Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst mezd v ČR zrychluje

Růst mezd v ČR zrychluje

06.06.2016 9:24
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Pozitivní trend české ekonomiky, který vidíme v posledních třech letech, se projevuje nejenom na rychlém poklesu nezaměstnanosti, ale už se začíná konečně přelévat i do mezd. V prvním čtvrtletí letošního roku se průměrná mzda v ekonomice zvýšila nominálně o 4,4 %, což znamenalo reálné zlepšení o 3,9 %.

Pozitivní je, že roste průměrná mzda, ale ještě zajímavější a podstatnější je, že se zvyšuje i mediánová mzda. Znamená to, že růst mezd je rovnoměrněji rozdělený a netýká se jen omezeného okruhu odvětví nebo profesí. Mediánová mzda totiž rostla dokonce o 6,5 %, což je nejvíce za poslední téměř osm let.

Při pohledu na vývoj mezd v jednotlivých odvětvích je vidět, že se rychleji přidává v téměř všech úspěšných částech ekonomiky. Zpracovatelský průmysl jako největší zaměstnavatel v ekonomice tentokrát navyšoval mzdy v průměru o 4,5 %. Na druhé straně pak stojí energetika s téměř stagnujícími mzdami a finanční sektor s růstem o 1,2 %.

A přidávalo se nejenom v soukromém sektoru, ale platy se zvyšovaly i ve veřejné sféře. Sice o něco pomaleji, ale nešlo o zanedbatelné zvýšení platů ve veřejné správě a zdravotnictví. Stranou tentokrát zůstalo školství, kde se příliš nevylepšily platy ani v loňském roce.

Výsledek mezd za první čtvrtletí dává jasné vodítko, v jakých úrovních se bude pohybovat jejich navyšování v letošním roce. I nadále proto předpokládáme, že se letos mzdy v průměru zvýší o přibližně 4 % a mzdy tak budou financovat růst spotřeby domácností jako hlavního motoru letošního růstu české ekonomiky.

Růst mezd by měl přesvědčit ČNB, že aktuálně není nutné dále uvolňovat měnové podmínky, respektive znovu oslabit korunu. Centrální banka pro první čtvrtletí počítala s růstem o 4 % a to znamená, že se její očekávání více než naplnilo. Vzhledem k tomu, že i inflace nabírá na síle rychleji, než předpokládala poslední prognóza ČNB, tak by aktuální číslo mělo centrální banku potěšit.

CZ - MZDY.jpg

 

Čtěte více:

Vývoj amerického dolaru ovlivnil akciové trhy v Asii
06.06.2016 8:08
Asijské kapitálové trhy otevřely druhý červnový týden roku 2016 podle ...
Studená sprcha z amerického trhu práce poslala dolar do kolen
06.06.2016 9:10
Po páteční “sprše” špatných zpráv z amerického trhu práce trhy praktic...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2026
6:01Zapomenutý gigant s obřím dluhem. Může Xerox investory překvapit?  
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data