Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Výprodej ropy nabral novou dynamiku, ocitla se na sedmiletých minimech

Rozbřesk – Výprodej ropy nabral novou dynamiku, ocitla se na sedmiletých minimech

08.12.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Po roce jako kdybychom vstoupili do stejné řeky. Je po Mikuláši, máme za sebou zasedání OPECu ve Vídni a ceny ropy se sunou dolů opět dech beroucím tempem. A přestože pro většinu vyspělých ekonomik (a to včetně Číny) je ropa dovozní artikl, tak se z toho globální akciové trhy netěší. Přitom utratíme-li méně za ropu resp. benzín a naftu, budeme se mít lépe, neboť nám zbude více peněz na pořízení dalšího zboží a služeb, což v konečném důsledku musí vést k tomu, že naše reálná životní úroveň vzroste.

Tak triviální makroekonomická rovnice však v dnešním světě bohužel úplně neplatí. Ropa a komodity obecně se v minulosti staly významnou součástí globální ekonomiky a to nejen skrze producenty a na ně navázané obory, ale zejména prostřednictvím finančního sektoru, který tento sektor financoval. Odhaduje se, např. že těžaři a obchodníci s ropou a dalšími komoditami mají na sebe navázány dluhy okolo tří biliónů dolarů. Samozřejmě, že když pak komodity padají na sedmiletá minima (jako např. včera ropa), tak se začnou vykreslovat otazníky, zdali bude i na zaplacení výše uvedených dluhů.

Dalším nepříjemným vedlejším efektem zlevnění komodit je pak vazba na emerging markets. Není žádnou náhodou, že země jako Brazílie, Rusko či JAR zažívají hospodářsky nejhorší období od Velké recese z let 2008 a 2009. Kurzy dotyčných měn prudce slábnou, přičemž na rozdíl od takového Norska či Austrálie si centrální banky postižených emerging markets nemohou dovolit takový vývoj ignorovat, neboť by domácí míra inflace prudce a trvale vzrostla. Výsledkem je tedy obrana slábnoucích měn skrze navyšování úrokových sazeb, což však dále utlumuje poptávku v těchto velkých emerging markets.

Takže sečteno a podrženo: budou-li ceny komodit hypoteticky pokračovat v sestupu, berme to pro vyspělé země včetně ČR stále jako “býčí” hospodářský signál s tím, že je třeba mít na paměti “deleveraging”, který v emerging markets takový vývoj obnáší.

Region - forex

Výraznější změnu kurzu včera v regionu zaznamenal snad jen zlotý, na který má méně holubičí rozhodnutí ECB patrně nejsilnější dopad. Zajímavé přitom je, že oslabení zlotého nad úroveň EUR/PLN 4,30 vede k mírné revizi sázek na pokles oficiálních sazeb v příštím roce. Pravděpodobnost tohoto kroku s novým vedením NBP vzrostla, i když současné dosluhující vedení takový záměr kritizuje (o víkendu například A. Bratkowski). Právě nervozita spojená s obměnou Výboru pro měnovou politiku může zlotý krátkodobě zatlačit na začátku příštího roku ještě výše (do pásma EUR/PLN 4,35-4,40).

Dnes je v regionu zajímavé zveřejnění maďarského průmyslu a inflace (za říjen resp. listopad). Kromě toho v ČR bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za listopad. Žádný zásadní dopad na trhy však ani v jednom případě nečekáme.

Dluhopisy

Německé dluhopisy včera pěkně zpevnily a smazaly část výrazných ztrát z konce minulého týdne. Hlavním důvodem je pokračující pokles cen ropy. Nijak povzbudivě nevyzněl ani výsledek říjnové průmyslové produkce v Německu, který meziročně zůstává beze změny. Při pohledu do budoucna sázíme na to, že německé podobně jako české dluhopisy již mají nejlepší dny za sebou a ve střednědobém horizontu (6 měsíců a dál) by měly kvůli opatrně rostoucí inflaci ztrácet. To však leží na předpokladu stabilizace cen ropy, která zatím ne a ne najít dno.

Komodity

Cena ropy Brent včera prudce poklesla a dostala se na nová pokrizová minima. Jednalo se především o reakci na páteční zasedání OPECu, které patrně vyvolalo řadu dodatečných sázek na propad cen ropy. Americká ropa WTI se mezi tím definitivně ponořila hluboko pod 40 USD/barel. Dnes ráno se Brent mírně otřepává, cena však i tak zůstává na dohled od 40 USD/barel. Čísla o čínském zahraničním obchodě dopadla smíšeně s tím, že dovozy za listopad byly o něco vyšší, než se čekalo.

S klesající cenou ropy byly včera pod tlakem i základní kovy. Cena hliníku se tak vrátila pod 1500 USD/t a cena mědi pod 4600 USD/t.

 
 
 

Čtěte více:

Rubl krvácí společně s ropou
07.12.2015 15:36
Ruský rubl se (opět) dostal pod silný tlak, ztrácí půdu pod nohama a m...
Vzestup a pád železné rudy: Dočkáme se 30 USD za tunu?
07.12.2015 16:57
V únoru 2011 díky vzkvétající poptávce z Číny, která je největším svět...
Dnešní ztráty eura nakonec nejsou velké, přestože výnosy citelně klesly
07.12.2015 17:00
Na začátku týdne vyšla německá průmyslová výroba, která se sice vráti...
Summary: Levná ropa pomáhá aerolinkám
07.12.2015 17:07
Kartel OPEC minulý pátek nepřišel s návrhem na omezení ropné produkce....

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m