Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Lépe už bylo?

Víkendář: Lépe už bylo?

16.05.2015 7:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Veřejnost ve vyspělých ekonomikách stále cítí důsledky Velké recese a je pesimistická ohledně toho, jak se bude mít další generace. Většina dotazovaných v bohatších zemích se domnívá, že jejich děti se budou mít z finančního hlediska hůře než oni. Naopak v rozvíjejících se zemích vládne optimismus a většina lidí věří, že další generace si bude užívat vyššího životního standardu. Výsledky průzkumu ve vyspělých, rozvíjejících se a nejchudších zemích shrnuje graf (oranžově je vyznačen podíl lidí, kteří mají za to, že další generace na tom bude finančně hůř):

S1

Ve všech zemích si lidé většinou myslí, že více příležitostí se jim dostane doma než v zahraničí. Klíčovou roli přitom podle nich hraje vzdělání a tvrdá práce a tento názor je patrný zejména v rozvíjejících se ekonomikách. V řadě zemí panují obavy z rostoucí příjmové nerovnosti. V zemích jako Řecko, Španělsko a Itálie se sedm lidí z deseti domnívá, že jde o velice závažný problém. Jako hlavní příčinu většinou vnímají vládní politiku. Zmiňován bývá i systém vzdělání či daňový systém. V rozvíjejících se zemích převažuje názor, že situaci by vyřešily nižší daně, které by podpořily investice a růst. Lidé v bohatých ekonomikách naopak většinou věří, že řešením jsou daně vyšší, protože by zvedly objem zdrojů v programech pro podporu nejchudších vrstev obyvatelstva.

Druhý graf ukazuje, jak o finanční budoucnosti svých dětí smýšlejí lidé na jednotlivých kontinentech. V Asii se 58 % respondentů domnívá, že jejich potomci na tom budou finančně lépe. Na druhém konci spektra se nachází Evropa, kde v lepší finanční budoucnost dětí věřilo jen 25 % dotazovaných. Podobná je situace v USA, kde takový názor sdílí pouze 30 % dotazovaných.

s2

Průzkum také jasně ukázal, jak moc se Američané od ostatních zemí liší v otázce individualismu. Dotazovaným byla kladena otázka: Úspěch v životě je dán do značné míry faktory, které jsou mimo moji kontrolu – souhlasíte, nebo nesouhlasíte? Globálně dosáhly záporné odpovědi 38 %. V USA ale nesouhlasilo 57 % dotazovaných. K tomu celých 73 % Američanů klade velký důraz na tvrdou práci. Globálně tomu tak ale je pouze u 50 % lidí.

Obecně platí, že v zemích, které si po roce 2008 užívaly vyššího ekonomického růstu, panuje větší optimismus. Celkový vztah ukazuje poslední obrázek – na ose x leží průměrný ekonomický růst a na vertikální ose podíl pozitivních odpovědí na otázku týkající se finanční budoucnosti další generace:

s3

Zdroj: Pew Research


Čtěte více:

Česká ekonomická raketa! Průmysl táhne hospodářství prudce vzhůru
15.05.2015 9:08
Neuvěřitelně výborně vyznívá předběžný odhad HDP České republiky za pr...
Vynalezla Čína nový druh Ponzi systému s akciemi?
15.05.2015 13:18
Čína se nachází v počáteční fázi boomu domácích fúzí a akvizic (M&A). ...

Váš názor
  •  
    18.05.2015 9:00

    Nejvíce pesimisticky jsou tam, kde prichazi nejvíce arabu. Lidi probudte se ! Arab je desetkrát horsi nez cikan. Kam vlezou arabove, tak je upadek a nastava stredovek. Za to muzou všichni politikove a hlavne ti v Bruselu, nelze prijmout 1 Miliardu arabu do Evropy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Je potřeba postavit zed oddelujici araby od zbytku světa, když to tak mohlo fungovat mezi zapadem a vychodem, tak zed muze byt i mezi krestany a araby. Jinak krestanska VYSPELA kultura bude nahrazena arabskou STREDOVEKOU na tisice let. A nebo prijmout uprchlíka do krestanske zeme jen s povinnou konverzi na krestanstvi !
    Jezis
  • lépe už nebude
    16.05.2015 22:05

    Budou-li se nadále soudruzi v Bruselu snažit , udělat z kdysi prosperující Evropy EU-ropu , nikdy už tu lépe nebude. Leda , že by vypsali operační program " nemakat a slušně žít ". a bohatě jej dotovali . EUROPA makat nebude , stačí rychleji pustit rotačky na EURA a je to . Vážení , té dnešní mladé generace v Evropě je mě moc líto . Budou makat jako služebníčci pro pracovitý a vzdělaný šikmooký .
    karel IV
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data