Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Propad registrací aut v EU a nová post-exitová maxima koruny

Rozbřesk: Propad registrací aut v EU a nová post-exitová maxima koruny

17.10.2017 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Současný úspěch české ekonomiky je spojený především s průmyslem, který se už na HDP podílí téměř třetinou. Je to nesrovnatelně více, než v ostatních – zvláště pak západních zemích – EU. Jde přitom o dlouhodobý výsledek především expandujícího automobilového průmyslu, který se stal nejsilnějším průmyslovým oborem ČR, téměř největším zaměstnavatelem a hlavním exportérem zaměřeným především na unijní země, kde už od roku 2013 roste hlad po nových osobních automobilech. Boom automobilového trhu v Evropě nahrává tuzemské produkci směřující k novému historickému rekordu (ten poslední je zatím z loňska, kdy automobilky překonaly hranici 1,3 mil. osobních vozů).

Evropský trh je už pátým rokem v růstové fázi, a tak nezbývá, než si začít klást otázku, jak dlouho tento pro českou ekonomiku velmi pozitivní trend ještě může vydržet. Podle statistiky registrací se v ročním vyjádření na trhu realizuje více než 15 mil. nových vozů a každý měsíc dosud znamenal dosažení nového rekordu. Přesto je vidět, že tempo růstu automobilového trhu zvolňuje. Nijak dramaticky, ale přírůstky jsou ve srovnání s loňským rokem téměř poloviční. V samotném září došlo dokonce k poklesu trhu o 2 % a to především „zásluhou“ o 9,3 % nižších prodejů v Británii. Pokles registrací nových osobních vozů však hlásí dalších osm zemí včetně Německa (-3,3 %). Neznamená to ještě, že se dosavadní trend obrací, nicméně lze tyto výsledky brát jako první známky nasycení trhu.

Je to možná první signál toho, že se trh už přiblížil k hranici svých možností, i když stále platí, že zářijové výsledky vycházejí z docela vysokých srovnávacích základů. A nakonec na hranici svých možností se už nyní pohybují leckteré (i tuzemské) automobilky. Náš výjimečný ekonomický růst si tak nejspíše bude muset časem najít novou vzpruhu. Možnosti nepochybně existují, stačí se podívat na stále poddimenzovanou infrastrukturu. 

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna včera otestovala nová post-exitová maxima, když se dostala až na 25,74 EUR/CZK. K novým ziskům ji posunuje vidina vyšších úrokových sazeb a nakonec zřejmě i výnosů na českém bondovém trhu, kde zahraniční hráči drží významnou část státních dluhopisů (na konci srpna 46 %, respektive přes 700 mld.). Zvýšení sazeb ČNB v listopadu je v podstatě sázkou na jistotu, a tak nezbývá než spekulovat, jak moc přepíše centrální banka svoji prognózu, která byla prozatím z pohledu zvyšování sazeb v roce 2018 docela konzervativní.

Prostor pro další posun nahoru existuje i v případě výnosů českých dluhopisů, neboť ministerstvo financí hodlá i v listopadu pokračovat s emisemi zaměřenými na střed a zvláště pak dlouhý konec výnosové křivky. K mání tak budou pěti až patnáctileté bondy v hodnotě až 24 mld. korun, tedy ve stejném objemu jako si naplánovalo na říjen. 

Zahraniční forex

Víkendový jestřábí komentář předsedkyně Fedu posunul výš americké výnosy a dolar, který ale své zisky během dne korigoval. Další dobrá podnikatelská nálada ze Spojených států (konkrétně z oblasti New Yorku) pak pomohla zatlačit kurz eurodolaru pod hranici 1,18. Dolaru také možná pomáhají spekulace na toho, koho americký prezident Trump nominuje na šéfa Fedu. Ve čtvrtek se má setkat s J. Yellenovu a údajně jednat o její re-nominaci. Pokud by si Yellnová a Trump “plácli”, tak by to byla pro dolar další pozitivní zpráva, neboť Yellenová (ač spíše holubice) nyní uvnitř vedení Fedu tlačí na další růst úrokových sazeb.

Tak jako koruně, tak zlotému a forintu pomohly holubičí výroky přicházející z ECB. Speciálně forint může také těžit z očekávání, že na konci týdne zlepší agentura Moody's Maďarsku rating (resp. zřejmě zvedne jen výhled).

Ropa

Situace v Iráku, kde vládní jednotky obsadily ropná pole v okolí města Kirkúk, znervózňuje trh s ropou (údajně mělo dojít i ke krátkodobým výpadkům produkce v objemu cca 350 tis/barelů denně). Cena ropy Brent se tak včera snadno přehoupla přes hranici 58 USD/barel, i když se pod ní později vrátila s tím, jak trh vyhodnotil šance na dlouhodobější výpadky produkce.

 
 
 
 

Čtěte více:

Nejmocnější muž na světě strčí do kapsy i Trumpa. A oba mohou být světu nebezpeční
17.10.2017 6:37
Američtí prezidenti hovořili o čínských vůdcích velmi často s obdivem....
Překonají ekonomické škody finanční krize Velkou depresi?
16.10.2017 18:21
Od samého počátku finanční krize roku 2007 někteří z nás porovnávali v...
Summary: Míří spojení amerického T-Mobilu a Sprintu do finále?
16.10.2017 18:31
T-Mobile US Po několika týdnech odmlky tady máme další zprávy ohledně...
Poklidné pondělí na amerických burzách
16.10.2017 22:01
Americké akcie naskočily do nového týdne v zažitém scénáři, když bez v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.11.2025
8:54Víkendář: Boom umělé inteligence znepokojivě připomíná technologickou bublinu z 90. let
01.11.2025
9:47Víkendář: Americká mentální recese
31.10.2025
22:05Americké akcie mažou zisky na konci obchodního týdne  
17:13Zvýší AI schopnost splácet vládní dluhy - pár dalších poznámek
15:24Braňo Soták: Amazon drží pozice v rámci AI závodu a vylepšuje probitabilitu  
15:15Traders Talk: Fed v mlze, Amazon roste, Meta pálí peníze a ČEZ vyčerpal růstový prostor
13:44Apple zveřejnil zisky i tržby nad odhady Wall Street. iPhone 17 by se měl stát hvězdou Vánoc  
13:01Nvidia uzavřela lukrativní dohodu v Jižní Koreji. Tamní vládě a firmám dodá 260 tisíc AI čipů
12:38Perly týdne: Gates, Dalio a Woodová o AI a bublině
11:18Evropa sklouzává níž, ale Wall Street má našlápnuto k obratu vzhůru  
11:02Reddit roste téměř 70% tempem a týdně ho navštíví 444 milionu uživatelů. Akcie si v pre-marketu připisují +12 %  
10:50O Warner Bros. Discovery je velký zájem. Do boje vstupuje také Netflix
10:03Analytik k výsledkům Erste Bank: Silný úrokový výnos táhne výsledky, investoři čekají na Polsko  
9:21Rozbřesk: Koruna se po silném HDP stabilizuje a vyčkává na ČNB
8:51Erste zvyšuje výhled, Meta láme rekordy, Apple brzdí Čína a cloud Amazonu se dále nafukuje  
8:19Erste Bank ve 3Q překonala odhady Patrie a navýšila výhled. Čistý zisk vzrostl na 901 mil. EUR
30.10.2025
22:07Americké akciové trhy korigují  
22:02Apple překonal odhady a očekává, že příští kvartál bude nejlepší v historii
21:33Cloud Amazonu zaznamenal největší růst od konce roku 2022. Akcie míří o deset procent výše
17:20Akciový trh vs. zlato. Splatí AI dluhy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data