Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ublížená Argentina: Hedgeové fondy jsou jako finanční teroristé, Němci jsou nepřátelští

Ublížená Argentina: Hedgeové fondy jsou jako finanční teroristé, Němci jsou nepřátelští

25.09.2014 10:40
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Argentinská prezidentka Cristina Fernandez obvinila hedgeové fondy, které se se zemí soudí kvůli zaplacení plné částky splatného dluhu, z „ekonomického a finančního terorismu“. Dle prezidentky tak jen potvrzují její dřívější slova o nátlakových praktikách, kvůli kterým je ona sama označuje za „supí“ fondy. Reagovala tak na pokračující souboj s věřiteli, kteří odmítli přistoupit na restrukturalizační plán a žalují zemi kvůli uhrazení svých pohledávek.

Fernandezová v projevu před ústředním shromážděním OSN uvedla, že „teroristy nejsou pouze ti, kdo shazují bomby, ale také ti, kdo destabilizují ekonomiku, způsobují hladovění, trápení a chudobu“. Komentář z úst Fernandézové zazněl jen pár hodin poté, co šéf jejího kabinetu Jorge Capitanich nařkl Německo z „nepřátelského postoje“ vůči argentinskému úsilí restrukturalizovat dluh. Ten dle něj potvrzují reklamy hedgeových fondů, které citují kritický postoj ze strany německých čelních představitelů. Narážel tak na celostránkovou reklamu zaplacenou American Task Force Argentina (lobbystická skupina hedgeových fondů), která se objevila v lokálních denících Clarin a La Nacion, a která citovala německého ministra financí Wolfganga Schaubleho označujícího argentinskou politiku jako „příklad nedostatečné síly“.

Na Schaubleho slova Capitanich reagoval prohlášením, že „Německo v ekonomických a finančních otázkách vždy vůči Argentině zastávalo nepřátelský postoj“. Odkázal pak na skutečnost, že právě největší evropská ekonomika patřila mezi jedenáctku zemí, která 9. září hlasovala proti argentinskému návrhu v rámci OSN na ustanovení multilaterálních právních systémů pro dluhovou restrukturalizaci.

Napětí okolo vypořádání argentiského dluhu eskaluje od konce července, kdy jihoamerická země upadla do technického defaultu. Ten způsobila neochota některých věřitelů přistoupit na restrukturalizační návrh, v jehož rámci by přišli o část hodnoty svých pohledávek. Soudně nárok věřitelů potvrdil také rozhodčí soud ve Spojených státech, což však Argentina přijala s nelibostí a dokonce se obrátila na Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, aby zahájil proti USA řízení kvůli narušování suverenity. Koncem srpna sága pokračovala návrhem prezidentky Fernandézové na převedení stávajících dluhů na novou formu dluhopisů uzákoněných pod argentinským právem. Snahou bylo obejít americké zákony, které vyplacení věřitelů blokovaly, neboť jej podmínily vypořádáním závazků vůči skupině hedgeových fondů odmítajících přistoupit na dřívější restrukturalizační návrh. V půlce září návrh z dílny prezidentčiny administrativy schválila dolní komora argentinského parlamentu.

Zdroj: Reuters


Čtěte více:

Argentina se s věřiteli nedohodla, je v technickém defaultu
31.07.2014 9:58
Žádné zprávy o pokroku v jednání o argentinském dluhu nepřišly do 6:0...
Argentina hodlá defaultní status odvrátit výměnou dluhopisů; chce vyšachovat americké soudy
20.08.2014 11:27
Argentinská prezidentka Cristina Fernandez včera představila legislati...
Argentina vyšachovala americké soudy, přesune splátky svých dluhopisů
11.09.2014 13:09
Dolní komora argentinského parlamentu dnes definitivně schválila návrh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data