Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč je tak málo miliardářek?

Proč je tak málo miliardářek?

05.01.2017 12:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Nový výzkum ukazuje, že zatímco v osmdesátých a devadesátých letech docházelo k rychlému růstu počtu velmi bohatých žen, nyní jejich počet v podstatě stagnuje. Ženy v USA tvoří pouze 16 % z 1 % nejbohatších lidí a během posledního desetiletí se na tom mnoho nezměnilo.

Gabriel Zucman z University of California tvrdí, že „čím více se pohybujeme směrem k lidem s nejvyššími příjmy, tím méně žen nacházíme“. To podle něj ukazuje, že tu existuje „fundamentální forma nerovnosti“. Převážně pánským klubem je i svět miliardářů a milionářů. Počet miliardářek navíc ve srovnání s počtem miliardářů roste jen polovičním tempem a počet dolarových milionářek ve světě dokonce stagnuje, zatímco v případě mužů tento počet roste.

Zdá se tedy, že „diamantový strop“ je rok od roku tvrdší a podle Zucmana jsme stále hodně vzdáleni tomu, aby si muži a ženy byli v této oblasti rovni. Tento vývoj se také liší od změn u nižších příjmových skupin, kde dochází k mnohem rychlejšímu růstu příjmů u žen. Podle společnosti Wealth-X by pozice žen mezi nejbohatšími lidmi byla ještě horší, pokud bychom nebrali v úvahu zděděné bohatství. Na světě totiž existuje celkem 294 dolarových miliardářek a pouze 49 z nich si své bohatství vydělalo samo. Zbytek jej úplně či z velké části získal právě dědictvím.

Co je příčinou toho, že na vrcholu pyramidy bohatství nalézáme tak málo žen? Zakladatelka společnosti Little Pim Julia Pimsleurová tvrdí, že příčinou je diskriminace žen v oblasti vrcholového managementu a rizikového kapitálu. „Nedomnívám se, že by se muži aktivně snažili o diskriminaci žen a mnozí z nich by ve vedení společností rádi viděli více žen. V systému ale určitá diskriminace stále existuje.“ Ženám, které se chtějí dostat na vrchol pyramidy, pak Pimsleurová radí, aby z toho učinily svou prioritu. Podle ní není pravda, že ženy po bohatství netouží tak jako muži. K tomu ovšem chtějí svobodu, flexibilitu a činnost, která má skutečně smysl.

Ne všechny pokusy jsou ale úspěšné. Ve Spojených státech je například velmi známý případ miliardářky Elizabeth Holmesové. Ta založila společnost Theranos, která se zaměřuje na zdravotnické služby. Po nařčení z podvodů ale společnost čelí vážným problémům a čisté bohatství Holmesové se z 4,5 miliardy dolarů propadlo k nule. V USA je nyní nejbohatší ženou Diane Hendricksová, která založila stavební společnost ABC Supply. Její majetek podle odhadů dosahuje 4,9 miliardy dolarů. Na druhém místě figuruje Oprah Winfrey s 3,1 miliardy dolarů.

Autor: Robert Frank

(Zdroj: New York Times)


Čtěte více:

Začíná měnová „studená válka“
29.12.2016 10:25
Na počátku tohoto roku proběhl posun od tradiční formy měnových válek ...
Fidelity International: I rok 2017 přinese investicím překvapení, ale o některých tématech je nutné přemýšlet
28.12.2016 16:43
Jak si vedly investice v roce 2016? A jaký to bude mít vliv na rok 201...
Evropa a terorismus: Jsou tu kontroly hotovosti, karet, zlata i bitcoinu?
28.12.2016 15:18
Stal se čerstvý teroristický útok na vánoční trhy v Berlíně spouštěčem...
Těžaři ropy a plynu v USA dostávají více úvěrů, příští rok zvýší těžbu
29.12.2016 8:41
Američtí těžaři ropy a plynu z břidlicových formací příští rok nejspí...
Jaký bude rok 2017 pro české podnikatele? Čekají je hlavně daňové změny a úpravy pracovně právních vztahů
29.12.2016 15:56
Snížení Daně z přidané hodnoty (DPH) u stravovacích služeb, změny u da...

Váš názor
 • Naše budouci miliardářka ?
  05.01.2017 23:34

  "...Ta ženská s ředitelem manipuluje, a on vůbec neví, jak se za jeho zády chová. Pro představu chování paní je jako Jany Nagyové a on je bohužel jak Petr Nečas. Přestáváme si ho vážit. Dokonce se proslýchá, že bude kvůli ní odvolán, ale my se nepotřebujeme zbavit ředitele, ale té příšerné ženské...."
  PP
 •  
  05.01.2017 15:48

  Nemám stejné fyzické předpoklady jako afričtí černoši, cítím se diskriminován ! Chci, aby když poběžíme čtvrtku, byli za mnou vzadu alespoň o půl kola ! A teď vážně, dělám do strojírenského businessu, potkat se zde se ženou ve vedoucí funkci znamená téměř vždy katastrofu, díky Bohu se zde moc nevyskytují. Řekněte mi, vážně si lidé co píší takové kraviny, myslí že to je pravda ?
  tikitom
 • No a kolik jich mají v Rusku
  05.01.2017 14:16

  Nebo tam žádné ženy nemají ?
  :o))
 • Hloupá otázka.
  05.01.2017 13:22

  Protože všechny velké společnosti od Rockefellera přes JP Morgana až po dnešní Warren Buffetty, Steve Jobs a Bill Gates začínali od piky a vypracovali se. Všechny bohaté ženy ty miliardy zdědily nebo dostaly po manželích
  :o))
  • Re: Hloupá otázka.
   05.01.2017 15:49

   Svatá pravada, rozumná řeč...
   tikitom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.