Veřejnost ve vyspělých ekonomikách stále cítí důsledky Velké recese a je pesimistická ohledně toho, jak se bude mít další generace. Většina dotazovaných v bohatších zemích se domnívá, že jejich děti se budou mít z finančního hlediska hůře než oni. Naopak v rozvíjejících se zemích vládne optimismus a většina lidí věří, že další generace si bude užívat vyššího životního standardu. Výsledky průzkumu ve vyspělých, rozvíjejících se a nejchudších zemích shrnuje graf (oranžově je vyznačen podíl lidí, kteří mají za to, že další generace na tom bude finančně hůř):
Ve všech zemích si lidé většinou myslí, že více příležitostí se jim dostane doma než v zahraničí. Klíčovou roli přitom podle nich hraje vzdělání a tvrdá práce a tento názor je patrný zejména v rozvíjejících se ekonomikách. V řadě zemí panují obavy z rostoucí příjmové nerovnosti. V zemích jako Řecko, Španělsko a Itálie se sedm lidí z deseti domnívá, že jde o velice závažný problém. Jako hlavní příčinu většinou vnímají vládní politiku. Zmiňován bývá i systém vzdělání či daňový systém. V rozvíjejících se zemích převažuje názor, že situaci by vyřešily nižší daně, které by podpořily investice a růst. Lidé v bohatých ekonomikách naopak většinou věří, že řešením jsou daně vyšší, protože by zvedly objem zdrojů v programech pro podporu nejchudších vrstev obyvatelstva.
Druhý graf ukazuje, jak o finanční budoucnosti svých dětí smýšlejí lidé na jednotlivých kontinentech. V Asii se 58 % respondentů domnívá, že jejich potomci na tom budou finančně lépe. Na druhém konci spektra se nachází Evropa, kde v lepší finanční budoucnost dětí věřilo jen 25 % dotazovaných. Podobná je situace v USA, kde takový názor sdílí pouze 30 % dotazovaných.
Průzkum také jasně ukázal, jak moc se Američané od ostatních zemí liší v otázce individualismu. Dotazovaným byla kladena otázka: Úspěch v životě je dán do značné míry faktory, které jsou mimo moji kontrolu – souhlasíte, nebo nesouhlasíte? Globálně dosáhly záporné odpovědi 38 %. V USA ale nesouhlasilo 57 % dotazovaných. K tomu celých 73 % Američanů klade velký důraz na tvrdou práci. Globálně tomu tak ale je pouze u 50 % lidí.
Obecně platí, že v zemích, které si po roce 2008 užívaly vyššího ekonomického růstu, panuje větší optimismus. Celkový vztah ukazuje poslední obrázek – na ose x leží průměrný ekonomický růst a na vertikální ose podíl pozitivních odpovědí na otázku týkající se finanční budoucnosti další generace:
Zdroj: Pew Research