Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komentář analytika k výsledkům Kofoly za 1H16: Problémy v Polsku

Komentář analytika k výsledkům Kofoly za 1H16: Problémy v Polsku

02.08.2016 11:40
Autor: Tomáš Sýkora, Patria Finance

V pondělí po ukončení obchodování oznámila Kofola výsledky hospodaření za první letošní pololetí, ve kterém utržila 3,5 miliardy , což je meziročně o 3,3 procenta více. Provozní zisk EBITDA (před úroky, daněmi a odpisy) ovšem o 16 procent meziročně poklesl a dosáhl 514 milionů korun.

Společnosti se sice dařilo na trzích v Česku či Slovinsku, kde tržby rostly o 15, resp. 7 procent, problémům ale skupina čelí na trhu v Polsku. Právě polský trh stojí za poklesem klíčových skupinových ukazatelů hospodaření EBITDA (- 16 %) i EBIT (- 29 %). Management se tedy rozhodl soustředit výrobu do dvou výrobních závodů namísto tří. To povede k ukončení provozu pobočky Bielsk Podlaski. Za poklesem ukazatele EBITDA dále stojí také velké investice Kofoly do růstu v adriatickém regionu.

Ve výsledku tak čistý zisky skupiny v prvním pololetí poklesl k 156 mil. po 267 mil. v 1H15.

Náš názor:

Výsledky hodnotíme jako negativní. Trendy v hospodaření z prvního čtvrtletí letošního roku se totiž o poznání zhoršily a to i v případě, že je očistíme o vliv akvizice slovinské dcery Radenska, která je konsolidována od 1. dubna loňského roku.

EBITDA marže v prvním letošním pololetí meziročně poklesla na 14,7 % po 17,9 % v 1H15. S ohledem na to, že marže v ČR i na Slovensku zůstaly meziročně stabilní, jde pokles na vrub právě zmiňované situaci v Polsku, kde poklesl zájem o privátní značky, a vliv mají také investice a růst provozních a administrativních nákladů v adriatickém regionu.

Trendy v provozní ziskovosti se nepříznivě projevily i v provozní hotovosti, kterou Kofola dokázala navýšit „jen“ o +86 mil. , ve srovnání s +382 mil. v loňském prvním pololetí. Přírůstek provozní hotovosti tak poklesl o 78 procent, zejména kvůli navýšení pracovního kapitálu a zmiňovanému dalšímu zhoršení výsledků v Polsku.

S ohledem na nízkou likviditu titulu bychom očekávali jen lehce negativní reakci na zveřejněné výsledky.



Čtěte více:

Facebook: Komentář analytika k výsledkům za 2Q16 + nová cílová cena
01.08.2016 15:00
• Opětovná akcelerace meziročního růstu tržeb, která nás i trh překvap...
Obchodujte komodity (ETC) - s Patria Finance nyní jen za polovinu!
25.08.2016 16:30
ETC (Exchange Traded Commodity) jsou finančním produktem, který je sv...
Ekonomický růst přináší ČR rekordní přebytek
01.08.2016 14:56
Ačkoliv celoroční plán počítá s deficitem státního rozpočtu ve výši 70...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data