Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nebezpečné popírání touhy po demokracii a svobodě

Nebezpečné popírání touhy po demokracii a svobodě

13.10.2014 6:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Protesty v Hong Kongu mě přiměly k tomu, abych se podělil o úvahy, kterými se zabývám už delší čas. Týkají se toho, čemu se říká „asijské hodnoty“. Někteří lidé se totiž domnívají, že lidská práva a demokracie jsou něčím, co potřebuje západ. Nebo je západ schopen s nimi nakládat. Pro země na východě Asie ovšem představují něco nevhodného. Nedávno se podobně vyjádřili zástupci čínské vlády, kteří hovořili o tom, že lidská práva a demokracie jsou cizí koncepty, které musí být odmítnuty. Ale asi nejlépe tento postoj vyjádřila v roce 2009 filmová hvězda Jackie Chan: „Nejsem si jistý, zda je dobré mít svobodu, nebo ne. Jsem zmaten tím, jak chaotická je situace v Hong Kongu či na Tchaj-wanu. Stále více věřím tomu, že my Číňané potřebujeme nějakou kontrolu. Pokud ji nemáme, začneme si dělat, co chceme.“

Samozřejmě, že to jsou všechno nesmysly. Autokraté nám budou vždy tvrdit, že jejich autokracie je nutností. Demokracie slavila ve 20. století úspěch a tak jim nezbývá nic jiného, než tvrdit, že jejich země je jiná. Tedy že v ní nebude fungovat to, co jinde funguje. Pár lidí na západě může pod tlakem rasových stereotypů takovým tvrzením rovněž podlehnout. Představují si, že Asiaté jsou kolektivističtí, na Rusy platí pouze autokracie, Arabové jsou náboženští fanatici, a podobně. Slyšel jsem například pár lidí, kteří tvrdili, že protesty v Hong Kongu nejsou o demokracii, ale o elitářském snobství. To vše je absurdní a pomýlené. Studie jasně ukazují, že Asiaté dávají přednost demokracii a svobodě stejně jako lidé ze západu. Korea a Tchaj-wan ukazují, že „konfuciánská“ východní Asie chce demokracii a pokud ji dostane, vzkvétá. Všechen ten chaos, o kterém brblá Jackie Chan a jemu podobní, nezabránil firmám jako Samsung a Foxconn, aby si podrobily světové trhy.

Já sám jsem žil v Japonsku a pracuji na univerzitě s mnoha kolegy z Číny, učím čínské studenty. Nezaznamenal jsem jediný důkaz, že by Asiaté měli jiné touhy, co se týče jejich vtahu s vládou, než Američané. Zdá se, že nedůvěra v autokracii, potřeba svobodného projevu a další práva jsou univerzálními hodnotami. Po zkušenosti z Iráku je pochopitelné, že Američané už nesouhlasí s prosazováním demokracie silou. To může ale nebezpečným způsobem pomáhat myšlence „asijských hodnot“. Takovému pokušení bychom ovšem měli odolat. Invaze do jiné země je téměř vždy hrozný nápad. To ale neznamená, že bychom neměli poskytovat morální podporu těm, kteří protestují v Hong Kongu a dalším, kteří chtějí jen to, co si užíváme my sami.

Zdroj: Blog ekonoma Noaha Smithe


Čtěte více:

Výsledky PepsiCo Inc. za 3Q14 - lepší než očekávané
09.10.2014 15:30
Americký výrobce slazených nápojů a největší soupeř Coca-Cola PepsiCo ...
5 světových megatrendů, které by měl znát každý investor
09.10.2014 17:50
Jedna z investičních pouček říká, že „trend is friend“ a jít proti nas...
Souboj titánů – Draghi se střetává se Schaeublem na téma řešení hospodářského útlumu
10.10.2014 9:24
Prezident ECB Mario Draghi a německý ministr financí Wolfgang Schaeubl...

Váš názor
  •  
    13.10.2014 9:26

    Užitečný článek. Jeden by si v tý naší názorový šedi za chvíli myslel, že "apolitický" korporatismus s cílenou orientací na Čínu a Rusko, je zcela normální a správná cesta vývoje.
    kajetam
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data