Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chemik BASF se vozí na ropném boomu - výsledky navzdory tomu smíšené

Chemik BASF se vozí na ropném boomu - výsledky navzdory tomu smíšené

24.10.2014 11:51
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Společnost BASF SE z německého Ludwigshafenu z chemického sektoru dnes ráno zveřejnila svoje výsledky za poslední čtvrtletí. Firma dodávající svoje produkty do chemického, automobilového, stavebního, zemědělského, ropného i elektrického byznysu vyhlásila zisk na jednu akcii (adj. EPS) 1,27 EUR. Konsensuální odhad analytiků vytvoření společností Bloomberg byl nastaven na 1,32 EUR na akcii. Skutečný výsledek tak za očekávání analytiků zaostal o 4,92 %. Meziročně zisk klesl o 1 %, ale proti druhému čtvrtletí tohoto roku si pohoršil dokonce o 18 %.

Naproti tomu překvapily tržby. Očekávání bylo 17,219 mld. EUR a společnost vykázala ve 3Q14 tržby ve výši 18,312 mld. a příjemné překvapení tak má hodnotu 6,34 %. Tržby si proti minulému čtvrtletí pohoršily o procento. Meziročně přidávají procenta tři. Hlavním důvodem nebo motorem tohoto tříprocentního růstu byl ostrý růst objemu prodejů v sektoru Natural Gas Trading.

Společnost dokázala překonat očekávání u tržeb a nezaostala o mnoho za očekáváním výše zisku navzdory náročnému podnebí na trzích ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Hlavními negativními faktory byly geopolitické tlaky a také sílící nejistota o vývoj světové ekonomiky a jejího růstu.

Prodeje v segmentu Chemicals byly stejné jako ve 2Q14. Tržní prostředí v Asii bylo obtížné, objemy prodejů v Evropě poklesly, celou situaci tak situaci zachraňovala Severní Amerika díky boomu petrochemie.

Segment funkčních materiálů překoval 3Q13 o 2 %. Poptávky zůstala silná z automobilového průmyslu zejména díky divizi katalyzátorů. Růst cen ve všech oblastech byl ochlazován negativním vývojem na měnách.


V oblasti produktů pro zemědělství
byly prodej 3 % meziročně nižší. Klesající cena všech plodin a následné chování pěstitelů bylo patrné na všech trzích. Růst cen nebyl schopen kompenzovat propady prodejů v plné míře. Zisk – v sezónně slabém čtvrtletí – spadl na 129 mil. EUR na 43 mil. EUR. Mimo sezónní vlivy se projevil dopad slabší marže a vzrůstajících nákladů na výzkum, vývoj, produkci a distribuci produktů.

Segmeng Oil&Gas rostl o 17 % meziročně a stal se tak co se týče segmentového dělení jasným tahounem. Souvisí jasně s ostrým růstem prodejů produktů pro ropný a plynový průmysl. Na druhé straně byl růst ochlazován nižšími cenami ropy a plynu na světových trzích. Zisk vzrostl o 82 mil. EUR na 502 mil. EUR.

Geograficky se nejlépe vedlo oblasti Jižní a Severní Ameriky a Středního východu, kde tržby rostly o 8 % v lokálních měnách a 4 % v eurech.

Pro celý rok 2014 respektive čtvrté čtvrtletí toho roku BASF nevylučuješ ani růst v poptávce po produktech společnosti. BASF upravil svoje očekávání na vývoj světové ekonomiky – růst HDP 2,3 %, původně 2,5 %.

Společnost také oznámila, že snižuje odhad zisku a odhad tržeb pro další rok z důvodu slabší poptávky po chemikáliích zejména těch speciální a těch, které se využívají v zemědělství.

Společnost také uvedla, že musí ohlásit, že nesplní svoje ambiciózní plány do roku 2015 (prodeje: 80 mld. EUR, EBITDA: 14 mld. EUR). Růst HDP, průmyslové i chemické produkce v letech 2010 až 2015 je nižší než se očekávalo.

BASF si je vědom toho, že esenciálním klíčem k úspěchu v chemickém odvětví je výzkum. Společnost prudce rozvijí svoje výzkumné kapacity jak v Německu, tak ve světě. V německém Ludwigshafenu buduje jeden komplex pro chemické inženýrství. Ten už je v provozu. V lednu 2015 začne fungovat biovýzkumná jednotka se základnou v Severní Karolíně v USA a posledním pilířem výzkumné platformy firmy BASF bude inovační kampus v Šanghaji pro vývoj pokročilých materiálů a vývoj systémů. Ten by měl začít pracovat v roce 2016.

BASF věří, že přítomnost firmy i mimo Evropu bude mít pozitivní synergické efekty plynoucí z vědecké kooperace s dalšími kapacitami a odborníky v daném regionu. Navíc to může zvyšovat brand awarness značky. V neposlední řadě se tak společnost snaží navázat, rozšířit a upevnit obchodní vztahy s dalšími firmami.

Akcie společnosti BASF se obchoduje aktuálně za 69 a odepisuje tak 1,96 EUR (-2,59 %).

basf_graf

Zdroj: Bloomberg, Reuters, BASF earnings report


Čtěte více:

Volvu se v 3Q14 dařilo, akcie ve Stockholmu poskočily o 14 %
24.10.2014 9:22
Švédská automobilka Volvo dnes ráno představila své hospodářské výsled...
Technická analýza: Evropské banky mohou zatlačit euro do defenzivy
24.10.2014 9:29
Měnový pár se dnes pohybuje mírně nad úrovní denního pivotu 1,2646 EUR...
Zpět do reality: Dluh některých zemí vypadá „minimálně neudržitelně“
24.10.2014 11:00
Na začátku roku vše vypadalo růžověji. V dubnu, jen dva roky po tom, c...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2021
22:24Klid před bouří?  
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y