Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V ruské sněmovně je návrh zrušit zákaz dovozu potravin

V ruské sněmovně je návrh zrušit zákaz dovozu potravin

26.02.2015 8:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Skupina poslanců z menší opoziční strany Spravedlivé Rusko předložila sněmovně návrh zákona, který napadá zákaz dovozu západních potravin do Ruska. Zákaz, kterým Moskva odpověděla na západní sankce, podle autorů předlohy odporuje ústavě, je neopodstatněný a vede k růstu cen potravin v Rusku.

Podle poslanců je zákaz v rozporu s článkem ústavy, podle kterého "má každý právo na svobodné využívání svých schopností a majetku pro podnikatelskou a jinou hospodářskou činnost, nezakázanou zákonem".

"Zákaz dovozu kvalitních, zdravotně nezávadných potravin vedl k omezení ústavního práva ruských podnikatelů na hospodářskou činnost, protože mnohé podniky nemají ekonomicky rozumnou alternativu k surovinám, na které byly nastaveny jejich technologie," praví se v návrhu.

Zatím není jasné, kdy by se návrh mohl dostat na pořad jednání sněmovny, ani zda má nějaké šance na přijetí. Podle podnikatelského listu RBK jde o stejné poslance, kteří před třemi lety nepodpořili zákaz adopce ruských sirotků do USA. Jeden ze spoluautorů předlohy Dmitrij Gudkov se na přelomu let 2011 a 2012 postavil na stranu tehdejších masových protivládních demonstrací, dožadoval se objasnění smrti ruských vojáků, kteří údajně padli na Ukrajině, či protestoval proti omezování svobody internetu. Spravedlivé Rusko sice patří k menšinové opozici ve sněmovně, v klíčových otázkách však obvykle postupuje ve shodě s Kremlem.

Moskva loni v srpnu zavedla na dobu jednoho roku embargo na dovoz některých potravin ze zemí, které předtím zavedly proti Rusku sankce kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Jde o Spojené státy, Evropskou unii, Kanadu, Austrálii a Norsko. Zákaz se týká ryb, masa, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.

V minulých týdnech se v souvislosti s rostoucími cenami potravin objevily spekulace, že by Rusko mohlo zavést cenovou kontrolu na základní potraviny. Návrh se týkal konkrétně vajec, mouky a bílého zelí.

Zdroj: ČTK
Čtěte více:

Zisk firmy Rusal díky slabému rublu prudce vzrostl
25.02.2015 11:48
Ruskému producentovi hliníku Rusal vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí zisk v...

Váš názor
 • První národ který vyhladovuje sám sebe
  26.02.2015 10:34

  A to jsou teprve začátky. Ovšem než pocítí nedostatky potravin ti nahoře tak už bude obyčejný Rus rýt rypákem v zemi a žrát kořínky a hlínu jako v KLDR.Jak dlouho to bude Rusákům ještě trvat než budou mít svého fírera plný zuby. Němcům to taky trvalo dost dlouho než jim došlo koho tak dlouho obdivovali.
  Asakra
 • Hezká ukázka jak to myslí Putinovi
  26.02.2015 10:14

  Ted' se ukazuje jak to má Pitler nedomyšlený. Sami si kromě zbraní nedokážou nic vyrobit nebo vypěstovat a uvalí sami na sebe sankce. Opravdu naši bratři i v myšlení. Jsou stejně směšný jako náš viroza. Už nějak neříká že sankce nefungují. Je poněkud pomalejšího vnímání.
  ...
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data