Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trend snižování úrokových sazeb pokračuje v Jižní Korey a na Novém Zélandu

Trend snižování úrokových sazeb pokračuje v Jižní Korey a na Novém Zélandu

11.06.2015 15:22
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Dnešní den byl ve znamení snižování sazeb. K osekávání klíčových sazeb přikročily další dvě centrální banky, u jedné za to mohl nižší vývoz a nákaza MERS, u druhé zpomalení trhu s mlékem a obavy o další odkládání růstu inflace.


Jižní Korea

Centrální banka Jižní Korey snížila sazbu na rekordní minimum, přičemž tento tah předpovídalo 11 z 18 dotázaných ekonomů. Referenční úrokovou sazbu centrální banka snížila z 1,75 procenta na 1,50 procenta. A to s cílem podpořit ekonomiku, která se momentálně potýká se smrtící nákazou MERS. Je to přitom již podruhé, co se Korejská centrální banka BOK uchýlila v tomto roce ke snížení sazeb. Osekání sazeb o další 0,25 procenta přichází v době, kdy se korejská ekonomika potýká s obavami o dopad respiračního syndromu z Blízkého východu známého pod zkratkou MERS, který by mohl korejskou ekonomiku připravit o miliardy dolarů. Turisté se ze strachu z nákazy budou Korey pravděpodobně vyhýbat a korejští spotřebitelé raději v obavách z infekce zůstanou doma. Osekání sazeb přichází navzdory obavám tvůrců měnové politiky ze zhoršení situace ohledně zadluženosti korejských domácností, která je již nyní vysoká. Zároveň je zde obava z náhlého odlivu kapitálu před očekáváným zvyšováním úrokových sazeb v USA později v tomto roce.

MERS neboli respirační syndrom Blízkého východu se objevil v Jižní Korey 20. Května, kdy byl poprvé diagnostikován u muže, který se právě vrátil z Blízkého Východu. Smrtelným virem se dnes nakazilo dalších 14 lidí, čímž počet nakažených stoupl na 122. Doposud na nákazu zemřelo 9 lidí. Virová infekce tak zemi postihla v době, kdy její ekonomika trpí poklesem exportu. Výhled ekonomického růstu Korey byl již v nedávné době revidován na nižší hodnotu a to právě z důvodu klesajících vývozů. Sama centrální banka v dubnu snížila předpověď růstu ekonomiky pro tento rok z 3,4 na 3,1 procenta. V loňském roce ekonomika rostla tempem 3,3 procenta.

Nový Zéland
Okolnosti na trhu s mlékem donutily Nový Zéland k prvnímu snižování sazeb za posledních pět let. Pro zemi, která je někdy přezdívaná jako Saudská Arábie mléka, je právě bílá tekutina tím, čím je pro blízkovýchodní Saudskou Arábii černé zlato. Rozmach mléčného průmyslu se však po deseti letech pomalu dostává do útlumu.

Jsou to právě dojné krávy, které pomohly ekonomice Nového Zélandu, ve které se točí okolo 180 miliard dolarů, v posledních letech k ročnímu tříprocentnímu růstu. Jako největší světový dodavatel mléka se Nový Zéland svezl na vlně vyšší čínské obliby zmrzliny, dětské výživy a mléčných produktů vůbec. Zpomalení čínské ekonomiky však ovlivnilo poptávku po tomto typu komodit stejně tak jako po železné rudě nebo oceli. Sankce vycházející ze situace na Ukrajině a přesycení ropného trhu vedly od února 2014k poklesu cen mléka o polovinu. Vzhledem k tomu, že mléčné výrobky tvoří až třetinu novozélandských vývozů, pociťuje nyní novozélandská ekonomika tlak.

Potom, co novozélandská centrální banka dnes snížila úrokovou sazbu o 0,25 procent z 3,75 na 3,5 procenta, padl novozélandský dolar neboli kiwi dolar doslova do mdlob a oslabil vůči americkému dolaru o zhruba 2,5 procenta. Novozélandská centrální banka dala zároveň najevo, že snižování nemuselo být poslední a možnosti dalšího uvolňování zůstávají otevřené. Dnešní krok odůvodnila tím, že slabší vyhlídky pro ceny mléka a nedávný růst cen ropy sníží příjmy novozélandské ekonomiky spolu s růstem poptávky a naopak zvýší riziko odkladu návratu inflace na cílovou úroveň.

nzd GRAF.png 

Kiwi dolar dnes nadále oslaboval, momentálně na americký dolar ztrácí okolo 2,6 procenta.

Zdroj: MarketWatch, BBG, FT, CNBC


Čtěte více:

Krátkodobé investiční tipy - Evropské akcie stále letí!
11.06.2015 13:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...
Americký maloobchod nezklamal a v květnu nabral tempo
11.06.2015 14:40
Maloobchodní tržby v USA se za květen zvýšily o 1,2 procenta, tedy pře...
USA - počet (nově) nezaměstnaných bez výrazných změn
11.06.2015 14:45
Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v prvním čer...

Váš názor
  • Jooo, v jizni Korey
    11.06.2015 16:11

    to maj jednoduchy, dyz tam maj jen jedno Y, ze ...
    hm
    • Re: Jooo, v jizni Korey
      11.06.2015 18:52

      Taky mě to praštilo :D
      Baba Jaga
Aktuální komentáře
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  
11:10Průmysl hlásí nejlepší náladu za tři roky. Pomáhají nové zakázky i slabší cenové tlaky  
10:47Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily nejvíce od dubna 2022
10:31AI boom stojí čím dál víc. Otázkou zůstává, kdo ho zaplatí  
10:29Footshop a.s.: Vnitřní informace - Společnosti Footshop a.s. a Queens Store s.r.o. se účastní procesu fúze sloučením
8:59KKCG Real Estate Financing a.s. : Konsolidovaná výroční zpráva ručitele za rok 2025
8:54Rozbřesk: Solidní půlrok pro akcie, zklamalo zlato a propadl bitcoin
8:49Wall Street zakončila nejlepší čtvrtletí za šest let, trh práce zůstává stabilní a Colt CZ se dnes obchoduje bez dividendy  
6:04Jsou současné valuace vyšší, než na vrcholu dot-com bubliny?
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu