Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Evropě se auta prodávají jako nikdy předtím

V Evropě se auta prodávají jako nikdy předtím

14.10.2016 10:16
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Boom trhu osobních automobilů v EU pokračoval i v září, kdy počet registrací vzrostl meziročně o 7,2 %. Od začátku roku se počet registrovaných vozů zvýšil už o 8 % na více než 11 milionů. Pokud se na výsledky budeme dívat z pohledu roční kumulace, tak trh právě zdolal historické maximum dosažené v roce 2008. Za posledních 12 měsíců tak počet registrací už překročil hranici 14,5 milionů.

Příznivý trend je vidět na většině největších trhů v rámci EU. Silné nárůsty vykazuje Německo, Itálie a v blízkosti maximálních úrovní je Velká Británie. Ve Francii se automobilový trh stále ještě vzpamatovává a jen postupně se odlepuje ode dna, zatímco v Řecku se po krátkém a jen symbolickém oživení opět vrací k minimům. Negativní vývoj, pokud jde o registrace v letošním roce, zažívá z významnějších trhů jen Nizozemí. Samozřejmě při výpočtu trendů na jednotlivých trzích nelze zcela vyloučit praktiky fiktivních či krátkodobých účelových registrací.

Oživením prochází evropský trh s osobními automobily už od začátku roku 2013. Na trhu bylo možné vidět dva základní trendy, a sice nákupy nových firemních vozů v rámci pravidelné – leč mírně odložené – obměny vozových parků podniků, který poté doprovází i oživení zájmu spotřebitelů o nová auta. Nakonec průzkumy mezi spotřebiteli v posledních dvou letech ve většině zemí jasně naznačovaly zvýšený zájem o nákupy nových aut.

Poslední průzkumy by s ohledem na rekordní prodeje snad už mohly naznačovat nasycenost poptávky, avšak opak je pravdou. Snad s výjimkou Španělska se domácnosti stále ještě vážně zajímají o nákup nového vozu. Je proto velmi pravděpodobné, že situace na trhu stále ještě nekulminuje. Důvodem je jednak zlepšující se finanční situace domácností ve většině zemí EU, menší obavy z budoucnosti a nakonec i dříve odkládané nákupy aut. Do značné míry se tak stále ještě realizuje odložená poptávka.

A zapomenout nelze ani na dlouhodobý pokles cen osobních automobilů jako stimul pro zvýšení prodejů. Nakonec v 17 zemích za posledních šest let ceny aut citelně poklesly. Výjimkou byly jen staré členské země plus Rumunsko, kde ceny vzrostly od jednoho do dvanácti procent. Pro zajímavost v případě ČR šlo o snížení cen o necelých 16 procent.

I když trh osobních automobilů se aktuálně dostává na maxima, lze očekávat, že jeho boom ještě nekončí. Jak firemní investice do nových aut, tak zájem spotřebitelů naznačuje, že poptávka po osobních automobilech bude ještě dále růst a trh má tak velkou šanci ještě letos zdolat dokonce hranici 15 milionů vozů. Trochu se sice – zejména v důsledku dieselgate – přeskupují tržní podíly jednotlivých automobilek, avšak v případě tuzemských výrobců se dá říct, že se jejich podíl na trhu EU zvyšuje. Nakonec to jsme už mohli vytušit z výborných dat o exportu či průmyslové výrobě.

eu

 

Čtěte více:

Photon Energy míří po Varšavě i na pražskou burzu, debut se čeká v pondělí
13.10.2016 12:46
Solární společnost Photon Energy N.V. vstupuje na pražskou burzu. Obch...
Rozbřesk – Jak Evropa odolává nárůstu politické nejistoty?
14.10.2016 9:13
Globální politická nejistota podle studie ekonomů z Univerzity v Chic...
Technická analýza - Měnový pár EURUSD dnes bude sledovat americký maloobchod a vystoupení Janet Yellenové
14.10.2016 9:47
EURUSD: Měnový pár se pohybuje pod denním pivotem. Oscilátor relativn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.02.2026
17:53Vydělávají technologické společnosti „příliš“? A co jejich zisky říkají o dalším vývoji akcií?
16:57Italská zbrojovka Leonardo loni zvýšila zisk, vyzývá k větší spolupráci v Evropě
16:40Traders Talk: Big Tech padá. Příležitost?
15:15Mercado Libre zrychluje růst, ale výsledky za 4Q srazily vyšší náklady  
14:02Přichází klíčový test pro celý AI trh. Co ukážou výsledky Nvidie?
13:01Peněžní trendy a inflace v následujících měsících a letech
11:16Výhled na výsledky Erste Group: Ve 4Q očekáváme skokový růst zisku o třetinu  
10:00Boj o Warner Bros. nekončí. Paramount přihodil dolar za akcii navíc, jednání budou pokračovat
9:36Stripe projevil zájem o PayPal poté, co jeho akcie vyklesaly
8:54Erste Bank zítra zveřejní výsledky, Trump přednesl projev o stavu unie a Anthropic čelí tlaku Pentagonu  
8:48Rozbřesk: Dystopická vize, nebo realita. Přijdou bíle límečky kvůli AI o práci?
6:05Trump tvrdí, že teď už to je "jeho ekonomika". Dokáže ji obhájit?  
24.02.2026
22:01Technologické tituly táhly růst akcií  
17:06Bitcoin směřuje k největšímu měsíčnímu propadu od roku 2022  
15:41Citrini Research: AI nahradí kancelářské pozice. To oslabí spotřebu i akciové indexy
14:07Novo Nordisk sníží v USA ceny léků Wegovy a Ozempic až o polovinu
14:06Meta podepsala miliardový kontrakt s AMD. Získá technologie, vliv i možnost stát se velkým akcionářem
12:24Vyhlídky pro německý export se dál zlepšují, panuje ale nejistota kolem cel
12:14Dimon: Část trhu znovu dělá „hlouposti“. Rizika připomínají období před finanční krizí
10:48ČNB schválila prospekt KARO Leather pro přestup na hlavní trh pražské burzy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Aena SME SA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Alcon AG (12/25 Q4)
API Group Corp (12/25 Q4, Bef-mkt)
Circle Internet Group Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
Diageo PLC (12/25 Q2, Bef-mkt)
E.ON SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
Fresenius SE & Co KGaA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Grenergy Renovables SA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Joby Aviation Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Laboratorios Farmaceuticos Rovi SA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Leonardo SpA (12/25 Q4)
Lineage Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
LivaNova PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
Lowe's Cos Inc (01/26 Q4, Bef-mkt)
Miami International Holdings Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Novonesis Novozymes B (12/25 Q4, Bef-mkt)
Odfjell Drilling Ltd (12/25 Q4, Bef-mkt)
Ormat Technologies Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Paramount Skydance Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)
Pirelli & C SpA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Recursion Pharmaceuticals Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
Revolution Medicines Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Salesforce Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Sandoz Group AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Synopsys Inc (01/26 Q1, Aft-mkt)
Topicus.com Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Trade Desk Inc/The (12/25 Q4, Aft-mkt)
VICI Properties Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Zoom Communications Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
7:00SEB SA (12/25 Q4)
7:30Ageas SA/NV (09/25 Q3)
8:00Lion Finance Group PLC (12/25 Q4)
22:20NVIDIA Corp (01/26 Q4)