Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.

El-Badri: Podobnou situaci jsem ve svém životě viděl již několikrát.

22.1.2015 12:22
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Ropa se vrátí na vyšší úrovně spíše než by padla až na 20 USD za jeden barel, nechal se slyšet na WEF ve švýcarském Davosu generální sekretář OPEC El-Badri.

Prvním, kdo by měl snížit těžbu jsou státy mimo OPEC, jejich navyšování nebo udržování těžby značně tlačí cenu ropy dolů. Navzdory tomu jsou dostupné informace o rostoucí irácké produkci, která je nejrychleji rostoucí na světě, důvodem má být podle iráckých představitelů výpadek příjmů způsobený propadem cen ropy.

Například Irák už ztrácí více jak 50 % svých tržeb za ropu právě kvůli mohutnému propadu cen ropy, to dohání prodejem další ropy na již zasyceném trhu. Navíc v Irák oznámil dohodu s polo-autonomními Kurdy a federální vládou o navýšení exportu ropy o 550 000 barelů denně, to zvýší už tak rekordní produkci 4 mil.

“Cena nepůjde na 20 nebo 25 USD, cena zůstane tam, kde jsme teď.” řekl El-Badri. Dále dodal, že podobnou situaci již ve svém životě viděl několikrát.

Badri si také myslí, že prvními, kdo by měl produkci snížit jsou ty země, které požadují cenu kolem 100 dolarů za barel, aby byly schopni udržet produkci. Ti by měli být mezi prvními, protože OPEC svojí produkci udržuje celkem stabilní.

Badri také upozorňuje, že by těžební společnosti neměly zanedbávat investice do nových produkčních kapacit, protože to by během pár let mohlo ropu znovu poslat nad 100 USD za barel.

Jeden z představitelů OPEC se také v posledních dnech vyjádřil ve smyslu, že dává logiku, aby byly nejdříve vytěženy naleziště, kde náklady na ropu jsou nižší a pak přijdou na řadu naleziště, kde se pracnost dobývaní a tím i nákladovost zvyšuje.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Další kotrmelce při ECB? Příprava trhů vrcholí, euro lehce roste
22.1.2015 11:10
Není pochyb, co je dnes událostí číslo jedna. Trhy se na jednání ECB p...
Pražská burza v růstu především díky bankovním titulům
22.1.2015 11:19
Vývoj na domácí burze podléhá očekávaným událostem, které jsou spojeny...

Váš názor
  •  
    22.1.2015 21:07

    Osobně se domnívám, že OPEC vystupuje v tomto boji o cenu ropy a dominantní postavení na trhu z pozice síly, kterou však úplně nemá. Volání zemí jako je Venezuela nebo Írán po změně politiky v rámci zachování stability vlastní ekonomiky bude pokračovat a může v extrémním případě organizaci rozštěpit. Států, jež nejsou tak pevné v kramflecích, je více (viz. třeba Nigérie či Angola). Více k mé úvaze: http://coffeebreaker.cz/madurova-odyssea-a-konec-kartelu-opec/
    janzelezny
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university