Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční trhy euforicky vítají návrh řeckých reforem

Finanční trhy euforicky vítají návrh řeckých reforem

10.07.2015 13:43
Autor: Michal Putna, Patria Online

Šéfové Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), Mezinárodního měnového fondu (MMF) a euroskupiny se dnes po poledni budou telefonicky radit o návrzích reforem, které předložilo Řecko kvůli získání další finanční pomoci. Telekonference začala v 13:00 a pokud se její účastníci shodnou na tom, že návrhy Atén jsou přijatelné, převáží pak pravděpodobně stejný názor i při sobotním setkání ministrů financí eurozóny. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dnes řekl, že v sobotu může padnout "zásadní rozhodnutí". To by znamenalo rozuzlení nekonečných vyjednávání, která se táhnou již půl roku, pro trhy by se jednalo o velmi positivní signál.

Již nyní pozorujeme vřelé přijetí řeckého návrhu napříč evropskými burzovními parkety. Všechny hlavní evropské burzy mohutně posilují. Německý DAX přidává 2,3 %, britský FTSE je výše o 1,3 %, francouzský CAC 40 si připisuje 3,2 %, celoevropský Euro Stoxx pak roste o 3,1 %.

Blížící se termín možné dohody podporuje také euro, na páru s dolarem evropská měna rozšiřuje své denní zisky na aktuálních +1,4 % a obchoduje se na úrovni 1,119 EURUSD. Ještě lepšího výsledku dosahuje euro proti japonskému jenu, momentálně roste o 2,2 % na 136,9 EURJPY.

Velkou úlevu přináší poslední návrh reforem řeckým dluhopisům. Výnosy razantně klesají a to u všech splatností. Například kupon desetiletého bodnu propadl intraday o 471 bps.! na 14 %, přičemž ještě na začátku týdne se výnos blížil 20% úrovni. Doslova extrémní propad výnosů registrujeme na krátkém konci křivky, 2Y bond padá o 2323 bps. na 34,4 %, avšak 2Y a 4Y bondy jsou velmi málo likvidní (držené primárně věřitelskými institucemi) a tudíž i menší objem obchodů může vyvolat mimořádnou volatilitu. Je proto užitečnější sledovat delší konec výnosové křivky.

Výnosy klesají také v Itálii, Španělsku a Portugalsku a to napříč všemi splatnostmi. Perifermí země EMU tedy také pociťují positivní vývoj z Řecka. Naopak německé výnosy rostou (10Y bund +11 bps. na 0,83 %) s tím jak se snižuje poptávka po bezrizikových dluhových papírech.

Mezi zprávami o pokračujících jednáních Atén s mezinárodními věřiteli zapadla dnes dopoledne uveřejněná informace o řecké průmyslové výrobě za květen. Řecký průmyslový sektor se na meziroční bázi propadl o 4 % a výrazně tak prohloubil tempo poklesu z březnových minus 0,4 %. Kromě dodávek vody (+4,4 %) se předminulý měsíc propadl jak zpracovatelský subsektor (-2,7 %), tak výroba energií (-7,5 %) a největší zhoršení zaznamenala těžba (-15 %).

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Návrh řeckých reforem přehledně
10.07.2015 9:13
Řecko včera večer předložilo eurozóně 13stránkový návrh reforem, které...
Trhy s nadšením přijímají nový řecký návrh a stabilizaci Číny, euro posiluje
10.07.2015 10:47
Řecká vláda to konečně s reformami a dohodou s věřiteli začala myslet ...
Tsipras mluvil se spolustraníky, dohoda s mezinárodními věřiteli může být již dnes
10.07.2015 11:51
V Aténách se dnes za zavřenými dveřmi sešel premiér Alexis Tsipras s p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university