Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Biometrické ověřování plateb je v kurzu; MasterCard masivně investuje

Biometrické ověřování plateb je v kurzu; MasterCard masivně investuje

30.10.2015 11:24
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Kolikrát se vám již stalo, že jste zapomněli heslo k internetovému bankovnictví, nebo do telefonu nebo PIN ke své kartě, kterou nepoužíváte tak často. Tomu všemu chtějí učinit přítrž nové technologie.

Hned několik firem se snaží vyvinout a prorazit s novými způsoby jak ověřovat platby obecně i na internetu. Hodně blízko reálnému nasazení se může zdát čtečka otisků prstů, eventuálně třeba sítnice oka. Třeba čtečka prstů funguje již pro odemykání notebooků nebo telefonů.

Na konferenci k moderním technologiím předvedla firma MasterCard svůj poslední výstřel jak ověřit totožnost platícího. Je jím “selfie pay” tedy způsob ověření pomocí fotografie a ověření přes biometrické údaje, které se porovnají s informacemi, které má banky nebo jiná instituce provádějící platební styk ve své databázi.

K novým technologiím vzhlíží hlavně obchodníci a finanční domy, protože očekávají menší objem nedokončených objednávek a banky větší objem transakcí. Je prokázané, že řada lidí vůbec nákup například v elektronickém obchodě nedokončí pokud narazí na problém právě s heslem nebo ověřením u platební brány. S novými způsoby ověření by tento problém mohl zmizet nebo se výrazně zmenšit.

Dalším unikátním způsobem jak ověřovat platby se zabývá kanadský start-up The Nymi Band. Firma vyvijí technologii ověřování identity podle tlukotu srdce. Ten je obdobně jako otisky prstů naprosto unikátní pro každého z nás. S novou vlnou zařízení tzv. wearables se tohle sci-fi blíží mílovými kroky realitě. Lidé ve start-upu si umí představit i použití své technologie pro odemykání vozů, výběry z bankomatu, apod.

Další nadějnou inovací je společnost EyeVerify, která vyvinula novou technologii, kdy za pomoci kamery na smartphonu si vyfotíte oko a tím je platba ověřována. Lidské oko je zase jednou z částí lidského těla, která je absolutně unikátní a autentická. Co je na tom skvělé? Nepotřebujete další zařízení, stačí váš mobilní telefon a nějaký kus software. EyeVerify je start-up, který je sponzorován firmami jako Wells Fargo, Sprint nebo Samsung. Takže žádný snílci.

Možnosti bezpečného placení se rychle rozvijí a formují i fintech sektor. Apple již zavedl čtečku otisků do tlačítka mobilního telefonu a Google ho bude brzy následovat se svými novými stroji Nexus. Proto je na pořadu dne se na nové způsoby patřičně připravit.


Čtěte více:

Na trhu s kukuřicí přiostřuje: USA bojují s další megasklizní, kartami mohou zamíchat i argentinské volby
29.10.2015 15:53
Zdánlivě spolu možná vývoj na trhu kukuřice a výsledek argentinských ...
Nová data dolaru k dalším ziskům nepomohla
29.10.2015 16:10
Dnešní obchodování bylo na trzích ještě ovlivněno včerejším Fedem. Ten...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
22:04Wall Street povzbudila inflace, a tak technologie opět převzaly iniciativu  
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y