Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
5 světových megatrendů, které by měl znát každý investor

5 světových megatrendů, které by měl znát každý investor

09.10.2014 17:50
Autor: Michal Putna, Patria Online

Jedna z investičních pouček říká, že „trend is friend“ a jít proti nastolenému trendu se nemusí vyplatit. Analytici ze Citi Bank společně s experty z Oxfordu v nové studii pojmenovali pět hlavních trendů, které budou ovlivňovat náš život v příštích letech. Tyto trendy budou mít zásadní význam také pro světové ekonomiky a finanční trhy, proto si je pojďme se stručnosti představit:

1) Prohloubí se globální integrace

Pokračující globalizace (někdo dává přednost termínu mondializace) by měla v příštích letech zvýšit počet demokraticky řízených států, rozšířit hranice pro volný pohyb osob/kapitálu, snížit celní překážky zahraničního obchodu, ještě více propojit jednotlivce přes sociální sítě, atd.

Všechny tyto změny by měly přispět k větší ekonomické a politické spolupráci. Na straně finančních trhů by tento proces měl vyústit v užší integraci, která podpoří (zahraničí) investice a přeshraniční pohyb kapitálu. Jen pro ilustraci dodejme, že například v Indii činila v roce 1990 cla na průmyslové výrobky 200%, o dvacet let později se cla propadla na 10% úroveň se všemi positivními dopady na zahraniční obchod, investice, rozvoj technologií, apod.

2) Světová populace (ještě více) zestárne

Kvalitnější zdravotní péče přispěla ke snížení míry úmrtnosti, čímž se zvýšil podíl starých lidí ve společnosti. Průměrnou očekávanou délku dožití zvyšují také lepšící se ekonomické podmínky v rozvojových zemích. V roce 1950 žilo na zemi 200 milionů obyvatel starších 60ti let. Do roku 2050 se očekává, že šedesátníků a starších budou dvě miliardy.

S demografickými změnami inherentně souvisí také změny v ekonomické struktuře a organizaci hospodářských činností. S tím, jak se bude snižovat počet ekonomicky aktivních obyvatel, se bude zvyšovat tlak na důchodové a zdravotní systémy. Lze proto očekávat, že sektor péče o seniory zažije v následujících letech silný boom, jehož začátek můžeme pozorovat už nyní.

3) Nové technologie budou kralovat


V souvislosti s novými technologiemi se často zužuje pozornost pouze na nové mobilní vymoženosti, sociální sítě, apod. Ke slovu však přicházejí technologie, jejichž dopad bude mnohem větší. Nanotechnologie, genetická léčba, GMO potraviny a 3D tisk jsou nejvýraznějšími adepty, kteří mají potenciál zásadně změnit naše životy.

Na příkladu 3D tisku lze ilustrovat, jaký (tržní) potenciál mohou tyto technologie mít. Aktuálně je tržní hodnota sektoru 3D tisku přibližně dvě miliardy dolarů. Do sedmi let by se jeho hodnota měla zvýšit na 12,5 mld. USD, jak předpovídají analytici Citi.

4) Zdrojem globálního růstu budou rozvojové země

Do konce roku 2030 by se světová ekonomika měla zdvojnásobit a do roku 2050 se očekává druhé zdvojnásobení. Tato ekonomická expanze však nebude mít původ v populačním růstu, ale v intenzivních faktorech hospodářského oživení.

Střední třída v Číně a Indii bude největší spotřebitelskou entitou na světě s obrovským tržním potenciálem. Do roku 2030 přeroste indická střední třída (1,2 mld.) tu čínskou (1,13 mld.), avšak Číňané by měli zůstat i nadále bohatší (21 tisíc USD per capita vs. 13 tis. v Indii).

5) Zvýší se expozice vůči systematickému riziku

Větší integrace a světová kooperace podporuje ekonomický růst, pomáhá zahraničnímu obchodu, investicím, šíření technologií. Je však spojena také se zvýšenou expozicí vůči systematickým rizikům. Globalizace svým způsobem vede k unifikaci, přičemž málo diverzifikované systémy jsou více zranitelné globálními šoky dopadajícími na všechny účastníky. Riziko se zvyšuje také tím, jak jsou na globální úrovni silně propojené dodavatelsko-odběratelské řetězce.

Například Thajsko, důležitý hráč na poli pevných disků, bylo v roce 2011 postiženo silnými lijáky, které přinutily mnoho společností k uzavření svých provozů. To vedlo k celosvětovému poklesu produkce pevných disků o 28 %, zisk Intelu v 4Q 2011 se kvůli tomuto výpadku propadl o jednu miliardu dolarů.

Všechny výše uvedené megatrendy mohou být pro investory zajímavou inspirací ohledně alokace aktiv v delším časovém horizontu. Stále totiž platí, že podceňovat trend se nevyplácí.

Zdroj: Citi Bank, Business Insider


Čtěte více:

MMF: 3 překážky globálního růstu
08.10.2014 13:00
Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil včera odhad růstu světového hosp...
Alcoa - zisk na akci lepší o 38 % než očekávání ve 3Q14
09.10.2014 9:37
Největší americký producent hliníku společnost Alcoa včera v USA po tr...
Obavy Fedu znamenají ztráty pro dolar
09.10.2014 10:14
Včerejší večerní zápis z posledního jednání měnového výboru Fedu nepři...
Jack Ma vs Warren Buffett - Zajímavosti z jejich životů
09.10.2014 11:15
Warren Buffett a Jack Ma. Dvě rozdílné osobnosti, dva zcela odlišné př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  
5:59Ropná dekáda: Proč už ropné šoky nejsou, co bývaly?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data