Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Mnichovská dohoda a dnešní geopolitická realita

Víkendář: Mnichovská dohoda a dnešní geopolitická realita

17.05.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Slavíme 70. výročí konce druhé světové války. Ten nepřinesl globální mír, ale spíše novou konstelaci světových velmocí a novou rovnováhu mezi nimi. Velké evropské říše padly, byly nahrazeny Spojenými státy a Sovětským svazem. Geopolitika, technologie a válka zůstaly dál úzce propojeny. Pro Spojené státy začala druhá světová válka šokem jménem Pearl Harbor. Pro Sovětský svaz to byl šok ve formě invaze z června 1941. A pro třetí tehdejší mocnost, Velkou Británii, bylo šokem zejména to, jak rychle padla Francie.

Pearl Harbor

Mezi americkými politiky panovala široká shoda na tom, že dojde k válce s Japonskem. Něco tušila i veřejnost. Nikdo ale nečekal útok na Pearl Harbor. Ani veřejnost, ani politici nemohli uvěřit tomu, jakou silou Japonsko disponuje. K tomu se přidal šok z Velké deprese. Obojí vyústilo v posun v celkovém smýšlení Američanů. Ti byli do té doby hlubokými optimisty, po těchto událostech ale vznikl dojem, že bezpečí a prosperita byly jen iluzí, za kterou číhá hrozba. Začaly panovat obavy, že se vše může rychle změnit k horšímu.

Pearl Harbor ovlivnil i americkou obrannou politiku. Ta začala být budována na principu: „Nepřítele lze identifikovat, místo a čas jeho útoku ale ne.“ Začalo se předpokládat, že válka může přijít v každém okamžiku a pokud se poleví v bdělosti, nastane druhý Pearl Harbor. Tento přístup spolu s nedůvěrou v Sovětský svaz definoval pro Američany celou studenou válku.

Američané zkoumali vývoj, který je nakonec zatáhl do druhé světové války. Dospěli k názoru, že na počátku všeho stála Mnichovská dohoda, která umožnila nacistům zabrat část Československa. Z toho pro Američany plynulo, že je třeba jednat preventivně a včas. Následně se to projevilo jak na jejich postupu v Iráku, tak na postoji vůči Rusku. USA také došly k názoru, že pokud má být eliminováno riziko dalšího Mnichova, je nutné mít k okamžité dispozici obrovskou vojenskou sílu.

Sovětské strategické chyby

Sovětský svaz si prošel vlastním Pearl Harborem v červnu 1941, kdy Německo přes mírové dohody provedlo invazi. Sověti dohodu uzavřeli ze dvou důvodů. Za prvé nebyli schopni přesvědčit Francii a Británii, aby s nimi uzavřely spojenectví proti Hitlerovi. A za druhé jim dohoda umožnila rozšířit jejich území na Západ bez toho, aby padl jediný výstřel. Bylo to chytré, ale ne inteligentní.

Sověti počítali s tím, že německá invaze do Francie bude vypadat jako při předchozí válce a Německo z ní bude značně vyčerpáno. Sovětský svaz by pak mohl na Německo zaútočit ve chvíli, kdy to pro něj bude nejvýhodnější. Nakonec to ale byli Němci, kdo si vybíral místo a čas. Poučení pro ně bylo jasné: Politické hry a jednání nemohou nahradit vojenskou sílu.

Během studené války se pak spoléhali zejména na budování satelitních států a přátelských vazeb. Varšavská smlouva nebyla spolkem spřízněných zemí, ale geopolitickou realitou. Členské země byly pod přímou vojenskou i politickou kontrolou Sovětského svazu. Sověti se podobně jako USA obávali jaderného útoku. Jejich zbraně byly technologicky zaostalé, ale strach z jaderných zbraní nebyl v Rusku tak hluboce zakořeněn jako ve Spojených státech. Rusové se spíše obávali nějakého jiného útoku ze Západu a snažili se tak o to, aby jejich vojska byla vysunuta co nejvíce tímto směrem. Na rozdíl od Američanů pak nepřemýšleli o tom, jak je jejich vláda schopna odvrátit pohromy. Pro ně vláda pohromy vytvářela.

Pád Francie a překvapení Britů

Velká Británie byla v šoku z toho, jak rychle Francie padla. Stejně tak ale tento vývoj přinesl úlevu od strachu, že Britové budou muset bojovat na francouzské půdě. Britové pak začali sázet na dvě věci. Za prvé se spoléhali na to, že je od Němců ochrání moře a vzdušné síly. Za druhé věřili, že Spojené státy se dříve či později dostanou do válečného stavu. Obojí se ukázalo jako správný předpoklad.

Britové ale nakonec z války jako vítězná mocnost nevyšli. Němci je sice neokupovali, ale svým způsobem tak činili Američané. Byla to okupace, kterou Británie potřebovala, ale zároveň ukončila její existenci jako jedné ze světových velmocí. Na počátku ale stála prohra Francie. Její armáda byla na papíře výborná a mnohem silnější než armáda německá. I přesto však rychle prohrála.

Ačkoliv jsou dnes Američané zase optimisty, pod povrchem je stále cítit přesvědčení, že vše nakonec skončí špatně. Je to pozůstatek Velké deprese a útoku na Pearl Harbor. U Rusů je patrný cynismus, pod ním je ale cítit patriotismus. Putin jedná podobně jako Stalin a Brežněv, snaží se o strategické tahy podporované silou armády a veřejnosti se to líbí. Británie bývala říší, nyní je ostrovním státem. A skotští nacionalisté mohou změnit i to, jak vypadá dnes.

Zdroj: Stratfor


Čtěte více:

Ředění – cesta k záchraně pozice, nebo přímo do pekel? 2. Díl
16.05.2015 8:00
V minulém článku, který se věnoval problematice průměrování nákupní ce...
Víkendář: Lépe už bylo?
16.05.2015 7:30
Veřejnost ve vyspělých ekonomikách stále cítí důsledky Velké recese a ...

Váš názor
  • Navrhuju volit priste Karla
    17.05.2015 19:10

    nebo Babise. Take se mi zije o neco klidneji, kdyz vim, ze Ukrajina buduje svobodne demokratickou zed, prikop, plot a strazni veze na hranici s Ruskem, aby ochranila i zbytek evropy od ruske vychodni agrese. Ti rusti zloradi a rozvraceci svobody a demokracie nam chteji v noci podrezat krky, velka zed nas ale ochrani.. Podobnou stavi napriklad v Polsku nebo Litve. Kdyz uz jsme ochranili evropske investory pred chybnym investovanim na Krymu, ja bych k tomu pridal jeste zavazne doporuceni nevycestovavat na vychod, jeden nikdy nevi, co mu tam udelaji. Penize jako hotovost bych zakazal taky, kdo nema ucet v soukrome bance, nemel by mit volebni pravo, beztak je to nejaky pomatenec. *** Trikrat slava flexibilnimu vyvoji a svetlym zitrkum, ktere takoveto strategie prinaseji.
    Mezernik
Aktuální komentáře
22.04.2021
14:15Kolaps Archegos strhává Credit Suisse opět do záporu (komentář analytika)  
14:00ECB podle očekává potvrdila sazby i nouzový program nákupů aktiv
13:53Zelené investice, robotika nebo americké top firmy? Poslechněte si, jak zajímavě investovat volné peníze už od pětistovky měsíčně
13:23Nejdůvěryhodnější firma na světě
11:56Zdražování pražských bytů v prvním čtvrtletí opět zrychlilo
11:40Krugman: Automatizace, univerzální příjem a inflace
11:37Novinky z trhu START: Blíží se jarní START Day a Primoco upisuje nové akcie
11:37AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2020
10:33Akciím se dopoledne daří, eurodolar přešlapuje před ECB  
10:10Organické tržby Nestlé rostly nejvíce za 10 let
9:31Credit Suisse skončila kvůli Archegos ve ztrátě 252 mil. franků, trh čekal ještě větší
9:03Rozbřesk: Pátý týden dovolené by mohl stát firmy desítky miliard korun
8:52Rusko má umožnit návrat českých diplomatů, vláda projedná rozvolnění. Evropa zahájí pozitivně  
8:23Airbus reorganizuje výrobní závody - ve Francii je spojí, v Německu rozdělí
6:20ČEZ, a.s.: Zrušení zpětně odkoupených dluhopisů
6:09Rozdílné pohledy na nákupy dluhopisů. Pět otázek pro ECB
21.04.2021
22:01Americké trhy první den v týdnu zelené  
18:44Hodnotový megacyklus
18:05Summary: ASML vymaloval prvotřídní kvartál, překonal očekávání
17:35Komerční banka, a. s.: Oznámení o přijatých usneseních na Valné hromadě Komerční banky, a.s. dne 21.4.2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alaska Air Group Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
American Airlines Group Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
American Electric Power Co Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
AT&T Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Blackstone Group Inc/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
Credit Suisse Group AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Dow Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
HCA Healthcare Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Heineken NV (03/21 Q1)
Intel Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Orange SA (03/21 Q1)
Snap Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
World Wrestling Entertainment Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:20Volvo AB (03/21 Q1)
7:30Husqvarna AB (03/21 Q1)
8:30Huhtamaki Oyj (03/21 Q1)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:00Union Pacific Corp (03/21 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m