Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Lépe už bylo?

Víkendář: Lépe už bylo?

16.05.2015 7:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Veřejnost ve vyspělých ekonomikách stále cítí důsledky Velké recese a je pesimistická ohledně toho, jak se bude mít další generace. Většina dotazovaných v bohatších zemích se domnívá, že jejich děti se budou mít z finančního hlediska hůře než oni. Naopak v rozvíjejících se zemích vládne optimismus a většina lidí věří, že další generace si bude užívat vyššího životního standardu. Výsledky průzkumu ve vyspělých, rozvíjejících se a nejchudších zemích shrnuje graf (oranžově je vyznačen podíl lidí, kteří mají za to, že další generace na tom bude finančně hůř):

S1

Ve všech zemích si lidé většinou myslí, že více příležitostí se jim dostane doma než v zahraničí. Klíčovou roli přitom podle nich hraje vzdělání a tvrdá práce a tento názor je patrný zejména v rozvíjejících se ekonomikách. V řadě zemí panují obavy z rostoucí příjmové nerovnosti. V zemích jako Řecko, Španělsko a Itálie se sedm lidí z deseti domnívá, že jde o velice závažný problém. Jako hlavní příčinu většinou vnímají vládní politiku. Zmiňován bývá i systém vzdělání či daňový systém. V rozvíjejících se zemích převažuje názor, že situaci by vyřešily nižší daně, které by podpořily investice a růst. Lidé v bohatých ekonomikách naopak většinou věří, že řešením jsou daně vyšší, protože by zvedly objem zdrojů v programech pro podporu nejchudších vrstev obyvatelstva.

Druhý graf ukazuje, jak o finanční budoucnosti svých dětí smýšlejí lidé na jednotlivých kontinentech. V Asii se 58 % respondentů domnívá, že jejich potomci na tom budou finančně lépe. Na druhém konci spektra se nachází Evropa, kde v lepší finanční budoucnost dětí věřilo jen 25 % dotazovaných. Podobná je situace v USA, kde takový názor sdílí pouze 30 % dotazovaných.

s2

Průzkum také jasně ukázal, jak moc se Američané od ostatních zemí liší v otázce individualismu. Dotazovaným byla kladena otázka: Úspěch v životě je dán do značné míry faktory, které jsou mimo moji kontrolu – souhlasíte, nebo nesouhlasíte? Globálně dosáhly záporné odpovědi 38 %. V USA ale nesouhlasilo 57 % dotazovaných. K tomu celých 73 % Američanů klade velký důraz na tvrdou práci. Globálně tomu tak ale je pouze u 50 % lidí.

Obecně platí, že v zemích, které si po roce 2008 užívaly vyššího ekonomického růstu, panuje větší optimismus. Celkový vztah ukazuje poslední obrázek – na ose x leží průměrný ekonomický růst a na vertikální ose podíl pozitivních odpovědí na otázku týkající se finanční budoucnosti další generace:

s3

Zdroj: Pew Research


Čtěte více:

Česká ekonomická raketa! Průmysl táhne hospodářství prudce vzhůru
15.05.2015 9:08
Neuvěřitelně výborně vyznívá předběžný odhad HDP České republiky za pr...
Vynalezla Čína nový druh Ponzi systému s akciemi?
15.05.2015 13:18
Čína se nachází v počáteční fázi boomu domácích fúzí a akvizic (M&A). ...

Váš názor
 •  
  18.05.2015 9:00

  Nejvíce pesimisticky jsou tam, kde prichazi nejvíce arabu. Lidi probudte se ! Arab je desetkrát horsi nez cikan. Kam vlezou arabove, tak je upadek a nastava stredovek. Za to muzou všichni politikove a hlavne ti v Bruselu, nelze prijmout 1 Miliardu arabu do Evropy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Je potřeba postavit zed oddelujici araby od zbytku světa, když to tak mohlo fungovat mezi zapadem a vychodem, tak zed muze byt i mezi krestany a araby. Jinak krestanska VYSPELA kultura bude nahrazena arabskou STREDOVEKOU na tisice let. A nebo prijmout uprchlíka do krestanske zeme jen s povinnou konverzi na krestanstvi !
  Jezis
 • lépe už nebude
  16.05.2015 22:05

  Budou-li se nadále soudruzi v Bruselu snažit , udělat z kdysi prosperující Evropy EU-ropu , nikdy už tu lépe nebude. Leda , že by vypsali operační program " nemakat a slušně žít ". a bohatě jej dotovali . EUROPA makat nebude , stačí rychleji pustit rotačky na EURA a je to . Vážení , té dnešní mladé generace v Evropě je mě moc líto . Budou makat jako služebníčci pro pracovitý a vzdělaný šikmooký .
  karel IV
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data