Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britové EU opět přestávají fandit a tak se strach z Brexitu vrací

Britové EU opět přestávají fandit a tak se strach z Brexitu vrací

01.06.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Brexitmánie včera dostala nový impuls, když série předvolebních průzkumů nezávisle na sobě ukázala, že Britové většinově uvažují o opuštění EU. Okamžitý propad libry a ztráty evropských akciových trhů byly přitom jasným varováním, že vstupujeme do citlivého období, kdy se volatilita může stupňovat a to až do referenda naplánovaného na 23. června.

Trhy v čele s librou byly ukolébány jedním předvolebním průzkumem, který je před deseti dny uklidnil tím, že fanoušků EU je na britských ostrovech o pětinu více než příznivců nezávislosti na Bruselu. Dokonce i britští bookmakeři dostali dojem, že kampaň za setrvání Británie v Unii funguje a zvýšili sázky na 1:8, že jejich země vystoupí z unie. Potíž je ovšem v tom, že ve Velké Británii je publikována celá plejáda předvolebních průzkumů k referendu, které se v krátkých intervalech neustále opakují, takže je těžké zjistit, který je ten relevantní. Přitom informace tohoto typu mají dnes cenu zlata, což pochopily hedgeové fondy, které si prý podle Financial Times dokonce platí vlastní předvolební průzkumy ve snaze co nejvěrněji zjistit názory Britů, jak budou v referendu hlasovat.

Buď jak buď britské referendum poskytuje velký prostor pro spekulace na finančních trzích (libra, britské akcie a dluhopisy) přičemž fakt, že výsledek může dopadnout na obě strany, tyto příležitosti ještě násobí. Není přitom žádným tajemstvím, že se v referendu nebude hlasovat jen o Evropské unii, ale britská veřejnost hlasováním nepřímo vyjádří premiéru Cameronovi názor na to, jak Evropa řeší otázku migrace. A speciálně na tomto poli se může stát během tří týdnů do hlasování opravdu cokoliv, což bude činit souboj o Evropskou unii v Británii napínavým až do posledních chvíle.

Region - forex
Zlotý včera víceméně ignoroval domácí ekonomická data. Vliv na něj nemělo ani potvrzení 3% hospodářského růstu v prvním čtvrtletí (meziročně), ani lehce hlubší deflace za květen ve srovnání s očekáváním trhů (-1,0 oproti -0,9). Celkově patřilo včerejší obchodování opět k těm klidnějším.

Dnes bude v regionu zajímavé zejména zveřejnění indexů podnikatelských nálad za květen. Zajímavý bude patrně hlavně index z Polska, který se minulý měsíc nečekaně významně propadl.

Dluhopisy
Výnos bezpečných německých desetiletých dluhopisů se včera opět neúspěšně pokoušel otestovat 0,20 %. Pokles cen ropy a neochota akcií rozšiřovat své zisky mu ale cestu dál neotevřely. A to navzdory dalšímu poklesu již tak nízké německé nezaměstnanosti, který jen do budoucna zadělává na rychlejší růst mezd. Na druhé straně výnosy logicky drží na uzdě dál inflace - i když to nebylo nijak překvapivé, první odhad květnové inflace zůstal v negativním teritoriu (-0,1 %). S jejím postupným růstem počítáme až od července tohoto roku.

Komodity
Červencový kontrakt na Brent včera vypršel s cenou pod 50 USD/barel. Cena srpnového kontraktu dnes rovněž klesá, a to zejména v souvislosti se slabšími daty z Číny v podobě indexu PMI. Oficiální statistika dosáhla v květnu úrovně 50,1 bodu, nicméně neoficiální Caixin index zůstává pod hranicí 50 bodů (49,2).

 

Čtěte více:

T.Vlk - Loni bouřlivý téměř Grexit, letos nás nemine drama kolem možného Brexitu (Video)
25.05.2016 17:10
Tomáš Vlk, analytik Patria Finance, se v dalším svém příspěvku zabývá ...
Německý ministr financí lobuje proti Brexitu
26.05.2016 11:39
Vystoupení Británie z Evropské unie by byla chyba, která by způsobila ...
Zastánci Brexitu znovu vytahují kartu imigrace a to se libře nelíbí
31.05.2016 10:40
Libra to sice ráno zkusila vzhůru, ale narazila a následně padá na 1,4...

Váš názor
  •  
    01.06.2016 9:22

    Snad Britové půjdou příkladem a to EU trápení celé Evropy ukončí .
    KarelIV
    •  
      01.06.2016 10:33

      Taky v to doufám.
      tk69
      •  
        01.06.2016 11:06

        Též by mě potěšil Brexit. Poté už by se to snad mohlo rozhýbat, když tomu uždříve nepomohlo Řecko.
        tejape
Aktuální komentáře
17.06.2026
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  
12:35Menší rozloha, vyšší standardy. Nové rezidenční projekty odrážejí proměňující se realitní trh
12:10Goldman Sachs: Trhy se přenastavily na růst sazeb, AI trend bude pokračovat
11:46Akcie rostou pomaleji, ale příznivý sentiment odolává rizikům na obzoru  
10:30Konec éry levných peněz? Japonsko zvyšuje sazby na maximum od roku 1995
10:21FX Strategie: Fed s novým šéfem může otřást dolarem a ČNB je na rozcestí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba