Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcarská ekonomika v 1Q kvůli silnému franku klesla

Švýcarská ekonomika v 1Q kvůli silnému franku klesla

29.05.2015 9:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Švýcarská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,2 procenta. Hospodářskou aktivitu podkopalo zejména výrazné posílení švýcarského franku v důsledku lednového zrušení limitu pro jeho růst vůči euru. Oznámil to dnes Státní úřad pro hospodářské záležitosti (SECO). V poslednímu čtvrtletí loňského roku ekonomika vykázala růst o půl procenta.

Analytici v anketě agentury Reuters pokles očekávali, v průměru jej ale odhadovali pouze na 0,1 procenta. Úřad SECO uvedl, že negativní vliv na výkon ekonomiky měl především vývoj obchodní bilance.

Švýcarská centrální banka v září 2011 zavedla opatření, která bránila poklesu kurzu eura vůči franku pod 1,20 CHF, aby ochránila ekonomiku před negativními dopady silné domácí měny. Letos v lednu tuto politiku překvapivě zrušila, což vedlo k prudkému růstu kurzu franku.

Silnější domácí měna má negativní dopady na konkurenceschopnost exportu, který je tradičním motorem růstu švýcarské ekonomiky. Vláda nicméně nepředpokládá, že silný frank vyvolá v zemi ekonomickou krizi. Podle její březnové prognózy hospodářský růst v letošním roce dosáhne o 0,9 procenta a v příštím roce zrychlí na 1,8 procenta.


Čtěte více:

České HDP: Ekonomický zázrak nebo jen zásoby?
29.05.2015 9:11
Statistický úřad dnes zveřejnil podrobnosti o ekonomickém růstu ČR v p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2025
15:54Diskont Evropy zůstává, ale ekonomika se začíná obracet. Příležitost pro investory?  
14:09Perly týdne: Nadšení z Googlu a třetina akcií v „medvědím trhu“
14:02Největší burzovní výpadek za roky: CME zastavila obchodování po poruše v datacentru
12:16Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
11:24Výpadek a zkrácené obchodování naznačují nevýrazný konec týdne  
11:16Jan Bureš: HDP znovu překvapilo pozitivně, česká ekonomika jede na "plný plyn"
10:38PODCAST Trhy & Bohatství: Průmyslové nemovitosti byly na investičním trhu léta popelkou, říká Milan Kratina
9:50Merz: Uděláme vše, aby nenastal „tvrdý předěl“ v automobilovém průmyslu
9:08Rozbřesk: ČNB zpřísňuje pravidla pro investiční hypotéky
8:45Výpadek na CME, Deutsche Boerse má zájem o Allfunds a evropský luxus se vrátí k růstu  
6:00Gundlach: Upínání se k úspěchům z minulosti je pro investora velkým nebezpečím, staré dolarové paradigma už nefunguje
27.11.2025
18:15Trhy se zatím chovají podobně, jako po roce 1997…
15:25DoubleLine Capital: Dluhopisy jsou hodně zranitelné, akcie tak maximálně na 40 % portfolia
14:58FT: Čínské firmy trénují modely AI v cizině, aby měly přístup k čipům od Nvidie
14:39UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
13:42Alibaba rozšiřuje nabídku produktů poháněných AI. Spustila prodej chytrých brýlí
13:22Doosan Škoda Power zmodernizuje další blok Elektrárny Opatovice
12:23Průzkum ČSOB: Optimismus firem a podnikatelů je na 3,5letém maximu
12:00Apple letos po 14 letech dodá více smartphonů než Samsung. Vedení si má udržet i v dalších letech
11:42UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y