Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co

Co "index strachu" říká nyní o trzích

23.12.2016 13:58
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Investoři jsou s vývojem akcií nyní spokojeni. Ukazuje to index volatility VIX, nazývaný též „index strachu". S příchodem nového roku se ale výkyvy na trh vrátí?

Ukazatel CBOE Volatility Index (VIX) se všeobecně považuje za nejlepší měřitku strachu na trzích. Ve středu klesl až na 10,93 bodu, nejníže od loňského srpna. Americké akciové trhy si ten den udělaly pauzu poté, co index Dow Jones Industrial Average v posledních dnech koketoval s psychologickou hranicí 20 000 bodů. V úvodu dnešního obchodování ho od ní dělilo 92 bodů.

„Všechno kolem mi říká, že lidé jsou tak trochu apatičtí k tomu, co se ve zbytku roku stane,“ řekl šéf strategií v TD Ameritrade JJ Kinahan. Už příští týden bude podle něj přitom třeba možné sledovat, jak se investoři najednou začnou zajišťovat. Obavy vyvolává hlavně silný dolar a jeho vliv na ziskovost amerických firem. Výsledková sezóna se blíží, takže je možná na čase se ptát, zda se „proti celkovému výplachu na trhu začíná hedgeovat“.

Přijde velké zklamání?

Index VIX zachycuje, jak trh odhaduje budoucí volatilitu. Konkrétně měří nákupy put a call opcí na index S&P 500. Jeho vývoj od začátku roku je zachycen v následujícím grafu, žlutě je vývoj akciového index S&P 500.

vix2 

Středa byla zároveň posledním dnem, kdy se obchodoval kontrakt VIX na prosinec. Obchodní objem byl už podstatně vyšší na lednovém kontraktu, který byl nad 14 body.

Nízké hodnoty indexu obvykle signalizují, že trh se je se současnými hodnotami spokojený. S končícím rokem se ale objevily názory, že nízký VIX a lepší prognóza růstu by mohly připravovat půdu pro budoucí zklamání. To by mohlo do budoucna znamenat i větší kolísavost.

Prázdný kalendář 

I podle Eda Clissolda, šéfa amerických strategií v Ned Davis Research Group se na zdá, že optimismu je teď na trhu dostatek. „Musíme být v pozoru, až tenhle optimismus skončí,“ uvedl.

Oblíbenými sázkami jsou nyní mimo jiné bankovní tituly a malé firmy. Ty by podle řady analytiků mohly těžit z kroků, které slíbil zvolený prezident Donald Trump, tedy z daňových škrtů, deregulace a výdajů do infrastruktury. Není ale jasné, zda se vůbec uskuteční.

„Trumpova politika nemá žádné termíny,“ upozorňuje Ilya Feygin z WallachBeth Capital. Jediné datum, na které se analytici mohou zatím těšit, je Trumpova inaugurace 20. ledna.

Za nízkým VIX mohou stát i další faktory, jako velké pohyby v odvětvích v rámci S&P a nedostatek ochoty kupovat. Srovnání mezi současnou povolební rally a dot-com bublinou z přelomu tisíciletí ale analytici odmítají. V roce 1999 index Dow Jones poprvé překonal 10 000 bodů. VIX byl tehdy nad 23 body, tedy dvojnásobku toho, kde se nacházel ve středu.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

Merill Lynch: 10 tipů na seismický rok 2017. A pár dalších od UBS
22.12.2016 10:18
Připravte se na další turbulentní rok na trzích. Investoři se snaží př...
Minulost vrátit nelze: Ekonomika už nepotřebuje chlapáky, ale jemné muže
22.12.2016 7:07
Donald Trump chce, aby se ve Spojených státech opět vyráběly věci. Slí...
Hodnota bitcoinů v oběhu je rekordních 14 miliard dolarů
22.12.2016 14:15
Celková hodnota všech bitcoinů v oběhu během dneška dosáhla rekordních...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.04.2026
10:04Víkendář: Pro a proti členství v eurozóně
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data