k nim, stěží pochopíš, co jsem ti chtěl sdělit.
        Jesse
      • Re: ake jdnoduché
        07.09.2014 23:51

        :-) přesně ... jeden = ty. Ostatní nejsou takový kokoti.
        sean
Aktuální komentáře
06.05.2025
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y