Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: 3 překážky globálního růstu

MMF: 3 překážky globálního růstu

08.10.2014 13:00
Autor: Michal Putna, Patria Online

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil včera odhad růstu světového hospodářství. MMF současně varoval, že světová ekonomika se již nemusí vrátit k růstovým hodnotám před propuknutím finanční krize v roce 2008.

Dle nejnovějších údajů MMF plyne, že světový růst HDP by se v letošním roce měl snížit o 0,1 p.b. na 3,3 %. V roce 2015 by globální ekonomika měla růst tempem 3,8 %, což je o 0,2 p.b. méně, než avizoval červnový výhled.

"Zotavování pokračuje, ale je slabé a nerovnoměrné," uvedl ke zprávě hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard. Dle MMF existují tři největší překážky, které brání rychlejšímu zotavování světových ekonomik. Patří mezi ně: nízké úrokové sazby, války a Evropa.

1) Nízké úrokové sazby

Dlouhé období extrémně nízkých úrokových sazeb vyhnalo investory k rizikovějším aktivům spojených s vyššími výnosy. Díky tomu sedí velká část obchodníků na vysoce rizikových aktivech, která mohou silně ztrácet v okamžiku, kdy se začnou zvyšovat úrokové sazby.

Tento scénář děsí především investory z USA, kde se centrální banka chystá k ukončení programu QE a zvyšování úroků. Otázkou zůstává, jak dlouhé bude období mezi ukončením QE a nastartováním cyklu zvyšování sazeb (dle vyjádření Fedu by se, ceteris paribus, mohlo jednat o 6M). V Evropě zřejmě nízké sazby ještě nějakou dobu zůstanou, ECB tento měsíc zahájí odkup jednoduchých ABS.

2) Války

Druhým rizikem pro globální růst jsou geopolitické krize, které mohou eskalovat v regionální války. Rusko-ukrajinský konflikt, který se táhne již od jara, stále nemá žádné stabilní řešení. Hospodářství Ukrajiny by kvůli krizi na východě země mělo letos odepsat 6 % svého HDP, ruská ekonomika potom 0,2 %. Následné sankce Západu komplikují obchodní výměnu a zhoršují ekonomické vyhlídky v Rusku i na Západě. Největší obětí rusko-ukrajinské krize je rubl, který proti dolaru i euru prudce oslabil a jeho propad pokračuje (ruská centrální banka již dvakrát intervenovala na jeho podporu). Oproti dolaru ztratila ruská měna od začátku roku již 17 % své hodnoty.

Riziko představují také extrémisté z hnutí ISIL, kteří terorizují obyvatele Iráku a Sýrie, aktuálně je ISIL nebezpečně blízko turecké hranice. Svět válčí také s ebolou a jejím možným rozšířením mimo Afriku. V případě, že by riziko nákazy trvalo delší dobu a došlo k dalšímu rozšíření této nemoci, mělo by to dramatické dopady na ekonomiky afrických států.

3) Evropa


Rizikem přicházejícím z Evropy je obava o ekonomické oživení v eurozóně doplněná strachem z deflace. ECB drží úrokové sazby na historickém minimu, realizuje čtyřleté repo operace (TLTRO) a spouští program nákupu ABS. Všechny tyto kroky mají podpořit růst cen k 2% cíli ECB. Dle MMF však existuje třicetiprocentní pravděpodobnost, že se eurozóna v příštím roce dostane do deflace, a téměř čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že se vrátí do recese. V takovém případě by se Evropa stala brzdou pro globální ekonomický růst.


Čtěte více:

IBM má stále v plánu vyčlenit ze skupiny divizi mikročipů
08.10.2014 9:29
IBM a Globalfoudries znovu začaly jednání o převzetí ztrátové divize n...
ČR: Nezaměstnanost v září na 7,3 %
08.10.2014 9:33
Nezaměstnanost v České republice v září meziměsíčně klesla na 7,3 % z ...
M. Hampl: Centrální bankéři by si přáli návrat k „nudné“ měnové politice
08.10.2014 9:51
Centrální bankéři touží po klidu a životě mimo záře reflektorů. Posled...

Váš názor
  • Všechno možná je uplně jinak
    08.10.2014 14:16

    Všechny uveřejněné zprávy o zlepšujícím se hospodářství v USA mi donutily zamyslet se nad tím, jaký je asi problém pro FED upravovat čísla tak, aby nenastala panika na trzích. Nevím jak koho, ale mě osobně přesvědčí o opravdovém zlepšování stavu ekonomiky snad až zvednutí úrokových sazeb. V plánech FEDu se o možném zvýšení úrokových sazeb stále pouze výhledově hovoří. Je opravdu víra všech světových ekonomů k presentaci pozitivních čísel FEDu tak neochvějně pevná, že považují možnost zkreslování čísel ve prospěch uklidnění trhů za hříšnou myšlenku? Nebude nakonec vše jinak a prostě se jednoho dne jen probudíme do reality, kterou si nikdo z nás neumíme v současné době představit. Přece není možné do nekonečna znehodnocovat měnu tištěním množství bezcenných aktiv a spoléhat se pouze na důvěru trhu v jejich hodnotu. Nejsem vystudovaný ekonom a ekonomii vnímám pouze selským rozumem, tak mi prosím promiňte, tento možná laický pohled na zprávy o zlepšující se ekonomické situaci národního hospodářství USA.
    Zdeněk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q