Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama plánuje další invazi. Tentokrát do Texasu a použije k tomu i Walmart.

Obama plánuje další invazi. Tentokrát do Texasu a použije k tomu i Walmart.

17.05.2015 16:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký prezident Barack Obama plánuje letos v létě ozbrojenou invazi do Texasu. Použije zelené barety i další speciální síly k tomu, aby znovu získal stát, který v roce 2012 volil Mitta Romneyho. Alespoň to tvrdí konspirační teorie, které si berou za cíl plánovanou operaci Jade Helm 15. Ta má podle oficiálních zdrojů „cvičit vojáky v činnostech, které pomáhají bránit národ proti nepříteli ze zahraničí“. Obama má s konspiračními teoriemi bohaté zkušenosti. Například čelil tvrzení Donalda Trumpa, že se nenarodil v USA a tudíž se nemůže stát americkým prezidentem. Texas je také známý svou tendencí k nezávislosti. Ale poslední vývoj přece jen dosahuje nezvyklých dimenzí.

Nový republikánský guvernér Texasu Greg Abbott nařídil Státní gardě, kterou tvoří texaské ozbrojené složky, aby monitorovala území Jade Helm. Důvodem má být to, že „pro Texasany je důležité, aby věděli, že se nalézají v bezpečí, nejsou narušována jejich ústavní práva, práva vlastnická, ani jejich svoboda“. Abbott za tento krok kritizují i umírněnější republikáni. Celá věc ale ukazuje na hlubší problém vztahu mezi jednotlivými státy a federálními institucemi. To bude pravděpodobně jedním z klíčových témat ve volbách v roce 2016. Konzervativci se obávají toho, že další demokrat v Bílém domě by omezil moc jednotlivých států a dotklo by se to oblastí, jako jsou sňatky lidí stejného pohlaví či zdravotní péče.

Abbott nyní tvrdí, že kritika, která se snesla na jeho hlavu, je přehnanou reakcí. Chtěl prý jen „získat informace a podělit se o ně s dalšími Texasany“. Celou konspirační teorii týkající se „zabrání Texasu“ nejdříve šířily skupiny jako Infowars.com. Ty hovořily například o tom, že texaský soudce varuje před novou občanskou válkou a do země by měly přijet jednotky OSN. K problémům přispělo i zveřejnění tajné vojenské mapy, která v rámci plánovaného cvičení vykreslovala Texas a Utah jako „potenciálně nepřátelská území“. A vše bylo korunováno tím, že Walmart uzavřel některé texaské obchody. Konspirační teorie totiž začaly hovořit o tom, že firma tím umožňuje americké armádě, aby pod nimi vyhloubila tunely a použila je k údajné invazi.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Víkendář: Lépe už bylo?
16.05.2015 7:30
Veřejnost ve vyspělých ekonomikách stále cítí důsledky Velké recese a ...
Víkendář: Mnichovská dohoda a dnešní geopolitická realita
17.05.2015 8:00
Slavíme 70. výročí konce druhé světové války. Ten nepřinesl globální m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje
16:41PODCAST Týdenní výhled: Nvidia cítí příležitost v PC odvětví, obrat na softwaru  
16:25ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě dividendy
15:56ČEZ vyplatí dividendu 42 Kč na akcii. Protinávrh vyšší dividendy neprošel
15:32Pár úvah o dalším komoditním cyklu probíhajícím během AI boomu
15:11Rozpočet v květnu: hluboký deficit a ještě horší výhled
14:20Vládní dotace pro průmysl dosáhly nejvyšší úrovně od finanční krize
14:01Eisman: Jediná věc, která by ospravedlnila valuaci SpaceX
11:42Prezident znovu podpořil euro. Česko má být „u stolu, ne za dveřmi“
11:29Nvidia vyzývá AMD a Intel a s novým superčipem vstupuje na PC trh
11:01Růst průmyslu pokračuje, narušené dodávky už ale zvyšují náklady
10:54V Evropě lehká nervozita, v Americe pokračování optimismu o AI  
9:58Castlelake zvažuje převzetí easyJetu, akcie prudce rostou
9:12První velká akvizice pod Abelovým vedením. Berkshire kupuje developera Taylor Morrison za 6,8 miliardy USD
9:08Rozbřesk: Koruna vyčkává na inflaci a mzdy, nižší ceny ropy a averze k riziku pomáhá euru
8:56Explosia může změnit majitele, ČEZ pořádá Valnou hromadu a Nvidia útočí na trh s PC  
6:09Krugman: Po celním a íránském šoku se znatelně změnila očekávání a sentiment
31.05.2026
10:06Víkendář: Jak může umělá inteligence měnit chování investorů a ovlivňovat finanční stabilitu
30.05.2026
9:57Víkendář: Fakta jsou druhořadá, u lidí rozhodují emoce
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu