Aktualizováno Může to už vypadat jako déja vu, ale ruská měna se dnes kolem poledne opět dostává pod silný prodejní tlak. Rubl aktuálně ztrácí na dolar 7,3 % a posunuje svá historická minima k hranici 63 rublů. Prvního ledna letošního roku se přitom prodával jeden dolar za, dnes už stěží uvěřitelných, 33,22 rublů.
Po 14. hodině, když rubl oslabil pod hranici 60 USDRUB, spustila centrální banka s nejvyšší pravděpodobností další intervence a začala vlastní měnu masivně nakupovat. Rubl tak během krátké doby silně posílil (červený ovál), avšak jako v minulých dnech již mnohokrát, jednalo se pouze o krátkodobý pohyb. Jen od počátku prosince prodala centrální banka dolary za 2,14 miliardy ve formě přímých devizových intervencí (navzdory tomu, že rubl se oficiálně pohybuje v režimu free float).

V posledních dnech jsme mohli na rublu pozorovat mírné (náznaky) posílení v okamžiku, kdy rostla ceny ropy. Dnes však tato vazba neplatí, ropa Brent je o 1,6 % výše (62,8 USD/barel), avšak rubl stále nemůže najít své dno.
Rublu nepomohlo ani zvýšení úrokových sazeb v minulém týdnu o 1 p.b. na 10,5 %, ani intervence, které ruská centrální banka minulý pátek realizovala. Vtírá se proto otázka, kde se rubl zastaví, resp. jaká úroveň úrokových sazeb by mohla ruské měně přinést kýžený obrat trendu.
Ze statistik centrální banky vyplývá, že nejvyšších úrovní dosahovala klíčová sazba (týdenní repo) v březnu 2009. V tomto (po)krizovém období se přehoupla přes 12 %, přičemž centrální banka tehdy také čelila prudkému oslabení měny. Měnová autorita tedy má, proti roku 2009, stále jistý prostor pro úrokový hike, který by mohl přijít na příštím zasedání 30. ledna.
Nejen dnešní propad rublu však poukazuje na velmi omezené možnosti centrální banky měnu podpořit. Intervence jsou neúčinné, zvyšování sazeb (zatím) také a politické proklamace o možném zavedení kapitálové kontroly spíše investory ještě více vyděsily.
V USA navíc Kongres posvětil zákon zpřísňující sankce proti Kremlu a umožňující dodávku zbraní pro ukrajinskou armádu. Také tato zpráva podlamuje sílu rublu a táhne ho k úrovni 60 USDRUB.
Ruská centrální banka pod tlakem slábnoucí měny zopakovala, že je připravena utáhnout měnové podmínky v případě rizika zvyšování inflace. Dle měnové autority hrozí Rusku v příštím roce pokles HDP o 4,5 až 4,7 % za předpokladu, že by cena ropy zůstala na úrovních kolem 60 USD/barel.