Ruská měna dnes ráno po desáté hodině SEČ nabrala jižní směr a nezadržitelně oslabuje. Proti dolaru je o více než 4,9 % níže a posunuje svá historická minima na úroveň 53,7 rublů za jeden dolar.

Rubl padá na pozadí klesajících cen ropy, dopadu hospodářských sankcí Západu a zhoršeného ekonomického výhledu.
Ruský ministr hospodářství Alexej Veděv dnes zveřejnil novou prognózu hospodářství pro příští rok. Ta byla revidována o plné 2 p.b. dolů, což znamená, že Rusko míří do recese. Původní výhled počítal s růstem 1,2 %, Veděv však oznámil, že pro příští rok jeho resort predikuje pokles o 0,8 %.
Rusko dnes ráno také oznámilo konec plánované výstavby plynovodu South Stream, který měl od příštího roku dopravovat ruský plyn do střední Evropy, a vyhnout se přitom území Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy v Turecku řekl, že Moskva není s to bez bulharského souhlasu výstavbu realizovat. Podle šéfa ruského plynárenského koncernu Alexeje Millera je projekt za 40 miliard dolarů mrtev.
Všechny tyto zprávy negativně doléhají na ruskou měnu, kterou již navíc nechrání centrální banka svými intervencemi, a rubl tak dnes zažívá doslova volný pád.
Zdroj: Bloomberg