Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity International: I rok 2017 přinese investicím překvapení, ale o některých tématech je nutné přemýšlet

Fidelity International: I rok 2017 přinese investicím překvapení, ale o některých tématech je nutné přemýšlet

28.12.2016 16:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak si vedly investice v roce 2016? A jaký to bude mít vliv na rok 2017? Jednoduše řečeno, právě odcházející rok byl podle mínění ekonomů Fidelity International plný překvapení. „Pokud nás rok 2016 něco naučil, pak to bylo jednoznačně očekávat neočekávané – právě oblast neočekávaného se totiž stala překvapivě populárním hájemstvím pro riziková aktiva. I v roce 2017 můžeme čekat další překvapení, ale o některých tématech je třeba stále přemýšlet,“ konstatoval James Bateman, Fidelity International, investiční ředitel pro oblast Multi Asset.

Akcie: Chuť investorů k riziku se začíná ztrácet

Pokud jde o akcie, kvalitní tituly vyplácející dividendy, jež jsou hlavní hnací silou býčího trhu od roku 2009, přijdou pravděpodobně v prostředí úrokových sazeb vyšších než nula o nemálo ze své atraktivity. Zcela se tak změní celkový přístup, který investory toužící po výnosu vedl do stále většího rizika. Fidelity International proto míní, že je vhodné alespoň do určité míry zajistit portfolio proti meznímu riziku (tail risk) – například prostřednictvím zlata a ropy – a zároveň vhodně nakupovat riziková aktiva v době oslabení (a prodávat při dosažení maximálních hodnot). Podle Jamese Batemana proto nebude rok 2017 obdobím, kdy by se měl u alokace aktiv uplatňovat nějaký statický přístup.

„Realizovat akciové expozice ve Spojeném Království by mohlo být výhodnější formou kopírování indexu FTSE 100, nikoli prostřednictvím aktivního manažera, protože i ti nejlepší v příštím roce pravděpodobně výkonnosti indexu nedosáhnou,“ soudí Bateman. A pokud jde o USA - jakmile bude Trumpova politika jasnější, odhalí podle Fidelity inteligentní investor tituly s dlouhodoběji slabší výkonností také mezi americkými akciemi.

V USA bude atraktivnější farmaceutický a finanční sektor

Všeobecný výprodej akcií s kvalitními, dluhopisům podobnými vlastnostmi, k němuž došlo v nedávné době, může znamenat určité příležitosti. Pokles cen některých akcií, které má Fidelity International v portfoliu, podle Batemana naznačuje, že se na trhu obchodují se slevou, což představuje příležitost konsolidovat stávající pozice u opravdu atraktivních cenných papírů. „Zdá se, že určité příležitosti existují také u akcií, které se dříve jevily atraktivní z jiného důvodu než kvůli jejich vysokému zhodnocení – nastává vhodná chvíle doplnit si některé z těchto akcií do portfolia právě nyní, kdy nabízejí rozumnější zhodnocení,“ upřesnil James Bateman.

„Pokud jde o akciové sektory v USA, domnívám se, že farmaceutický průmysl i finančnictví budou za vlády republikánské administrativy těžit z příznivějšího regulačního prostředí. Na finančnictví a akcie související s reálnými aktivy bude mít pozitivní dopad možný reflační scénář v podobě kombinace silnějšího růstu, vyšší inflace a vyšších úrokových sazeb,“ řekl Dan Roberts, Fidelity International, portfolio manažer Global Equity Income.
Podle Robertse jsou nadějné technologické tituly – ty nejlepší podniky jsou schopny udržet atraktivní růst zisků prostřednictvím inovací v rámci obchodních modelů, provozu, logistiky nebo nabídky koncovým zákazníkům. I přesto je však nutný selektivní přístup.

Dluhopisy: Dá se čekat přesun od státních dluhopisů ke "kreditu"

S blížícím se koncem roku 2016 se mohou vyčerpaní dluhopisoví investoři podle Charlese Mckenzieho, Fidelity International, Investičního ředitele pro oblast Fixed Income, spokojeně ohlédnout za dalším rokem solidních výnosů. Tento rok se totiž zapíše do paměti zejména tím, jaká přinesl politická překvapení – jejich důsledky jsou ostatně stále patrné. Investoři pravděpodobně již dávno zapomněli, že výnosy státních dluhopisů jsou stále nižší než na začátku roku nebo že kreditní spready jsou užší. Jejich pozornost se tak nově upíná k prudkému nárůstu výnosů státních dluhopisů v posledních týdnech, který znovu vyvolal spekulace o blížící se výrazné rotaci. Vzhledem k historicky nejvyššímu zadlužení rozvinutých zemí ale klíčová otázka nezní, kam se sazby u dluhopisů nakonec vyšplhají, ale spíše jak moc toho globální ekonomika ještě dokáže vydržet.

„Obecně můžeme konstatovat, že opakování výnosů, na jaké jsme si v oblasti pevného výnosu zvykli, podle všeho nelze očekávat, a investoři se tak budou muset v roce 2017 na dluhopisových trzích více snažit,“ uvedl Charles Mckenzie, Fidelity International, Investiční ředitel pro oblast Fixed Income. Mezi klíčové prvky každé strategie by tak měla podle něj patřit schopnost nepodléhat stádovitému jednání a vyhýbat se přeplněným oblastem trhu, širší diverzifikace a rychlost při alokaci a zajištění.

„Očekáváme, že investoři hladoví po výnosech se v roce 2017 přesunou z oblasti státních dluhopisů spíše ke kreditu. V roce 2016 došlo ke zlepšení fundamentů a v průběhu následujících 12 měsíců by měla míra nesplacení klesat,“ odhaduje Mckenzie. Postupně totiž mizí negativní dopad klesajících cen kovů a ropy. „Ocenění jsou však jemně vyvážená a za rizika nesplacení nabízejí jen malou kompenzaci. Vzhledem k tomu, že daná třída aktiv je vůči hospodářskému cyklu vůbec nejcitlivější a že nižší výnosy nabízejí jen omezenou možnost vyrovnat kapitálovou volatilitu, je zde nízká pravděpodobnost chyby,“ řekl Charles Mckenzie.

Spíše než zhodnocení kapitálu tak budou pravděpodobně podle Charlese Mckenzieho hlavním motorem výkonnosti kupony, přičemž očekávané výnosy v roce 2017 mírně přesáhnou 5 %.
Aktiva nově se rozvíjejících trhů budou hrát v budoucnosti důležitou roli. „Výnosy z dluhopisů v místních měnách rozvíjejících se trhů dosud neklesly z vysoké předkrizové úrovně, takže pokud dojde k určité normalizaci výnosů na rozvinutých trzích, měl by být tento proces pro rozvíjející se trhy méně extrémní. Ačkoliv trendem je růst inflace na rozvinutých trzích, měly by vysoké reálné výnosy dostupné na rozvíjejících se trzích umožnit domácím centrálním bankám snižovat úrokové sazby, a tím podpořit kapitálovou hodnotu dluhu EM,“ doplnil Eugene Philalithis, Fidelity International, portfolio manager Global Multi Asset

Fiskální politika: Hegemonem trhů budou USA

Je pravděpodobné, že pod taktovkou USA povede kombinace nižších daní spolu s investicemi do infrastruktury v roce 2017 k posílení růstu, avšak tento vývoj patrně nebude příliš výrazný v důsledku slábnoucích globalizačních a imigračních trendů, domnívá se James Bateman. Podle něj mimo USA se pak již pro fiskální expanzi nenabízí tolik prostoru. V Evropě omezuje Pakt o stabilitě a růstu pole pro smysluplnější fiskální expanzi a země, které k ní možnosti mají, například Německo, pak nejsou příliš ochotné vzdát se před volbami vyrovnaného rozpočtu. To nejhorší zpřísnění fiskální politiky je však naštěstí již za námi a v roce 2017 tak lze očekávat spíše neutrálnější postoj. „Zvýšení úrokových sazeb může být pomalejší, než trh očekává – vlády totiž budou vyvíjet tlak na „nezávislé“ centrální banky, aby jako cenu za oživení stagnující ekonomiky dočasně akceptovaly vyšší inflaci,“ domnívá se James Bateman.

James Bateman soudí, že britské referendum o setrvání v EU a Trumpovo vítězství poukázalo na značnou – a možná pochopitelnou – míru nespokojenosti „průměrného pracujícího“, jehož příjem se od roku 2008 téměř nezměnil, i frustraci z dogmatického dodržování úsporných opatření, opírajících se o uvolněnou měnovou a přísnou fiskální politiku. Úspěšné strategie bude v roce 2017 sjednocovat jediná mantra – nyní jsme všichni keynesiáni.

Úrokové sazby mohou v nejbližší době pouze růst. Jejich rozsah a rychlost však budou záviset na nejnovějších ekonomických datech. Jistě nepřekvapí, že celá řada společností citlivých na úrokové sazby, což jsou zejména společnosti z finančního sektoru a banky, vypadá s ohledem na zhodnocení atraktivně. „Pozitivní je rovněž to, že banky jsou z hlediska jejich ekonomického zdraví zřejmě v nejlepší kondici za několik posledních desetiletí. Na druhou stranu se nicméně snažím zastoupení tohoto sektoru nepřeceňovat, jelikož se zřejmě nacházíme v pokročilé fázi ekonomického cyklu a v tomto odvětví došlo ke zvýšení regulační kontroly. Kvalita úvěrů se navíc může ve srovnání se stávající skvělou úrovní potenciálně zhoršovat,“ řekl Angel Agudo, Fidelity International, portfolio manager US Equities.

Zatímco Federální rezervní systém (Fed) bude sazby zvyšovat, jiné centrální banky podle Aguda o s jejich zvyšováním zřejmě přehánět nebudou. „Očekáváme, že centrální banky v Evropě i v Japonsku se budou snažit využívat svoji monetární politiku na podporu růstu svých ekonomik,“ upřesnil Angel Agudo.

 


Čtěte více:

Německo, Nizozemí a úspory v eurozóně
27.12.2016 7:12
Mobilita kapitálu mezi jednotlivými zeměmi eurozóny klesla k nule. To ...
Po USA se cílem ruských útoků stanou německé volby
26.12.2016 9:38
CIA i FBI nedávno zveřejnily informace o tom, že Kreml se snažil ovliv...
Spojené státy jsou nyní zemí, kterou je možné ignorovat
27.12.2016 14:14
Jedním z nejvýznamnějších dědictví amerického prezidenta Baracka Obamy...
Investiční hvězda z The Big Short věří díky Trumpovi americkým bankám
28.12.2016 14:07
Steve Eisman je investorem, který se stal známým díky filmu The Big Sh...
Konec intervencí na koruně? Druhé čtvrtletí a dojde na záporné sazby, soudí ekonom ČSOB
28.12.2016 10:51
Česká národní banka by mohla ukončit režim devizových intervencí ve dr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2020
8:12Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí
25.01.2020
16:12Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data