Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ podal nezávaznou nabídku na koupi německých aktiv Vattenfallu (+ názor analytika)

ČEZ podal nezávaznou nabídku na koupi německých aktiv Vattenfallu (+ názor analytika)

21.12.2015 12:57, aktualizováno: 21.12. 13:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Společnost ČEZ dnes odeslala nezávaznou nabídku na koupi německých aktiv švédské společnosti Vattenfall. Nabízená aktiva, dle vyjádření společnosti, představují zajímavou příležitost k rozšíření podnikání ČEZ v sousedícím regionu.

"V Evropě, kde je uhlí stále stěžejním zdrojem pro pokrytí dodávek energií, má ČEZ rozsáhlé know-how v provozování klasických elektráren i těžby hnědého uhlí, jež poslouží jako přemosťující technologie v přechodu na obnovitelné zdroje. ČEZ proto podal nezávaznou nabídku na všechna nabízená aktiva, tedy i na vodní elektrárny", komentoval v tiskové zprávě ČEZ. Bližší informace jsou součástí dohody o mlčenlivosti.

Prodej zahrnuje:

• HNEDOUHELNÉ ELEKTRÁRNY: Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárny Lippendorf
• DOLY: Jänschwalde, Nochten, Reichwalde, Welzow-Süd a Cottbus Nord
• 10 VODNÍCH ELEKTRÁREN, které nelze koupit samostatně bez hnědouhelných aktiv

Názor Patria

“Podání nezávazné nabídky je v souladu s našim očekáváním. Případnou akvizici, resp. vítězství v tendru, ovšem považujeme jen za málo pravděpodobný scénář. Domníváme se totiž, že majoritní vlastník (vláda) upřednostňuje spíše maximální možnou dividendu z tuzemských aktivit před akvizicí v zahraničí, která by zvýšila volatilitu budoucích zisků i rizika pro hodnotu společnosti. Našim základním scénářem tedy zůstává výplata dividendy ve výši 40 Kč i v příštím roce (80% z 29 mld. Kč upravených čistých zisků) a její následný pokles k 30 Kč během dalších 2-3 let,” říká hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.


 



Čtěte více:

O2 příští rok mírně zvýší investice na deset procent tržeb
21.12.2015 10:59
Telekomunikační firma O2 v příštím roce investuje kolem deseti procent...
Slovensko by prý mělo získat většinu ve výrobci elektřiny SE
21.12.2015 11:52
Slovensko by mělo využít opci na zvýšení svého podílu ve výrobci elekt...
NWR varovala před dalším snižováním nákladů
21.12.2015 11:16
Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černo...

Váš názor
  • Pokud
    22.12.2015 8:14

    ČEZ podává přihlášku jen z důvodů zvýšení ceny pro skutečného konkurenčního kupce, nebo z jiných strategických obchodních důvodů, pak to beru. Ale jinak je koupě tohoto uhelného molocha stejný prů.ser jako je teď NWR. Pevně věřím, že to ČEZ, potažmo Český stát nemyslí opravdu vážně. I když nejsem v pozici na ČEZu, jako daňový poplatník bych nerad viděl jak ČR sanuje i z mých daní ten bordel s uzávíráním dolů a uhelných elektráren za pár let. Švédi se právě tomu chtějí vyhnout, poněvadž dobře vědí, že Němci si sanaci dobře pohlídají a bude to setsakramentsky drahé. Já bych v tom nechal Švédy vymáchat samé.
    €-&-€
    • Re: Pokud
      22.12.2015 9:10

      I když je to údajně nezávazné.přesto špatná zpráva.
      Mira
  •  
    21.12.2015 16:32

    Jen aby nebyla dividenda v pr.... . :o(
    Harp.
  •  
    21.12.2015 13:27

    A jeje, ČEZ hodlá dělat akvizice. To bude zase průser....
    qwer
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data