Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komu zvoní hrana, aneb v čínských přístavech se znovu hromadí železná ruda

Komu zvoní hrana, aneb v čínských přístavech se znovu hromadí železná ruda

25.10.2016 10:40
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Na trzích v poslední době nepanuje jednotný názor na to, zda má železná ruda před sebou růžovou budoucnost, nebo jsou její vyhlídky spíše ponuré. A zatímco pře mezi tržními medvědy a býky pokračují, začalo se množství rudy v čínských přístavech opět hromadit.

Železná ruda má zásadní význam při výrobě oceli. Cena suroviny letos zatím roste, což souvisí s vyšší poptávkou v Číně, která je největším světovým dovozcem této komodity. Za prvních osm měsíců roku se čínský dovoz železné rudy zvýšil o více než devět procent.

Trhy se ale neshodují na tom, jak to bude s železnou rudou vypadat nadále. Zatímco bankovní skupina UBS Group předpokládá, že v nadcházejícím období počínaje listopadem může kvůli rostoucím zásobám a dodávkám na trhy železné rudě zvonit umíráček, organizace Nev Power ze skupiny Fortescue Metals Group říká, že žádný kolaps nenastane.

S názorem UBS by mohla korespondovat data technologické společnosti Shanghai Steelhome Information Technology Company, které přinesla agentura Bloomberg. Podle ní se objem suroviny v čínských přístavech přiblížil 106,05 milionu tun, tedy dosavadnímu letošnímu rekordu, který padl v červenci. Hromadění suroviny v čínských přístavech, ktreé by mohlo signalizovat přílišnou nabídku na trhu, je vyznačeno v grafu níže:

ruda

Naději na trhu s železnou rudou naopak posílila pesimistická očekávání dvou předních světových těžařů suroviny. Angloaustralská těžení společnost Rio Tinto nedávno snížila odhad letošních dodávek na 325 až 330 milionů tun. Původně počítala s tím, že na trhy dopraví právě 330 milionů. Prognózu na příští rok mezitím snížil brazilský těžař Vale. Ten očekává, že příští rok vytěží až 380 milionů tun. Horní hranice jeho odhadu byla původně ještě o 20 milionů tun vyšší.

Útlum produkce by mohl zmírnit přetlak na světovém trhu s tímto materiálem, a přimět tak ceny krátkodobě k růstu. Světová ocelářská asociace World Steel Association navíc předpokládá, že světová poptávka po oceli stoupne letos o 0,2 a příští rok o 0,5 procenta.

Zdroje: BBG, Zacks.com

 


Čtěte více:

Ropné dohodě OPECu leží v cestě další klacek
17.10.2016 15:31
Pokus zmírnit nadbytek ropy na trzích narazil na další překážku. OPEC...
Prodej elektrických aut roste. Pro Teslu ale na špatných místech
19.10.2016 12:30
Do konce letošního roku by po celém světě mohly jezdit více než dva mi...
Přebytek na trhu netrápí jenom ropu
21.10.2016 18:00
Přebytek na trhu netrápí jenom ropu. Uran je kvůli nadměrné nabídce ne...

Váš názor
  •  
    25.10.2016 12:09

    Čína hromadí zásoby všech komodit, tedy i železné rudy. Že by příprava na něco, nechci ani pomyslet!
    trumf
Aktuální komentáře
30.06.2026
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala
13:57Historická rally polovodičů naráží na otázku: Co bude dál?  
13:56MONETA Money Bank - oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
12:35Brexit brzdí ekonomiku. Británie po rezignaci premiéra hledá nový směr
11:29Akciím svědčí návrat zájmu o technologie, Japonsko čelí slábnoucímu jenu  
11:25NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
10:41FX Strategie: Warsh vrací sílu dolaru, ECB vyčkává a koruna v prázdninovém módu  
10:23Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 2,2 procenta, potvrdil ČSÚ
8:54Nejvyšší soud USA posiluje Trumpa, Microsoft padá a Rocket Lab expanduje  
8:50Rozbřesk: Zužující se úrokový diferenciál bere zlotému vítr z plachet
6:01El-Erian: AI má PR problém, americký přístup k ní je lepší než ten evropský
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům
11:48Úvod týdne je rozpačitý, ale zájem o technologie by mohl trhům pomoci  
10:32Korea si chce udržet globální náskok. Samsung a SK Hynix rozjíždějí megaprojekty za stovky miliard dolarů
8:57Rozbřesk: Co masivní propouštění ve VW může znamenat pro německou ekonomiku?
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa