Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co je důležité vědet před výsledky zátěžových testů ECB...

Co je důležité vědet před výsledky zátěžových testů ECB...

24.10.2014 16:55
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Tuto neděli zveřejní Evropská centrální banka (ECB) výsledky zatím nejdetailnějších bankovních stres testů, které zkoumají kondici evropských bankovních domů, zejména kvalitu držených aktiv a expozici vůči riziku. Analytik Patria Direct Tomáš Tomčány shrnuje nejdůležitější body, se kterými by se investor před blížící se událostí měl seznámit:

- Výsledky testování ECB se veřejnost dozví v neděli 26. října ve 12 h. (CET), samotné banky by to měly vědět již dnes (24. října).

- V rámci testu kvality aktiv (AQR) budou výsledky zveřejněny za 130 bank z eurozóny, zátěžovým testům pak podléhá 123 evropských bank (včetně několika bank ze zemí mimo měnovou unii, jako je Velká Británie nebo Dánsko).

- Při kontrole kvality aktiv (AQR) ECB požaduje, aby podíl kapitálu k rizikově váženým aktivům (měřeno dle ukazatele „Core Tier 1“ na základě pravidel Basel 3), činil nejméně 8 %, v případě zátěžových testů v základním scénáři je spodní hranice rovněž 8 %, v zátěžovém (krizovém) scénáři, dolní hranice činí 5,5 %. Banky, které to nesplní, si budou muset požadovaný kapitál doplnit.

- Ty banky, které v testech propadnou, budou mít čas do 3. listopadu zaslat na schválení ECB podrobný rekapitalizační plán. Na doplnění kapitálu budou mít propadlé banky čas 6-9 měsíců.

- Obecně se čeká, že ECB důkladně prověří kvalitu bankovních aktiv a podaří se jí obnovit důvěru investorů v bilance evropských bank, obzvláště pak po předešlých neúspěšných pokusech z dílny EBA. Posunem vpřed je tentokrát kontrola kvality aktiv (AQR), jinými slovy, „audit“ vstupních dat (bilancí bank) pro zátěžové testy. Dřívější testy se odvíjely od toho, co banky o hodnotě aktiv řekly samy.

- Podle investorů (poslední průzkum GS) si výsledek testů může vyžádat další navýšení kapitálu některými evropskými bankami až o 38 – 50 mld. EUR. Konečný účet by však mohl být výrazně nižší, když banky před testy také „technicky“ vytvořily kapitál řádově v desítkách miliard eur. Očekává se, že devět evropských bank testy ECB neprojde. Nejčastěji jsou v této souvislosti skloňované bankovní ústavy jako italská Banca Monte dei Paschi či Banco Popolare, portugalská Banco Comercial Portugues, německá Commerzbank, či rakouská Raiffeisenbank. Dále se některé banky nevyhnou navyšování rezerv na krytí špatných úvěrů nebo přecenění některých svých aktiv.

- Krátkodobě můžou výsledky zátěžových testů negativně dolehnout na vybrané bankovní domy, z dlouhodobého hlediska by však „úklid“ v rozvahách bank měl odvětví spíše prospět. Domníváme se, že zátěžové testy by měly obecně zlepšit vnímání rizik bankovního sektoru a vést tak k jeho vyššímu ocenění.

- Erste Bank podle nás zátěžovými testy projde bez potřeby navýšení kapitálu. Nicméně, výsledky hodnocení kvality aktiv (AQR) si můžou vyžádat dodatečnou tvorbu rezerv na krytí špatných úvěrů, což může dále zhoršit letošní výsledky a kapitálovou pozici skupiny.

- Komerční banka nebude samostatně zkoumána v rámci prověrek ECB.

I s ohledem na blížící se výsledky zátěžových testů pak analytici Patria Direct v rámci Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP) identifikovali nejperspektivnější tituly v evropském finančním sektoru. Nechybí mezi nimi například holandská ING Groep, nebo švýcarská Credit Suisse. Kompletní přehled preferovaných titulů v rámci DIP mohou klienti Patria Direct po přihlášení získat ZDE.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.02.2020
5:55Sumner: Snad Fed nebude ignorovat varování trhu
24.02.2020
22:06Černé pondělí na Wall Street
17:54Dopadající světlo
16:55Strach z viru nemizí. Po evropských akciích se hroutí Amerika, koruna slábne
15:49Buffett: Pokles akcií je pro nás fajn
15:04BBC: Čínské firmy trápí nedostatek peněz na mzdy a platby faktur
14:39Franklin Templeton: Úplné ekonomické důsledky koronaviru stále neznámé
13:43Ropa kvůli obavám z dopadů koronaviru na poptávku prudce zlevňuje
13:03Týdenní výhled: Dopady viru na akcie a další čísla z průmyslu  
12:14Investiční tip Adidas: Optimistický výhled a sázka na růst trhu  
11:25Piráti žádají americké politiky a akcionáře CETV o prošetření rizik prodeje mediání skupiny do rukou PPF Petra Kellnera
11:11Únorová podnikatelská nálada v Německu: Nečekané zlepšení, virus se ale ještě plně nepromítl
10:35Ceny v průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9 let
10:30ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:00Evropské trhy propadají ve strachu z šíření koronaviru
9:13Rozbřesk: Šíření koronaviru v Evropě vrací na trhy strach
9:11Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá (komentář analytika)
8:49Evropa chce prosadit rychlé zavedení globální digitální daně
8:45Evropské trhy zřejmě v úvodu výrazně klesnou. Koronavirus se šíří v Itálii i ve světě  
8:44UBS: Finanční trhy podceňují rizika spojená s koronavirem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board