Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Branson chce navzdory nehodě dobýt vesmír

Branson chce navzdory nehodě dobýt vesmír

03.11.2014 12:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Šéf společnosti Virgin Galactic a miliardář Richard Branson se nevzdává vize cestovat do vesmíru. Navzdory páteční havárii testovacího letu, při kterém zahynul jeden z pilotů, hodlá pokračovat v práci na vývoji vesmírných lodí, které by soukromé cesty do vesmíru umožnily.

"Vesmír je obtížný - ale stojí za to. Vytrváme a půjdeme společně dál," napsal britský miliardář na internetových stránkách své firmy.

Vyšetřování nehody lodi SpaceShipTwo je teprve na začátku, a tak zatím není jasné, co ji způsobilo. Virgin Galactic jen sdělila, že šlo o "vážnou závadu". Vesmírná loď explodovala ve velké výšce krátce poté, co se odpoutala od letadlového nosiče a zažehla motory. Tento let poprvé odstartoval s nově složeným palivem, které firma testovala od května. Celkově pak kopmletní vývoj Virgin Galactic stál okolo 500 mil. USD.

Ve Spojených státech jde o druhou vážnou nehodu rakety v průběhu několika dní. V úterý soukromá americká raketa Antares bez posádky explodovala jen několik sekund po startu z komerčního kosmodromu na ostrově Wallops Island v americkém státě Virginie. Incident si nevyžádal oběti ani zraněné. Tentokrát však zemřel jeden z pilotů, a nehoda vesmírné lodi si tak vyžádala první oběť po téměř 12 letech. I proto Branson ujistil, že hodlá vyvinou maximální úsilí na prošetření veškerých okolností.

Společnost Virgin Galactic dosud plánovala mít k dispozici celkem pět vesmírných lodí SpaceShipTwo a využívat je k soukromým cestám do vesmíru. Cesty již bylo možné rezervovat, a to za počáteční částku 250.000 dolarů. Podle agentury Reuters si cestu zamluvilo nebo složilo zálohu již více než 800 lidí. Virgin Galactic od nich má na kontě více než 80 milionů dolarů. První lety pak byly naplánovány již na rok 2015.

Zdroj: CNN, ČTK


Čtěte více:

„Fat finger“ zrušil omylem pokyny za 617 miliard dolarů
01.10.2014 16:05
Dnes ráno byly na tokijské burze zrušeny pokyny k obchodování s akciem...
Chcete být miliardářem? Tak studujte…
24.10.2014 14:00
Pokud toužíte po životě v přepychu, úspěšné kariéře a stratosférických...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.11.2025
14:35Synchron získal 200 milionů dolarů na méně invazivní technologii, která umožní ovládat počítač myšlenkami
9:04Víkendář: Lidé se bojí vládních dluhů, ale jejich snižování vlastně nechtějí
07.11.2025
18:04Skepse kolem AI, vládní „shutdown“ a obavy z ekonomického zpomalení srážejí trhy  
17:06Několik dolarových příběhů
15:12Od euforie ke skepsi. Trhy znepokojuje finanční náročnost plánů OpenAI po výroku CFO  
13:17Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie
11:45Perly týdne: Máme pomýlené představy o umělé inteligenci?
11:20RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:05Akcie pevnou půdu zatím nenacházejí. Slibný úvod v Evropě rychle vyprchal  
10:23Bureš: Maloobchod zvolňuje, spotřeba i tak zůstane hlavním “motorem” ekonomiky
9:22Zbrojní gigant Rheinmetall zvýšil zisk o 18 % a staví nové továrny. Akcie stagnují
8:54Evropa míří k pozitivnímu zahájení, daří se německému vývozu  
8:53Rozbřesk: Koruna nereagovala na zasedání ČNB, slabší trh práce v USA posunul eurodolar výše
8:32Bude Musk prvním bilionářem? Akcionáři Tesly mu přiklepli rekordní plán odměn
6:01Morgan Stanley: Známky spekulace, ale čas na odchod z akciového trhu ještě nenastal
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data