Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Minulost vrátit nelze: Ekonomika už nepotřebuje chlapáky, ale jemné muže

Minulost vrátit nelze: Ekonomika už nepotřebuje chlapáky, ale jemné muže

22.12.2016 7:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Donald Trump chce, aby se ve Spojených státech opět vyráběly věci. Slíbil i to, že do země vrátí výrobu iPhonů a nedávno pohrozil všem firmám, které by chtěly přesunout pracovní místa do zahraničí. Měl by se ale dobře zamyslet nad tím, jaká pracovní místa chce vlastně podporovat.

Jeho generace sledovala, jak se z výrobního sektoru stává jen malá část ekonomiky. Ve čtyřicátých a padesátých letech pracovala ve výrobním sektoru asi polovina všech zaměstnanců, nyní to je přibližně jedna šestina. Tyto ztráty ale více než nahradily služby. Problém spočívá pouze v tom, že nová pracovní místa jsou převážně pro ženy.

V roce 2015 pracovali muži na 23 % pozicích v oblasti vzdělávání a zdravotnických služeb. Ve výrobním sektoru drželi 73 % pracovních míst. Zdá se, že muži s nižším vzděláním nechtějí pracovat ve službách, lépe si vedou ti, kteří mají vzdělání vyšší. Projevuje se to mimo jiné jejich nižší mírou nezaměstnanosti, ale také vyššími platy. Proč ale nedochází k adaptaci u mužů s nižším vzděláním? Proč nezačnou ve větším počtu pracovat ve zdravotnictví či v oblasti domácí péče? Jedním z důvodů je tradiční pohled na to, co to je mužnost. Nové pozice ve službách totiž vyžadují komunikaci a starost o druhé a ne práci s velkými stroji.

Trump nabídl novou vizi maskulinity a jeho názory se líbí všem, kteří chtějí návrat do světa, kde jsou muži opravdovými chlapy. Trump nezvítězil proto, že by ekonomika byla slabá. Jednou z příčin jeho vítězství byl slib návratu do dob, kdy muži byli silní a jejich práce byla ta správná práce pro chlapy. Současná mužská populace přitom čelí ještě větší výzvě, než jaká stála před ženami od šedesátých až do osmdesátých let. Tehdy se nová role žen také střetávala s tradičními pohledy na ženství, ale ženy dokázaly obojí skloubit. Nyní se po mužích chce, aby se posunuli do rolí, které dříve zastávaly ženy včetně pomoci s vařením a praním prádla.

Vyspělá ekonomika se bude nadále měnit a posouvat směrem, kde bude potřeba méně síly a více vlídnosti. Navzdory slibům, které činí Trump, nejde tento proces otočit a vrátit se zpět do minulosti. Místa ve výrobním sektoru neničí jen mezinárodní obchod, ale i technologický rozvoj. Pokud někdo slibuje mužům, že se vrátí jejich bývalé pozice, moc jim tím nepomáhá. Namísto toho by bylo lepší přemýšlet o tom, jak změnit naši kulturu, aby muži v moderní ekonomice nacházeli nová pracovní místa.

Autorkou je Betsey Stevensonová

(Zdroj: Bloomberg)


Čtěte více:

ČR: Nezaměstnanost na ústupu
08.12.2016 9:42
Že jsou čísla z trhu práce v letošním roce příznivá, jsme si už zvykli...
Trhy se ve víře v Trumpovu politiku pravděpodobně mýlí
15.12.2016 11:41
Od zvolení nového amerického prezidenta přemýšlím nad tím, zda by takz...
El-Erian: Trhy mohou skončit jako Černý rytíř z Monty Pythonů
16.12.2016 7:27
Výsledky referenda, které se před několika dny konalo v Itálii, jen zv...
Víkendář - Spojené státy jsou rozděleny a Rusové slaví
18.12.2016 8:48
Američtí republikáni a demokraté se opět dohadují o tom, zda Rusko něj...

Váš názor
 •  
  22.12.2016 15:31

  Tak a máme to my chlapáci . Už nebudem v kurzu ? Betsey to vidí jasně . Je jiná doba , kluci chodí s klukama , holky s holkama . Colty již nebudou třeba . Vybereme správný parfém , pšouknem do podpaží a rozkroku a vyrazíme do Mekáče diskutovat o podpoře ochlazování planety a obnovitelných zdrojů a vydáme o tom prohlášení . Vzorem nám amíkům budiž Evropa , tam jim to šlape . Tam se pan Obama nakazil . Pro amíky jen dobře , že ten reformátor cociální ameriky mizí z politické scény . Mezi námi , i Evropa čeká na svého Trumpa.
  karel IV
 • nazor na Trumpu
  22.12.2016 8:42

  od zensky, co makala pro Obamu/demokraty?! ale no tak soudruzi, nesmi se to prehanet, tohle uz je do oci bijici... :-)
  neo029
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m