Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol opět bez dividendy

Unipetrol opět bez dividendy

02.06.2015 15:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Petrochemická společnost Unipetrol letos opět nevyplatí dividendu z loňského zisku. Rozhodla o tom dnešní valná hromada společnosti, která schválila návrh představenstva firmy. Společnost dá celý loňský nekonsolidovaný zisk 327,8 milionu korun na účet nerozděleného zisku minulých let. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007. Firmu ovládá polský koncern PKN Orlen.

Představenstvo společnosti zdůvodnilo svůj krok mimo jiné nepředvídatelným makroekonomickým prostředím a kapitálovými výdaji spojenými s koupí zbylého podílu v České rafinérské od italské společnosti Eni. Akvizice byla dokončena na konci dubna, Unipetrol se stal jediným vlastníkem rafinérie.

Akcionáři na valné hromadě dále zrušili takzvaný rezervní fond, který nemusí společnost na základě nového zákona o obchodních korporacích mít. I peníze z něj byly přesunuty na účet nerozděleného zisku minulých let. Jde zhruba o 1,7 miliardy korun.

Akcionáři také znovuzvolili dva členy dozorčí rady, kterým končilo jejich funkční období. Staronový tříletý mandát získali někdejší ministr financí Ivan Kočárník a Bogdan Dzudzewicz. Původní mandát jim měl skončit 25. června.

Akciová společnost Unipetrol je dceřinou společností petrochemického holdingu Unipetrol. Holding byl na rozdíl od akciové společnosti loni ve ztrátě, která činila 556 milionů korun. Tržby holdingu loni vzrostly o čtvrtinu na 124,2 miliardy korun. Účetní závěrky za rok 2014 dnes valná hromada také schválila. V letošním prvním čtvrtletí holding vykázal čistý zisk 1,995 miliardy korun.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Společnost je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Právě Orlen drží v Unipetrolu většinový, 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a další menšinoví akcionáři. Paulinino Limited podala minulý týden návrh, aby valná hromada rozdělila loňský zisk i nerozdělený zisk z minulých let společnosti mezi akcionáře. O návrhu se však dnes v souladu s jednacím řádem, kdy bylo nejdříve hlasováno o návrhu představenstva Unipetrolu, vůbec nehlasovalo.

Názor Patria:

Nerozdělené zisky let minulých sice dosáhnou výše zhruba 12 mld. Kč, to však ještě pro úvahy o možné výplatě dividend v budoucnu samo o sobě nemusí nic znamenat. Druhou (podstanou) stranou mince je především stav a vývoj generované hotovosti a také případná ochota se na výplatu dividendy zadlužit.

Vzhledem k tomu, že Unipetrol chce především investovat do modernizace svých rafinerií, nepočítáme s výplatou dividendy ani v příštím roce, a to navzdory zlepšeným hospodářským výsledkům v posledních kvartálech, říká hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.


Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Záchvat slabosti japonského jenu
02.06.2015 14:39
Japonská měna se dnes propadla vůči americkému dolaru na nejnižší úro...
Řecko odstartovalo orgie na eurodolaru
02.06.2015 15:21
Společná evropská měna dnes odpoledne stoupá vzhůru jako raketa. Eur...
Pár minut poté ... videokomentář na DAX
02.06.2015 15:32
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.12.2025
17:27Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
17:21Cykly akciového fundamentu a jeho současné „tentokrát jinak“
16:49Americký průmysl ztrácí dech: zakázky mizí, firmy sahají k propouštění
16:09Schodek rozpočtu v listopadu vzrostl na 232,4 miliardy
16:05Nvidia rozšiřuje svá partnerství v ekosystému AI. Investovala dvě miliardy dolarů do Synopsys
14:26ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
14:10Airbus odhalil další závadu. Akcie klesaly až o deset procent
13:05PODCAST Týdenní výhled: Trump vybral nového šéfa Fedu, stoupá nervozita kolem japonských sazeb a bitcoin padá  
12:32WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024 - aktualizovaná verze
12:02FT: Partneři OpenAI si půjčili 100 miliard dolarů. Firma samotná podepsala kontrakty za 1,4 bilionu dolarů
12:00Stříbro na rekordu. Bílý kov zdvojnásobil hodnotu, zatímco zlato jde do strany
11:52Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu zhoršily
11:30Nervozita z Japonska stahuje trhy do červeného  
10:01Kryptoměny znovu pod tlakem. Bitcoin spadl na 86 tisíc dolarů
8:56GEVORKYAN oznámil nové projekty, Trump vybral nového šéfa Fedu a krypto trh pod tlakem  
8:44Rozbřesk: Jestřábí BoJ zvyšuje averzi k riziku – pomůže to euru, nebo dolaru?
8:36Primoco UAV SE: Informace o překročení hodnoty nových zakázek miliardu korun v roce 2025
6:05Predikce na rok 2026 počítají s pokračujícím růstem. Některé banky míří u S&P 500 až k 8 000 bodům
30.11.2025
9:04Víkendář: Německá ekonomika je o 1 % větší než na konci roku 2017, zatímco ta americká vzrostla o 19 %
29.11.2025
8:55Víkendář: Poukazování na chyby Američanů Evropě její problémy nevyřeší

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu