Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

14.01.2015 8:41
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza včera obchodní seanci připsala solidní zisk, když se tuzemský trh připojil ke globální rally na akciových trzích a index PX tak přidal 1,8 %.

Elektrárenská společnost ČEZ přerušila čtyřdenní šňůru bez zisku, když dokázala přidat 2,7 % na 586,30 podpořena růstem ceny elektřiny.

Solidní sentiment trhů s sebou vytáhl vzhůru finanční sektor – Erste bank rostla o 2 % na 564,20 , VIG přidal 1,3 % na 1054 a Komerční banka, která se až během odpoledne dokázala odpoutat od úrovně 4600 , nakonec přidala velmi solidních 2,2 % na 4690 .

Zelenající se trhy nechaly v klidu defenzivní tituly – výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zavřel na zelené nule na úrovni 653,50 , Philip Morris přidal 0,2 % na 10819 a pouze O2 zaznamenalo slušný 2,3% růst na 235,50 .

Fortuna i přes snížení doporučení od Komerční banky na stupeň „držet“ ze stupně „koupit“ a cílové ceny na 130 ze 137 přidala 0,5 % na 122,90 , o poznání lépe si vedlo CETV s 1,5% ziskem na 69,50 . Propadlíkem dne byl Unipetrol, který odepsal 2 % na 131,50 .

Evropa

Přibližně procentní zisky si včera připsaly evropské akciové indexy, kdy celoevropský Euro Stoxx 50 zpevnil o 1,6 %, britský FTSE 100 o 0,5 %, francouzský CAC 40 o 1,5 % a německý DAX o 1,6 %. Trhům se tak podařilo zvrátit nepříznivý úvod seance a zakončit v plusu již druhý den v řadě.

Zájem investorů směřoval zejména na maloobchodníky, kde tahounem byly akcie německého Metra. To přidalo 4,5 % poté, co společnost vykázala za předchozí čtvrtletí tržby v souladu s odhady analytiků. Dařilo se ale i titulům z Velké Británie, přičemž William Morrison Supermarkets přidala 4,5 % po zprávě, že do funkce dosadí nového generálního ředitele. Akcie Tesca pak posílily stejně jako Sainsbury o 3,6 %. Pod tlak se naopak dostala společnost Debenhams, která propadla o 6,8 % díky oznámeným očekávaným maržím, které jsou pro analytiky zklamáním.

USA

Americké trhy ve včerejší seanci nedokázaly udržet silný úvodní růst a zavřely v červených číslech. Opět se tak potvrzuje, že trhy ostávají nervózní a volatilita se ještě zdaleka nevytratila.

Dow Jones Industrial Average 2 desetiny procenta, S&P500 -0,3% a technologický Nasdaq Composite -0,1%. Index volatility VIX vzrostl o 3,2%. Nejvíce klesly komoditní (-1,2%) a energetické (-0,7%) společnosti, z 10 hlavních sektorů posílily jenom utility (+0,3%).

Dolar mírně posílil na 1,1772 USD/EUR. Zlato zavřelo na 1230 USD/unci. Ropa se zotavila z denních minim nad 46 USD/barel.

Alcoa po výsledcích oslabila o 2,3%.

Amazon vytvořil v Evropě 6.000 nových pracovních míst. Akcie zareagovaly 1,1% růstem.

Společnosti RadioShack byla nabídnuta 500 mil. USD půjčka ze strany Salus Capital Partners. Titul vystřelil o 20,3%!

Asie

Asijské akcie uprostřed třetího lednového týdne většinou oslabovaly. Japonský jen naopak už čtvrtý den po sobě vůči americkému dolaru posiloval a ceny komodit zaznamenaly během včerejška propady.

Index MSCI Asia Pacific posílil o 0,1 procenta na 137,94 bodu. Japonský jen vůči Americkému dolaru přidal 0,3 procenta na 117,61 jenu za dolar, čímž se jeho zisk od 9. ledna 2015 zvýšil na 1,7 procenta.

Japonský index Topix odepsal 0,5 procenta, index Nikkei 225 odepsal 1,7 procenta na 16 795,96 bodu. Čínský Shanghai Composite Index klesl o 0,8 procenta na 3 210,18 bodu. Index CSI 300 odepsal 0,9 procenta. Hongkongský index Hang Seng posílil o 0,2 procenta. Australský index S&P / ASX 200 odepsal 0,2 procenta. Novozélandský index NZX 50 přidal 0,3 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.12.2025
14:22Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT
11:50Inflace v eurozóně v listopadu nečekaně stoupla na 2,2 procenta
10:40Evropské akcie spolu s kryptem otáčejí nahoru  
10:02Svítá Bayeru na lepší časy? Podpora generálního prokurátora v případu Roundupu posílá akcie nejvýše od ledna 2024
8:55Evropské akcie bez směru, ropa zdražuje a Nvidia investuje 2 mld. USD do Synopsys  
8:41Rozbřesk: Lepší rozpočtový schodek v listopadu, ale za cenu nižších investic
6:26AI budí v lidech obavy. Na akciích jít za nejhorším sentimentem?
01.12.2025
22:01Akciová rally zpomalila, kryptoměny pod tlakem  
17:21Cykly akciového fundamentu a jeho současné „tentokrát jinak“
16:49Americký průmysl ztrácí dech: zakázky mizí, firmy sahají k propouštění
16:09Schodek rozpočtu v listopadu vzrostl na 232,4 miliardy
16:05Nvidia rozšiřuje svá partnerství v ekosystému AI. Investovala dvě miliardy dolarů do Synopsys
14:26ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
14:10Airbus odhalil další závadu. Akcie klesaly až o deset procent
13:05PODCAST Týdenní výhled: Trump vybral nového šéfa Fedu, stoupá nervozita kolem japonských sazeb a bitcoin padá  
12:32WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024 - aktualizovaná verze

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Eagle Outfitters Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Gitlab Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Marvell Technology Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)