Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Argentina vyšachovala americké soudy, přesune splátky svých dluhopisů

Argentina vyšachovala americké soudy, přesune splátky svých dluhopisů

11.09.2014 13:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Dolní komora argentinského parlamentu dnes definitivně schválila návrh zákona, který umožní přesunout splácení argentinských státních dluhopisů ze Spojených států na domácí půdu nebo jinam. Země by tím obešla rozhodnutí newyorského soudu, který letos v rámci dlouhého sporu Buenos Aires s vlastníky původních dluhopisů vydaných před státním bankrotem v roce 2002 zabránil splácení vyměněných obligací. Argentina se kvůli tomu v červenci dostala po zhruba 12 letech opět do platební neschopnosti.

Majitelům dluhopisů vydaných podle zahraniční legislativy zákon umožní, aby je vyměnili za dluhopisy stejné hodnoty, ale podle argentinského práva. Argentinské vládě by to umožnilo obsluhovat dluh přes domácí banky, nikoli americké, jak je tomu dosud. Zákon minulý týden přijal argentinský Senát.

Argentinská vláda chce obnovit splátky u dluhopisů, které po bankrotu většina investorů přijala výměnou za staré a vzdala se dvou třetin původní hodnoty. Argentina se technicky dostala do platební neschopnosti, když americký soudce Thomas Griesa zablokoval splátku těchto dluhopisů ve výši 539 milionů dolarů.
Argentina podle amerického soudu nemůže platbu provést, dokud se nejprve nevyrovná se skupinou žalujících hedgeových fondů, které požadují úhradu původních dluhopisů v plné výši 1,3 miliardy dolarů plus úroky. Argentina je ale odmítá vyplatit v obavě, že se k nim připojí další majitelé nevyměněných dluhopisů, a celková nárokovaná částka by tak mohla narůst na 15 miliard dolarů.

Poslední splátka leží kvůli Griesově rozhodnutí od konce června na účtu americké Bank of New York Mellon. Argentinský plán počítá s tím, že vláda tohoto správce nahradí argentinským státním finančním ústavem Banco de la Nación.

Není ale jisté, do jaké míry se investoři budou chtít novým zákonem řídit, když jej soudce Griesa označil za nelegální. "Významnou účast nečekáme, i když vláda tím vyšle signál, jaký chce - že dělá, co může, aby dluh splatila," řekl agentuře Reuters Alejo Costa z argentinské investiční banky Puente.

Argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof tento týden připustil, že mezi věřiteli asi není příliš chuti k výměně dluhopisů podle nového zákona. Ministr zákonodárcům řekl, že vláda bude naslouchat návrhům věřitelů ohledně místa plateb. Další část úroků z restrukturalizovaného dluhu musí Argentina splatit do konce září.

Zdroje: čtk, Reuters


Čtěte více:

Argentina se s věřiteli nedohodla, je v technickém defaultu
31.07.2014 9:58
Žádné zprávy o pokroku v jednání o argentinském dluhu nepřišly do 6:0...
Argentina žaluje USA kvůli dluhu
08.08.2014 8:45
Argentina požádala Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, aby zahájil řízení...
Argentina hodlá defaultní status odvrátit výměnou dluhopisů; chce vyšachovat americké soudy
20.08.2014 11:27
Argentinská prezidentka Cristina Fernandez včera představila legislati...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data