Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Nezaměstnanost ve Španělsku je před volbami nejnižší za čtyři roky

    Nezaměstnanost ve Španělsku je před volbami nejnižší za čtyři roky

    22.10.2015 14:49
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se ve třetím čtvrtletí snížila na 21,2 procenta, což je nejnižší hodnota za čtyři roky. Růst počtu nových pracovních míst však zpomalil. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil španělský statistický úřad INE.

    Zpráva přichází jen několik týdnů před všeobecnými volbami ve Španělsku. Frustrace z přetrvávající vysoké nezaměstnanosti bude mít určitě dopad na volby, které se uskuteční 20. prosince. Španělé jsou rozděleni v názoru na to, zda se jejich vyhlídky po dvojnásobné recesi, která způsobila nárůst nezaměstnanosti v roce 2013 až na téměř 27 procent, zlepšují. Pokles nezaměstnanosti by mohl zvýšit šanci současného středopravého premiéra Mariana Rajoye na znovuzvolení. Míra nezaměstnanosti je nyní o něco nižší, než byla koncem roku 2011, kdy byl Rajoy zvolen do funkce.

    Počet lidí bez práce se ve čtvrtletí snížil o 298000 na 4,9 milionu. Poprvé od roku 2011 se tak propadl pod pět milionů. Klesl však i počet zaměstnaných nebo lidí hledajících práci.

    Navzdory poklesu je míra nezaměstnanosti ve Španělsku druhá nejvyšší v Evropě za Řeckem. Nezaměstnanost také zůstává brzdou ekonomického oživení.

    INE dodal, že ve třetím čtvrtletí vzniklo 182200 pracovních míst. To je výrazně méně než v druhém čtvrtletí, kdy ekonomika vytvořila téměř 412000 míst. Není to však neobvyklé, protože firmy najímají nové zaměstnance před letní turistickou sezonou. I po úpravě o sezonní vlivy však byl růst ve třetím čtvrtletí o něco pomalejší, což je zřejmě důsledkem očekávaného ekonomického zpomalení.

    Zdroj: ČTK


    Čtěte více:

    Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2015 - Měny
    22.10.2015 11:00
    Včera jsme se v rámci bilancování třetího kvartálu zaměřili na aktuali...
    Euro ráno ztrácí, obavy z holubičí ECB znovu narůstají
    22.10.2015 10:35
    Společná evropská měna dnes dopoledne oslabuje na páru s dolarem. Obc...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách