Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn pátečního dění na světových burzách

Souhrn pátečního dění na světových burzách

19.10.2015 8:34
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Praha v pátek následovala pozitivní sentiment na hlavních evropských akciových trzích. Pražská burza tak uzavřela páteční obchodní seanci při podprůměrném objemu obchodů 0,343 miliardy korun se ziskem. Index PX připsal 0,68 procenta na 970,78 .

Bankovní skupina HSBC v pátek ráno snížila doporučení pro ČEZ z kupovat na držet a zároveň snížila cílovou cenu pro tento titul z 690 na 530 . ČEZ během páteční obchodní seance zaostával za pozitivním vývojem cen ostatních titulů a jeho cena krátce po otevření burzy spadla na dvouleté minimum 478,10 . Akcie elektrárenské společnosti nakonec uzavřely páteční obchodní seanci se ziskem 1,01 procenta na 488,20 a držely se tak dále pod psychologickou hranicí 500 za akcii.

Z finančního sektoru se v červeném obchodovala pouze Komerční banka, jejíž akcie v pátek odepsaly 1,30 procenta na 5080 . Dařilo se však akciím VIGu a Erste. Akcie Erste Bank připsaly 1,34 procenta na 713,40 . VIG ukončil páteční obchodní seanci o 0,92 procenta výše na 767 .

Defenzivní tituly obchodovaly se ziskem – výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens připsal 1,44 procenta na 766 . Dařilo se také Tabáku, akcie Philip Morris v Praze ráno po otevření rostly o 2,1 procenta, nakonec přidaly ale 0,45 procenta na 11565 .

Akcie telekomunikace O2 nakonec uzavřely poslední obchodní seanci minulého týdne o 0,65 procenta výše na 232,50 . CETIN připsal 0,59 procenta na 171,50 .

Mediální skupina CETV v pátek na Praze připsala největší procentní zisk. Obchodní seanci ukončila o 2,16 procenta výše na 49,60 . Dařilo se i sázkové kanceláři Fortuna, jejíž akcie uzavřely obchodování se ziskem 1,71 procenta na 71,50 . Akcie Unipetrolu však ztrátily 0,46 procenta na 152,30 .

USA

Americké akcie měřeno indexem S&P 500 poslední obchodní den minulého týdne posílily o 0,45 %. Bluechipový Dow Jones přidal 0,44 % a technologický Nasdaq 0,34 %. Během pátku bylo zveřejněno několik makrodat a hospodářských výsledků. Průmyslová výroba klesla v září dle očekávání o 0,2 %. Spotřebitelská důvěra dle University of Michigan překonala odhady a vylepšila se na 92,1 b. Počet volných pracovních pozic dle průzkumu JOLTS v srpnu klesl na 5,37 mil. z 5,67 mil.

Zisky si připsal spotřební, zdravotnický a finanční sektor. Naopak spolu se sektorem základních materiálů ztrácel sektor průmyslový a energetický. Hospodářské výsledky reportovaly konglomeráty General Electric (+3,40 %) a Honeywell (-1,5 %). Akcie Schlumberger odepsaly po výsledcích 2,2 %, Mattel naopak vyskočil o 6 %. Akcie Yum! Brands (+ 4 %) reagovaly pozitivně na zprávu, že Carl Icahn protlačil do představenstva svého člověka. Freeport-McMoRan (-4,2%) likviduje část svých říjnových zisků.

Listopadový future kontrakt na ropu WTI rostl o 2 %. Výnos na 10letém americkém dluhopisu se pohyboval okolo 2,03 %. Euro oslabilo vůči dolaru o 0,22 % k úrovni 1,136.

Asie

Čekání na čínská makrodata ovlivnila podle hodnocení agentury Bloomberg náladu investorů při pondělní seanci. Data ukázala, že čínské HDP ve třetím čtvrtletí meziročně rostlo o 6,9 %, očekávání počítala s růstem o 6,8 %. Asijské akcie „vyklouzly“ z hodnot atakujících téměř dvouměsíční maxima. Regionální benchmark akciový index MSCI Asia Pacific proto odepsal 0,1 procenta na 134,38 bodu. Podle některých ohlasů, které citovala i agentura Bloomberg, však některá rizika, která ukazovala na zpomalení v Číně, pomalu ustupují.

Čínský Shanghai Composite oslabuje aktuálně o 0,26 procenta. Za minulý týden index ovšem připsal 6,5 procenta zisku, což byl nejstrmější nárůst za týden za poslední čtyři měsíce.


Čtěte více:

TopFiveTech - výsledky se nevyhly ani techu; Yandex se paktuje s Microsoftem a Dell kupuje EMC
16.10.2015 17:41
Microsoft učinil ruský vyhledávač Yandex v Rusku úvodním nastavením ve...
Nastaví OPEC cenové minimum pro ropu na $70?
16.10.2015 15:35
Saudská Arábie jako hlavní producent ropy v rámci organizace OPEC nev...
Výsledky O2 CR ve 3Q - zisk i tržby splnily očekávání, O2 CR plánuje další buyback
19.10.2015 8:07
Telekomunikační společnost O2 CR dnes ráno zveřejnila svoje výsledky p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.03.2026
17:53Komisař pro energetiku doporučil zemím EU snížit daně z energií
16:45Před sociálním inženýrstvím by měl dobře fungovat samotný základ
14:49Španělská dcera CSG je pro podezření ze zapojení v korupční kauze na černé listině agentury NATO
12:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
12:25Euforie na trzích - TACO opět funguje. Co na to Írán?  
12:11Konflikt s Íránem může podle Trumpa brzy skončit. Hormuz ale zůstává uzavřený  
10:49Česká inflace je nízká kvůli energiím a potravinám, ale íránský konflikt situaci může změnit
9:28Skupina M2C hlásí stabilní obrat. Ziskovost stlačily posunuté akvizice a náročné ekonomické podmínky
9:15Dvě české zbrojovky v Amsterdamu? Colt CZ usiluje o duální listing
9:03Rozbřesk: Mimořádně turbulentní ropa. Dle Trumpa je válka „téměř u konce“
8:57Trump hlásí brzký konec války. Ropa klesá, futures stoupají  
8:40Gevorkyan dvociferně roste. Výsledky i akvizice v Itálii pohnou výhledem do roku 2029
6:01Bude AI nakonec nejvíce doléhat na profese s vyšší kvalifikací?
09.03.2026
17:35PODCAST Týdenní výhled: Ropa zdražuje, trhy začínají brát íránskou válku vážně  
17:09Sektorové valuační extrémy - průmyslová renesance, finanční úpadek
15:52Ropa může i po skokovém růstu ceny ještě dál výrazně zdražit
15:05ON-LINE: Ropa nad 100 dolary, Saúdská Arábie už snižuje produkci
15:03Yardeni zvýšil pravděpodobnost tržního kolapsu na 35 procent. Čeká nás turbulentní období  
14:45Zastropování důchodového věku bude stát stovky miliard. Výdaje vyskočí po roce 2030
12:36Trhy se smiřují s drahou ropou po delší dobu. Začátek týdne je výrazně červený  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
15:00USA - Prodeje starších domů