Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky NWR v 4Q/FY15 - firmu nově vlastní věřitelé (+komentář analytika)

Výsledky NWR v 4Q/FY15 - firmu nově vlastní věřitelé (+komentář analytika)

24.02.2016 8:29, aktualizováno: 24.2. 10:26
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Těžař NWR dnes ráno před otevřením trhu zveřejnil své auditované hospodářské výsledky za 4Q/FY15

Firma v 4Q15 vykázala tržby 184,3 mil. EUR (odhad Patria 183 mil.) a zaknihovala za poslední čtvrtletí loňského roku ztrátu ve výši 207 milionů euro.

Bedlivě sledová hotovostní pozice firmy se mírně zlepšila, NWR v 4Q navýšilo čistou hotovost o 28,45 mil EUR a ke konci prosince 2015 bylo na firemních účtech celkem 85,9 mil. EUR. (-42,1 mil y/y). Stav hotovosti musí společnost nezbytně udržet nad kritickou hranicí 40 mil. EUR, což vyžadují podmínky čerpání super seniorní kreditní linky i úvěru od ECA. Čistý dluh společnosti činil na konci FY15 298 mil. EUR.

Společnost NWR dnes oznámila, že zahájila rozhovory s klíčovými akcionáři/věřiteli o další podobě struktury kapitálu. Co se týče cen uhlí, tak podle NWR by měly ceny i nadále klesat, což se odráží rovněž v predikci negativního cash flow pro příštích několik roků.

Průměrné ceny uhlí pro zákazníky činily v loňském roce 90 EUR/t (+6 %) u koksovatelného uhlí a 50 EUR/t (-7 %) energetického uhlí. Důležitá indikace (průměrných realizovaných) cen pro letošní rok se omezila pouze na konstatování, že ceny by měly klesat bez přesnější specifikace.

Podle odhadů Patria by ani udržení cen z loňského roku (90 EUR/t a 50 EUR/t) nemuselo stačit k vyrovnanému hotovostnímu hospodaření NWR. Dle vývoje světových uhelných benchmarků se navíc domníváme, že průměrné ceny pro letošní rok by měly poklesnout k 77 EUR/tunu, resp. 45 EUR/t. Takové ceny by zřejmě vedly k vyschnutí veškeré likvidity, resp. k insolvenci společnosti už během letošního roku, říká hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Nová struktura NWR

Skupina CERCL, která je většinovým akcionářem těžební společnosti NWR a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z uhelné firmy odejít. NWR dnes uvedla že CERCL Mining Holdings převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby usnadnila restrukturalizaci majitele černouhelných dolů OKD, který se kvůli propadu světových cen uhlí potýká s těžkými problémy.

Z představenstva NWR v této souvislosti odchází podnikatel Peter Kadas, který je Bakalovým partnerem. Odchází rovněž investiční bankéř Charles Harman, který po Bakalově odchodu z vedení firmy zaujal jeho místo.

Bakala a Kadas se dohodli, že bez náhrady převedou své akcie NWR na firmu, aby usnadnili její restrukturalizaci. Nadpoloviční většinu akcií tak nyní drží nově její věřitelé, kteří vlastní přes 60 % NWR. CEO NWR Penny dnes prohlásil, že je optimistický ohledně dohody se všemi stakeholdery. Podle Pennyho není hotovostní pozice NWR momentálně hlavním problémem společnosti.

"CERCL se dohodla se společností (NWR), že převede všechny své akcie bezplatně na společnost, aby usnadnila proces restrukturalizace tím, že se sníží počet akcionářů zapojených do jednání a realizace dohod," uvedla NWR.

Výsledky ve FY 2015

Těžební společnost New World Resources (majitel OKD) loni meziročně prohloubila ztrátu na 223,2 milionů eur. V roce 2014 vykázala ztrátu 21 mil EUR. Tržby firmě klesly o sedm procent na 630 milionů eur. Provozní zisk na úrovni EBITDA dosáhl ve FY15 záporné hodnoty 4 mil. vs. +11 mil. ve FY14. Celková roční produkce uhlí se snížila o 7 % na 8,0 Mt a celkové prodeje loni odepsaly 4 %, přičemž zásoby uhlí narostly na 742kt (+11 %). Kapitálové investice (CAPEX) se y/y propadly o 42 % na 34 mil. EUR.

Názor Patria

Celkově lze dnes zveřejněné hospodářské výsledky hodnotit jako neutrální. NWR se sice podařilo naplnit své dřívější indikace o zlepšení hotovostní pozice, což je mírně positivní zpráva. Na druhou stranu informace od CEO společnosti o očekávaném poklesu cen uhlí v roce 2016, který by měl negativně zasáhnout cash flow, investory rozhodně nepotěšila. Vzhledem k poslednímu vývoji/poklesu cen koksovatelného i energetického uhlí očekáváme, že NWR dojde hotovost během letošního roku a další kolo “restrukturalizace“ se všemi negativními následky pro držitele akcií i dluhopisů se zdá být nevyhnutelné, říká hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Zdroj: NWR, BBG, ČTK


Čtěte více:

NWR – bez dalšího financování dále pokračovat (zřejmě) nelze... (komentář analytika)
21.12.2015 18:20
Společnost NWR v pátek po ukončení obchodování zveřejnila předběžné zá...
OKD (NWR) chce do dvou let propustit polovinu zaměstnanců (+názor analytika)
02.02.2016 10:15
Těžební společnost OKD chce do dvou let propustit polovinu zaměstnanců...
OKD do měsíce sdělí, kolik propustí lidí
22.02.2016 14:52
Vedení těžební společnosti OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik do bu...
Komentář analytika k O2 CR - nové doporučení a cílová cena!
23.02.2016 18:11
Celoroční výsledky potvrdily funkčnost obchodního modelu a nově nastav...
Prognóza výsledků NWR za 4Q15 - S kladným ziskem, který nemusí nic řešit…?
23.02.2016 18:43
Těžební společnost NWR zveřejní zítra před zahájením obchodování své v...

Váš názor
  •  
    24.02.2016 10:56

    Věřitelé/akcionáři si koupili vlastní pohledávku. Skvělá investice! Kam se na ně hrabe Bakala. :oD
    Harp.
  • krysy opousti lod
    24.02.2016 10:06

    Odporny parazit se dosyta nazral a opusti umirajiciho hostitele...vzhuru na dalsiho
    ghost buster
    • Re: krysy opousti lod
      24.02.2016 10:43

      Ceho se nazral - uhli ???
      K
Aktuální komentáře
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika
8:47Amsterdamské IPO CSG za 750 milionů eur, stříbro na dalším rekordu a SpaceX nabízí Íránu bezplatný internet  
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.