Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko a Čína jadernými velmocemi budoucnosti

Rusko a Čína jadernými velmocemi budoucnosti

03.03.2015 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Jaderná rivalita mezi Východem a Západem je zpět. Krize na Ukrajině vyvolává obavy z nové studené války a ze sporů mezi mocnostmi vybavenými jadernými zbraněmi. Rivalita se ale objevuje i v nové oblasti – ve vývozech civilních jaderných technologií. Ty jsou stále více významné pro Rusko a poslední dobou i pro Čínu. Obě země si přitom vedou mnohem lépe než Západ, což může mít negativní dopady na celkové prostředí ve světě.

Poptávka po jaderné energie opět roste. Podle Bloomberg New Energy Finance by mělo dojít ke zvýšení jaderných kapacit z 345 GW v roce 2012 na 583 GW v roce 2030. Mezinárodní energetická agentura přitom tvrdí, že více než tři čtvrtiny nových kapacit najdeme v zemích mimo OECD. Většina z nových elektráren bude uspokojovat neukojitelnou poptávku po energiích z Číny. V této zemi se čeká, že v následujících pěti letech postaví každý rok čtyři až šest reaktorů.

Čína využívá technologie od řady západních dodavatelů. Peking ale agresivně vyjednává o tom, že intelektuální vlastnictví bude sdíleno. Například Westinghouse tak musel poskytnout plány svých reaktorů, čímž pomohl Číně k vytvoření vlastních technologií. Její doposud neotestované technologie budou instalovány v Pákistánu, i když dosavadní plány jsou nyní pozastaveny kvůli obavám z dopadu na životní prostředí. Peking ale stále plánuje významný růst exportů svých jaderných technologií. Pro firmy jako Areva a Westinghouse to představuje komplikace. Ty totiž nejsou schopny konkurovat finančním podmínkám ruských a čínských firem.

Rusko a Čína nabízejí potenciálním zákazníkům výhodnou finanční podporu. Většina z nich se přitom nachází v rozvíjejících se zemích, včetně Maďarska, Turecka, Venezuely či Egypta. Exporty jaderných technologií by měly přinášet zisky, ale mají i svůj geopolitický význam. Moskva s jejich pomocí utužuje vazby se zeměmi na Středním východě či v Latinské Americe. Čína zase posiluje svou pozici v Pákistánu, čímž se staví proti Indii. Západní země se budou snažit zejména o to, aby Čína i Rusko kladly důraz rovněž na dohled nad novými projekty a na jejich zajištění. Budou to ale tyto dvě země, kdo bude celému odvětví v budoucnu dominovat. Standardy Západu tak budou stále více pod tlakem.

Autorem je Matthew Cottee z International Institute for Strategic Studies.

Zdroj: FT, BeyondBrics


Čtěte více:

Rozpad eurozóny jako rozpad Rakouska-Uherska
02.03.2015 15:00
Eurozóna nebyla navrhována s tím, že by z ní měl někdo odcházet. I na ...
Rychlý komentář analytika - O2 CR schválila projekt rozdělení
02.03.2015 9:53
Společnost O2 CR v pátek po závěru trhu rozhodla o rozdělení společnos...
Rusko: 1998 = 2015?
02.03.2015 16:10
Ruské hospodářství poprvé od rozpadu Sovětského svazu roste, z hyperin...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.03.2026
17:35PODCAST Týdenní výhled: Ropa zdražuje, trhy začínají brát íránskou válku vážně  
17:09Sektorové valuační extrémy - průmyslová renesance, finanční úpadek
15:52Ropa může i po skokovém růstu ceny ještě dál výrazně zdražit
15:05ON-LINE: Ropa nad 100 dolary, Saúdská Arábie už snižuje produkci
15:03Yardeni zvýšil pravděpodobnost tržního kolapsu na 35 procent. Čeká nás turbulentní období  
14:45Zastropování důchodového věku bude stát stovky miliard. Výdaje vyskočí po roce 2030
12:36Trhy se smiřují s drahou ropou po delší dobu. Začátek týdne je výrazně červený  
10:56Optimismus mizí. Trhy naceňují dlouhou válku a stagflaci  
10:53Nezaměstnanost v únoru vzrostla na 5,2 procenta, přibylo volných míst
9:27Ceny ropy kvůli eskalaci války na Blízkém východě stouply nad 100 dolarů
8:56Rozbřesk: Ekonomické dopady íránského konfliktu přinášejí inflační šok a posilují dolar
8:54Írán má nového vůdce. Nahoru vystřelila ropa i evropský plyn, futures hluboko v červeném  
6:09Akciová rotace do staré ekonomiky a k „reálným lidem“
08.03.2026
10:12Víkendář: Je to jen začátek…
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
10:00CZ - Nezaměstnanost