Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: 3 překážky globálního růstu

MMF: 3 překážky globálního růstu

8.10.2014 13:00
Autor: Michal Putna, Patria Online

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil včera odhad růstu světového hospodářství. MMF současně varoval, že světová ekonomika se již nemusí vrátit k růstovým hodnotám před propuknutím finanční krize v roce 2008.

Dle nejnovějších údajů MMF plyne, že světový růst HDP by se v letošním roce měl snížit o 0,1 p.b. na 3,3 %. V roce 2015 by globální ekonomika měla růst tempem 3,8 %, což je o 0,2 p.b. méně, než avizoval červnový výhled.

"Zotavování pokračuje, ale je slabé a nerovnoměrné," uvedl ke zprávě hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard. Dle MMF existují tři největší překážky, které brání rychlejšímu zotavování světových ekonomik. Patří mezi ně: nízké úrokové sazby, války a Evropa.

1) Nízké úrokové sazby

Dlouhé období extrémně nízkých úrokových sazeb vyhnalo investory k rizikovějším aktivům spojených s vyššími výnosy. Díky tomu sedí velká část obchodníků na vysoce rizikových aktivech, která mohou silně ztrácet v okamžiku, kdy se začnou zvyšovat úrokové sazby.

Tento scénář děsí především investory z USA, kde se centrální banka chystá k ukončení programu QE a zvyšování úroků. Otázkou zůstává, jak dlouhé bude období mezi ukončením QE a nastartováním cyklu zvyšování sazeb (dle vyjádření Fedu by se, ceteris paribus, mohlo jednat o 6M). V Evropě zřejmě nízké sazby ještě nějakou dobu zůstanou, ECB tento měsíc zahájí odkup jednoduchých ABS.

2) Války

Druhým rizikem pro globální růst jsou geopolitické krize, které mohou eskalovat v regionální války. Rusko-ukrajinský konflikt, který se táhne již od jara, stále nemá žádné stabilní řešení. Hospodářství Ukrajiny by kvůli krizi na východě země mělo letos odepsat 6 % svého HDP, ruská ekonomika potom 0,2 %. Následné sankce Západu komplikují obchodní výměnu a zhoršují ekonomické vyhlídky v Rusku i na Západě. Největší obětí rusko-ukrajinské krize je rubl, který proti dolaru i euru prudce oslabil a jeho propad pokračuje (ruská centrální banka již dvakrát intervenovala na jeho podporu). Oproti dolaru ztratila ruská měna od začátku roku již 17 % své hodnoty.

Riziko představují také extrémisté z hnutí ISIL, kteří terorizují obyvatele Iráku a Sýrie, aktuálně je ISIL nebezpečně blízko turecké hranice. Svět válčí také s ebolou a jejím možným rozšířením mimo Afriku. V případě, že by riziko nákazy trvalo delší dobu a došlo k dalšímu rozšíření této nemoci, mělo by to dramatické dopady na ekonomiky afrických států.

3) Evropa


Rizikem přicházejícím z Evropy je obava o ekonomické oživení v eurozóně doplněná strachem z deflace. ECB drží úrokové sazby na historickém minimu, realizuje čtyřleté repo operace (TLTRO) a spouští program nákupu ABS. Všechny tyto kroky mají podpořit růst cen k 2% cíli ECB. Dle MMF však existuje třicetiprocentní pravděpodobnost, že se eurozóna v příštím roce dostane do deflace, a téměř čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že se vrátí do recese. V takovém případě by se Evropa stala brzdou pro globální ekonomický růst.


Čtěte více:

IBM má stále v plánu vyčlenit ze skupiny divizi mikročipů
8.10.2014 9:29
IBM a Globalfoudries znovu začaly jednání o převzetí ztrátové divize n...
ČR: Nezaměstnanost v září na 7,3 %
8.10.2014 9:33
Nezaměstnanost v České republice v září meziměsíčně klesla na 7,3 % z ...
M. Hampl: Centrální bankéři by si přáli návrat k „nudné“ měnové politice
8.10.2014 9:51
Centrální bankéři touží po klidu a životě mimo záře reflektorů. Posled...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Všechno možná je uplně jinak
    8.10.2014 14:16

    Všechny uveřejněné zprávy o zlepšujícím se hospodářství v USA mi donutily zamyslet se nad tím, jaký je asi problém pro FED upravovat čísla tak, aby nenastala panika na trzích. Nevím jak koho, ale mě osobně přesvědčí o opravdovém zlepšování stavu ekonomiky snad až zvednutí úrokových sazeb. V plánech FEDu se o možném zvýšení úrokových sazeb stále pouze výhledově hovoří. Je opravdu víra všech světových ekonomů k presentaci pozitivních čísel FEDu tak neochvějně pevná, že považují možnost zkreslování čísel ve prospěch uklidnění trhů za hříšnou myšlenku? Nebude nakonec vše jinak a prostě se jednoho dne jen probudíme do reality, kterou si nikdo z nás neumíme v současné době představit. Přece není možné do nekonečna znehodnocovat měnu tištěním množství bezcenných aktiv a spoléhat se pouze na důvěru trhu v jejich hodnotu. Nejsem vystudovaný ekonom a ekonomii vnímám pouze selským rozumem, tak mi prosím promiňte, tento možná laický pohled na zprávy o zlepšující se ekonomické situaci národního hospodářství USA.
    Zdeněk
Aktuální komentáře
29.4.2017
8:56Víkendář: Rebel proti carovi nové ruské říše
28.4.2017
22:47Wall Street zakončila duben nevýraznou seancí
19:26Zisky obchodovaných firem jsou mimořádně vysoko. Srovná je korekce?
17:53Summary: Intel zlepšil profitabilitu, Microsoft má silnou marži v cloudových službách
17:52UNICAPITAL ENERGY a.s.: Výroční zpráva za hospodářský rok 2016
17:44Pražská burza uzavřela týden dalším růstem
17:37STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oprava Pololetní zprávy k 30. 6. 2016
17:33Světové akcie: Nejistá koncovka úspěšného měsíce
17:17Pozitivní závěr týdne pro korunu. Euro neudrželo zisky z inflace  
17:08UNICAPITAL a.s.: Ukazatel Equity ratio za hospodářský rok 2016
16:59Home Credit B.V. - zveřejňuje výroční zprávu společnosti
16:52FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu
16:51Týden na měnách: Euforie z voleb  
16:45Zisku General Motors se dařilo. Automobilka chce dál šetřit a prodávat za vyšší ceny
16:15Trump za sebou má prvních sto dní. Trhy si ho oblíbily, Američané spíše ne
16:03APS FUND ALPHA uzavřený investiční fond, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu fondu za rok 2016
16:03LUCROS investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
15:57CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond a.s.: Výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016
15:55INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. : Oprava pololetní zprávy Emitenta
15:53CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2014 do 31. 12. 2016

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data