Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Prudký propad akcií EDF (-12 %):  Varování před nižším ziskem i cenami elektřiny

    Prudký propad akcií EDF (-12 %): Varování před nižším ziskem i cenami elektřiny

    15.12.2016 12:04
    Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

    Akcie Eléctricité de France (EDF) zažily v Paříži největší propad za sedm měsíců. Důvodem je varování před nižším provozním ziskem v příštím kalendářním roce. Titul v Paříži ztrácel až 12 procent, což je největší procentuální ztráta od dubna. Žádné z dvou desítek firem zařazených do sektorového indexu Euro Stoxx Utilities Index se dopoledne tak špatně nedařilo.

    EDF odhaduje, že v příštím roce vytvoří provozní zisk před zdaněním, úroky a odpisy EBITDA ve výši 13,7 miliardy EUR až 14,3 miliardy EUR. Mezi důvody zmínily pokles cen elektřiny v Británii i v domácí Francii, kde provozuje 58 jaderných reaktorů.

    "S tímto vývojem jde ruku v ruce škrtání nákladů a odprodej aktiv (10 mld. EUR do roku 2020)," upozorňuje analytik Patria Finance Ján Hladký. "Trochu paradoxně pak působí výstavba britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, ve které má EDF 66,5% podíl a jejíž cena se odhaduje na 2,5 mld. EUR," tvrdí také.

    Odhad letošního výsledku EBITDA firma nechala beze změn v rozmezí 16 až 16,3 miliardy EUR.

    Akcie EDF se letos zatím propadly o 27 procent, což je třetí nejhorší výsledek v sektorovém indexu utilit za francouzskou Engie a společností Veolia Environment. Titul dnes před polednem SEČ odepisoval  vPaříži 11,6 procenta na 9,9 EUR za akcii.

    Vývoj akcií EDF za poslední tři dny je vidět v následujícím grafu bíle, žlutě pro srovnání vyznačen vývoj francouzského akciového indexu CAC 40.

    edf
     

    Zdroj: BBG


    Čtěte více:

    Globální investice do čisté energie klesly nejvíce od roku 2013
    10.10.2016 16:41
    Globální investice do takzvané čisté energie byly ve třetím čtvrtletí ...
    Areva se dohodla s EDF na prodeji své divize reaktorů
    16.11.2016 11:14
    Francouzská jaderná skupina Areva prodá v rámci své restrukturalizace ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    11.08.2026
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  
    6:07PREVIEW: ČEZ by měl vykázat slabší provozní výsledky. K růstu zisku ale pomůže konec windfall tax  
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    16:00USA - Prodeje starších domů