Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost i před koncem roku zůstává pod šesti procenty

Nezaměstnanost i před koncem roku zůstává pod šesti procenty

08.12.2015 9:22
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Nezaměstnaných v říjnu sice mírně přibylo, avšak míra nezaměstnanosti setrvala na úrovni 5,9 %. Nejde ani o žádné překvapení, ani o změnu dosavadního příznivého trendu. Blíží se konec roku, kdy postupně začínají končit sezónní práce ve stavebnictví a v zemědělství, na druhou stranu zase například obchody najímají ve větší míře brigádníky.

Ekonomika je v dobré kondici, respektive optimistické investující firmy vytvářející nová pracovní místa stojí za prudkým zlepšením situace na českém trhu práce. A pozitivně se tento trend projevuje nejen v celkových počtech nezaměstnaných ale i u absolventů.

Nabídka volných pracovních míst díky rostoucím zakázkám firem i pozitivním výhledům už čtyři měsíce za sebou přesahuje hranici 100 tisíc. Na druhé straně nabízené mzdy nejsou často natolik atraktivní, aby po nich nezaměstnaní nadšeně sáhli. A platí to i pro regiony s dlouhodobě vyšší mírou lidí bez práce.

Dostáváme se postupně do situace nedostatku kvalifikovaných i méně kvalifikovaných zaměstnanců, který vyústí do rychlejšího růstu mezd. První známky tohoto vývoje jsou vidět už v letošním roce a tento trend zesílí nejspíše už v roce následujícím. Po pěti letech, kdy mzdy klesaly nebo rostly jen velmi symbolicky, se tak konečně začíná ekonomický růst promítat i do peněženek zaměstnaných.

Na přelomu roku sice počty nezaměstnaných zase skokově narostou, což bude v souladu s každoročním vývojem, avšak půjde jen o dočasný jev. Na jaře – s rozběhem sezónních prací – se restartuje nabídka pracovních míst a vývoj na trhu práce by nakonec mohl být ještě příznivější, než byl v roce letošním.

V evropském srovnání zůstává česká nezaměstnanost druhá nejnižší v rámci celé EU a oproti prvnímu Německu máme handicap pouhé dvě desetiny procentního bodu (říjen 2015).

 


Čtěte více:

Rozbřesk – Výprodej ropy nabral novou dynamiku, ocitla se na sedmiletých minimech
08.12.2015 9:10
Po roce jako kdybychom vstoupili do stejné řeky. Je po Mikuláši, máme ...
Akcionáři O2 dnes rozhodnou o odkupu akcií za maximálně 297 Kč
08.12.2015 8:59
Valná hromada O2 by dnes měla rozhodovat o maximální ceně při odkupu v...
Technická analýza - Euro úspěšně drží úrovně nad denním pivotem 1,0842 EURUSD
08.12.2015 9:16
EURUSD: Euro se dnes drží nad denním pivotem 1,0842 EURUSD. Oscilátor...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.07.2025
6:38Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Co z toho vyplývá pro trhy?  
07.07.2025
21:52V hlavní roli opět D. Trump a jeho celní politika  
17:49Zmatení vedoucí k produktivnímu řešení? Verze s DPH
16:40Nervozita na evropských akciích  
16:36Spotřeba plynu a elektřiny v Česku rostla třetí čtvrtletí v řadě
16:09Bitva o mozky: Technologické firmy lákají AI experty na milionové odměny
14:58Elon Musk plánuje založit novou politickou stranu. Trump a investoři si přejí, ať se drží svého volantu
13:55„Velký krásný“ zákon nebo pohroma? Kdo získal a kdo ztratil přijetím nového zákona Donalda Trumpa
12:46Trhy nemají jasný směr před blížícími se cly  
12:24Týdenní výhled: Vyprší odklad cel a trhy jsou možná až příliš v klidu  
11:42Přebytek obchodní bilance v květnu meziročně vzrostl, pomohl mu autoprůmysl
11:10Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2025
10:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2025
10:51Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2025
10:38Škola není továrna na znalosti. MakroMixér s Radkem Sáblíkem, který boří stereotypy českého školství
9:30Průmysl jede dál, i když nerovnoměrně a s řadou otazníků…
9:09Trump tlačí na partnery k rychlým dohodám. Chce dohody do 9. července
8:57Rozbřesk: (Ne)dohoda na spadnutí aneb co EU zvládne dojednat s Trumpem do 9. července?
8:48Trump hrozí dalšími cly zemím s protiamerickými postoji, Čína dále omezuje dovoz z EU a futures jsou smíšené  
8:30Čína omezuje dovoz zdravotnických prostředků z EU. Reaguje na evropská omezení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost