Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ukrajina má finance na modernizaci plynovodu

Ukrajina má finance na modernizaci plynovodu

15.12.2014 16:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Ukrajina si zajistila 300 milionů eur (8,3 miliardy Kč) na modernizaci svého úseku tranzitního plynovodu, kterým proudí zemní plyn z Ruska do Evropské unie. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) dnes poskytla Ukrajině 150 milionů eur na opravu potrubí, a přidala se tak k Evropské investiční bance (EIB), která přislíbila stejnou částku již začátkem tohoto měsíce. Je to vůbec poprvé, co EBRD investuje do ukrajinských plynovodů. Banka rovněž uvedla, že zvažuje i financování nákupu plynu.

V případě půjčky na nákup plynu od EBRD by Ukrajina získala peníze na jeho dovoz, a vyhnula by se tak opakování krize, kvůli které byla země letos na šest měsíců odstřihnuta od dodávek ruského plynu. Případnou dohodu však musí schválit vedení EBRD a její součástí by byly i závazky k reformám, upozorňuje agentura Reuters.

Dohoda o investici do plynovodu přichází po pěti letech jednání mezi Ukrajinou a EBRD. Výkonný ředitel EBRD pro oblast energetiky Riccardo Puliti řekl, že kvůli obavám z korupce směřovaly veškeré předchozí půjčky od EBRD jen do elektrárenské soustavy. Banka je ale nyní přesvědčena, že to Kyjev myslí s reformami vážně.

"Nedělali bychom to, pokud bychom neměli velmi jasný závazek od představitelů na nejvyšší úrovni," řekl Puliti. Peníze od EBRD jsou určeny na čtyřletou modernizaci úseku plynovodu mezi městy Urengoj-Pomary-Užhorod, včetně spoje, který umožní, že plyn bude moci téct přes hranici se Slovenskem oběma směry.

Puliti upozornil, že Ukrajina má nejrozsáhlejší skladovací prostory pro plyn v Evropě a má velký potenciál, aby se stala místem pro obchody s plynem v Evropě, zvláště poté, co ruský Gazprom zrušil plány na výstavbu plynovodu South Stream, který měl snížit význam Ukrajiny jako tranzitní země.

EBRD výměnou za půjčku požaduje, aby Ukrajina respektovala nařízení EU, které zakazuje, aby firmy, které dodávají plyn, vlastnily i plynovody, které tento plyn přepravují. Právě toto nařízení bylo největší regulační překážkou pro realizaci plynovodu South Stream, kterým měl téct plyn do Evropy mimo území Ukrajiny.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

„Japonský Robin Hood“ pokračuje u moci – Abeho šípy tak nadále hledají svůj cíl
15.12.2014 9:05
Ekonomický kurz Japonska se nemění. Rozhodla o tom víkendová parlament...
IPO Watch – číslo 11. ze seznamu nejnadějnějších firem Forbes jde na trh
15.12.2014 13:05
V tomto týdnu se nově na burzu podívají čtyři společnosti. Dvě farmace...
Rubl propadl na 63 USDRUB, Rusku hrozí pokles HDP o 4,7 %
15.12.2014 13:32
Může to už vypadat jako déja vu, ale ruská měna se dnes kolem poledne...

Váš názor
 •  
  15.12.2014 16:30

  ...proč nesmí plynárenská společnost vlastnit plynovod? odpovím si: protože nějaký blb z bruselu řekl, že nesmí.
  keris
  •  
   15.12.2014 21:04

   ....a proč může producent hovězího vlastnit kravín?
   keris
  •  
   15.12.2014 18:40

   Máš jen půl pravdy. Např. u nás ČEZu ukradli přenosovou síť a udělali plno takových kravin. Na síti telefoniky dnes podniká kdejakej konkurent, ale sítě si nepostavili a neinvestovali do ní... na plynu kdejakej kokot, i když plyn netěží. Elektřinu prodává taky kdejakej hajzl, prostě to jsou paraziti. Je to zprasená ekonomika. Na druhou stranu se tím krmí konkurence, ale akcionáře to spíš poškozuje. Nechápu, proč by se měl konkurentem stát někdo jen proto, že úředník mu dá razítko a přitom není vůbec producentem, ale pouze překupníkem.
   Jesse
  •  
   15.12.2014 18:18

   Protože by měla obrovskou výhodu proti ostatním plynárenským společnostem. V důsledcích de facto monopol.
   Pedro
   •  
    15.12.2014 18:41

    A proč zvýhodňovat lemply, kteří se jen vezou?
    Jesse
    •  
     15.12.2014 18:46

     protoze muzou, pravo silnejsiho (presila). Nerikam, ze s tim souhlasim.
     Mezernik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.