Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Fat finger“ zrušil omylem pokyny za 617 miliard dolarů

„Fat finger“ zrušil omylem pokyny za 617 miliard dolarů

01.10.2014 16:05
Autor: Michal Putna, Patria Online

Dnes ráno byly na tokijské burze zrušeny pokyny k obchodování s akciemi v celkové hodnotě převyšující velikost švédské ekonomiky. Dnešní chyba, omylem špatně zadaný pokyn, je co do objemu největší v historii burzovního obchodování.

Špatně zadaný pokyn – v angličtině chyba označovaná jako „fat finger“ není přitom nijak výjimečná. Je spojena se stisknutím špatného tlačítka na klávesnici. Dnešní chyba „tlustého prstu“ je však unikátní právě svou velikostí.

Kvůli překliku byly stornovány pokyny v celkovém objemu 617 miliard amerických dolarů. Celkem pak bylo zrušeno 42 transakcí, přičemž největší z nich byl order na 1,96 milionu akcií Toyoty.

Vždy, když dojde k podobné chybě, začnou se objevovat návrhy na zvýšení kontrolních mechanismů, které by měly traderům pomoci takovýmto chybám předcházet. Dnešní omyl však nebyl fatální, protože se jednalo „pouze“ o storno pokynu a ne o realizaci chybné nákupní, nebo prodejní objednávky.

Podobné chyby v minulosti stály makléřské společnosti velké peníze. V roce 2009 švýcarská banka UBS omylem nakoupila bondy za 3 biliony jenů místo 30 milionů. V roce 2005 se japonský trader snažil prodat jednu akcii společnosti J-Com za 610 tis. jenů, omylem však zadal příkaz na prodej 610 tisíc akcií této společnosti, každou za jeden jen. Špatně zadaný příkaz stál firmu Mizuho Securities 27 miliard jenů, šéf tradingu následně rezignoval.


Čtěte více:

Německý průmysl začal klesat a stahuje PMI eurozóny dolů
01.10.2014 10:13
Index nákupních manažerů v eurozóně se v září udržel těsně v oblasti ...
První nakažený Ebolou v USA - akcie farmaceutiků hledajících vakcínu prudce vystřelily
01.10.2014 12:56
Akcie několika společností vyvíjejících vakcínu proti viru Ebola povyr...
Růst v dodávkách v roce 2014 hlásí HP po dlouhých letech
01.10.2014 15:29
Dodávky počítačů v roce 2014 vzrostly více než v předchozích letech. D...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2026
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií
13:50Puma za loňský rok vykázala ztrátu 357 milionů eur, zrušila dividendu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (12/25 Q4)
Frontline PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
6:30Holcim AG (12/25 Q4)
7:00BASF SE (12/25 Q4)