Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světová banka: revidovala odhad růstu HDP pro jeden z nejrychleji rostoucích regionů světa - východní Asii

Světová banka: revidovala odhad růstu HDP pro jeden z nejrychleji rostoucích regionů světa - východní Asii

6.10.2014 10:36
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Nový report Světové banky ukázal, že experti z této instituce očekávají u rozvíjejících se zemí v oblasti východní Asie a Pacifiku dobré zotavení a očekávají tento rok růst lokálních ekonomik regionu. Vyšší rychlosti růstu HDP, nepočítáme-li Čínu, dosáhnou ekonomiky nejspíše v dalších letech. Přesto rozvojové země východní Asie stále patří mezi nejrychleji rostoucí regiony na planetě.

HDP východní Asie v tomto a roce 2015 pravděpodobně poroste rychlostí 6,9 %, což je pomalejší tempo než v roce 2013, kdy HDP těchto zemí rostlo o 7,2 %. Čína by měla udržet značný růst HDP ovšem s klesajícím trendem. Světová banka odhaduje růst čínského HDP letos na 7,4 % a v příštím roce na 7,2 %. Je to způsobeno hlavně tím, že se vláda snaží postavit růst ekonomiky na více udržitelných způsobech růstu.

„Východní Asie a Pacifik bude stále mít potenciál růst vysokým tempem – a také rychleji než ostatní rozvíjející se regiony – pokud domácí politici prosadí ambiciózní reformy, které zahrnují odstranění bariér pro investice, zlepšení konkurenceschopnosti exportu a racionalizace veřejných výdajů.“ řekl Axel van Trotsenburg, viceprezident pobočky Světové banky v oblasti.

Zatímco jako region bude ze světového zotavení profitovat tento více než ostatní, dopad na jednotlivé země bude rozdílný. Bude záležet na jejich schopnosti přitáhnout investice a na konkurenceschopnosti exportů. Čína, Malajsie, Vietnam a Kambodža jsou dobře připraveny ze zotavení profitovat nejvíce. Reflektuje to jejich snahu se integrovat a propojit se světovými i lokálními obchodními místy.

Zpráva Světové banky revidovala předpověď pro růst Malajsie pro rok 2014 na 5,7 % z předchozích 4,9 % v dubnu hlavně kvůli velkým exportům v první polovině roku. Kambodža by mohla růst rychlostí až 7,2 %. Thajsko by mohlo z oživení ve světě mít prospěch také za předpokladu, že politické napětí v zemi bude postupně opadat.

Na rozdíl od zemí zmíněných výše například Indonésie letos propadne a pohorší si pravděpodobně o 0,6 % v růstu HDP ve srovnání s rokem 2013, kdy rostla 5,8 %. Důvodem je, že Indonésie se stále spoléhá na export komodit. Ceny komodit letos jdou dolů a poptávka po nich v řadě destinací ochabuje.

Rizika pro růst HDP stále přetrvávají. Vysoko příjmové ekonomiky jako Eurozóna nebo Japonsko mohou velice snadno znovu čelit problémům v relativně krátké budoucnosti. Globální podmínky se tak díky tomu mohou zhoršit a regionální nebo geopolitické tření může také přispět k destabilizaci. Region také zůstává zranitelný z obavy o rychlé zpomalení čínské ekonomiky. To by mohlo silně zasáhnout exportéry komodit, zejména exportéry kovů jako Mongolsko nebo Indonésie.

Nejlepší cestou pro země této oblasti jak bojovat proti těmto rizikům je identifikovat problémy, které by způsobily té dané zemi a přijmout všechny možná opatření jak jejich negativní dopady zmírnit. Tyto politiky pak doplnit komplementárně se strukturálními reformami a posilováním proexportní konkurenceschopnosti.

asiegdp 

Zdroj: The World Bank East Asia and Pacific Economic Update - říjen 2014


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba