Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Japonský Robin Hood“ pokračuje u moci – Abeho šípy tak nadále hledají svůj cíl

„Japonský Robin Hood“ pokračuje u moci – Abeho šípy tak nadále hledají svůj cíl

15.12.2014 9:05
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Ekonomický kurz Japonska se nemění. Rozhodla o tom víkendová parlamentní volba, ve které přesvědčivě zvítězila vládnoucí LDP (Liberal Democratic Party) v čele se stávajícím premiérem Šinzo Abem. Ta totiž společně se svými partnery získala podle většiny odhadů minimálně 317 křesel ze 475 možných, což by jí mělo zajistit „supermajoritu“, a tedy vynikající pozici pro prosazení svých politických a především pak ekonomických záměrů.

Předčasné volby svolal sám premiér Abe 18. listopadu poté, co japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí prošla kontrakcí. Využil tak stále převládající důvěry v jeho reformní kroky a kromě potvrzení silné pozice v parlamentu umlčel také vzrůstající počet odpůrců uvnitř vlastní strany. Prodloužením svého mandátu o dva roky (původně mělo jeho vládní období končit v roce 2016) pak Abe natáhl periodu, během které může realizovat své plány.

Vítězství (a získání 2/3 křesel) totiž Abemu dává silný mandát k prosazení jeho ekonomického programu. Ten je postaven na tzv. „třech šípech“, které tvoří flexibilní fiskální politika, měnová expanze a také reformní úsilí. Kromě zmíněných šípů Abe potvrdil, že nehodlá připustit návrat k silnému jenu. Částečně tak zabrnkal na národní strunu, když upozornil na tvrdý souboj s Čínou a Koreou v oblasti vývozu produktů.

Nicméně přestože výsledky potvrzují převládající souhlas ve společnosti s nastíněnými snahami, naprostá důvěra v Abeho kroky nepanuje. Dokazuje to rekordně nízká voličská účast, která dosáhla slabých 53 %. Jedná se dokonce o nejnižší účast od druhé světové války. Důvodem jsou nejspíše stále nenaplněné cíle Abeho úsilí, a pochopitelně pak také nízká obliba opozičních stran.

Japonsko i nadále zápasí s utlumenou inflací (poslední dvě dekády zemi sužovala deflace), která v listopadu dosáhla 0,9 % a výrazně tak nadále zaostává za 2 %-ním cílem. Hospodářství země navíc ve třetím čtvrtletí prošlo kontrakcí (-1,9 %), když se projevil pokles kapitálových výdajů. Nedaří se ani plně implementovat reformu daní. Spotřební daň v dubnu vzrostla na 8 % a k jejímu dalšímu zvýšení (tentokrát na 10 %) mělo dojít v říjnu příštího roku. S ohledem na kontrakci ekonomiky však Abe rozhodl o jejím odsunutí na duben 2017. Nejisté je také plánované snížení korporátní daně z 35 na 30 %, o kterém se dříve živě spekulovalo.

Japonský index Nikkei v dnešní seanci odepsal 1,57 %. Naopak se daří jenu proti dolaru, když posiluje na 118,34. Rostou také ceny japonských dluhopisů.

Zdroje: Bloomberg


Čtěte více:

Abeho šípy nezasáhly cíl, japonská ekonomika je v recesi
18.11.2014 8:34
Před dvěma lety Shinzo Abe přebíral úřad japonského premiéra s odvážno...
Abe hraje
18.11.2014 12:21
Japonský předseda vlády Shinzo Abe na dnešní tiskové konferenci v Toky...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky
15:21Británie vyrobila v květnu nejméně aut za 75 let, vývoz do USA brzdí cla
14:05Nike plánuje snížit závislost na výrobě v Číně pro americký trh. Akcie v pre-marketu přidávají 9 %  
13:37SUV od Xiaomi, které ještě ani nevyjelo, už ohrožuje Teslu
12:03Perly týdne: Trumpův telefon a v Německu doposud nemyslitelné
11:43USA a Čína podepsaly obchodní příměří, zmírní vzájemná omezení
10:59Akcie závěrem týdne na pozitivní vlně  
9:56Česká ekonomika rostla nejrychleji za téměř tři roky. HDP byl revidován na růst o 2,4 %
9:09Rozbřesk: Dobrá zpráva pro americká aktiva – daň z pomsty zmizí z daňového baličku
8:47EU obdržela nový návrh USA na cla. Připravuje se i na neúspěch jednání
8:41Pokles americké spotřeby vedl k revizi HDP, Rusku hrozí bankovní krize a futures se zelenají  
6:08Invesco: Ceny ropy se mění v důsledku napětí na Blízkém východě, ostatní trhy ale zůstávají v kurzu
26.06.2025
22:01Zámořské indexy na dostřel od historických maxim  
17:31Micron potvrdil pozici klíčového hráče polovodičového sektoru, překonal očekávání a nabídl optimistický výhled  
16:56Skrytá proměnná s velkým vlivem na trh

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago