Přebytek na trhu netrápí jenom ropu. Uran je kvůli nadměrné nabídce nejlevnější za 11 let a australská těžební společnost Paladin Energy upozorňuje, že nižší ceny ještě nějakou dobu potrvají.
Ceny tlačí dolů nadbytek jaderného paliva na trhu. Situaci zhoršil i vývoj kolem japonských jaderných elektráren, které se po katastrofální havárii ve Fukušimě z roku 2011 vracejí do provozu pomaleji, než se čekalo. Alexander Molyneux, generální ředitel australského těžaře uranové rudy Paladin Energy upozorňuje, že při cenách 21 dolarů za libru nemůže žádný uranový důl generovat zisky.
Cena jaderného paliva se v polovině tohoto týdne propadla na 20,50 USD za libru. Pod hranicí 21 USD byly ceny naposledy v lednu 2005, tvrdí analytická společnost Ux Consulting. Molyneaux odhaduje, že do amerických prezidentských voleb (8. listopadu) by cena mohla spadnout dokonce pod 20 dolarů za libru. Po volbách by se sice mohla mírně zvednout na 25 USD, „to ale stále není skvělý trh“, říká. „Cena bude nízko, dokud se kupci jaderného paliva nerozhodnou, že snižování zásob už není dále bezpečné, není ale možné zjistit, kdy tohle rozhodnutí padne,“ tvrdí také Molyneaux.
Uran tak podle všeho čeká letos druhý rok klesajících cen za sebou. Pro příští rok už společnost RBC Capital Markets snížila odhad ceny o více než pětinu na 27,50 USD za libru. Pro rok 2018 vidí cenu na 35 USD. A ruský Rosatom , čtvrtý největší producent jaderného paliva na světě, odhaduje, že minimálně do roku 2019 se ceny zřejmě nevzchopí.
Následující graf ukazuje vývoj cen termínových kontraktů na uran (fialově) v porovnání s futures na ropu Brent (modře), zemní plyn (oranžově) a australského uhlí (bíle) od 31.12.2015. U severomořského Brentu lze pozorovat mírný nárůst, navzdory přetrvávajícím obavám z nadbytku suroviny ve světě, které ale v uplynulých měsících tlumily spekulace o možné dohodě velkých těžařů.

Zdroj: BBG