Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Číslem týdne bude české HDP. Překvapí vyšším výsledkem?

Rozbřesk: Číslem týdne bude české HDP. Překvapí vyšším výsledkem?

13.11.2017 9:11
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Hlavní událostí tohoto týdne by měly být výsledky české ekonomiky (HDP) za třetí kvartál. Poslední čísla podle našeho nowcastu zvyšují šance na velice dobrý výsledek. Pokud by viditelně překonal 5 %, byl by to pro ČNB důvod zamyslet se nad rychlejším růstem sazeb, než ukazuje poslední prognóza. Trhy při pohledu na nárůst sazeb FRA po vyšší inflaci s takovým scénářem pomalu začínají počítat.

Další růst sazeb “již” v tomto roce ovšem nehledě na silná čísla může být řadě centrálních bankéřů proti gustu. Ze zápisu z posledního zasedání jasně vyplynulo, že ČNB preferuje “postupný” růst sazeb. Bojí se, že by agresivnějším růstem sazeb dala koruně zelenou k výraznějším ziskům, které by inflaci nazpátek zadupaly do země. Současně i proto, že by mohly nepřiměřeně ohrozit finanční stabilitu - zadluženým podnikům a domácnostem by úrokové náklady vzrostly příliš rychle a mohly by proto mít problém se splácením svých závazků.

Koruna ovšem na lepší čísla nemusí reagovat nutně super-pozitivně. Po vyšší inflaci se jí nakonec nepodařilo zdolat 25,50 EUR/CZK a brzdit ji na začátku nového týdne může vyšší globální averze k riziku - index VIX vyskočil za poslední týden o 25 %.

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna si v závěru týdne neporadila s 25,50 EUR/CZK. Částečně proto, že ČNB sama vyšší inflační čísla neinterpretovala jako proinflační riziko. Současně proto, že se zvýšila globální averze k riziku - index VIX dál rychle rostl především v souvislosti s neschopností Kongresu v USA dohodnout se na daňové reformě.

V tomto týdnu přitáhne velkou část pozornosti HDP (viz úvodník) a dnes platební bilance, podle které budeme moct odhadnout příliv spekulativního kapitálu do korun v průběhu září.

Zahraniční forex

Tento týden kurz eurodolaru nepotká mnoho zajímavých dat, přičemž výjimkou by mohly být americké maloobchodní tržby a inflace (obojí za říjen). Speciálně dolar musí být stále ve střehu před zprávami o tom, jak si v Kongresu vede návrh zákona o daňové reformě. Euro na druhé straně musí pomalu začít více sledovat předvolební průzkumy v Itálii (kde probruselské strany dále ztrácejí…).

Politika bude zřejmě opět hýbat librou, když se podle nedělních spekulací objevila uvnitř vládnoucí konzervativní strany skupina asi 40 poslanců, kteří chtějí po premiérce Mayové, aby rezignovala.

Ropa

Cena ropy Brent se po růstu v minulých týdnech stabilizovala a zůstává tak zhruba mezi 63 a 64 USD/barel. Významný růst aktivity producentů v USA v minulém týdnu z hlediska ropných býků moc škody nenapáchal.

V centru pozornosti nyní stojí zasedání OPECu na konci měsíce, od něhož se čeká prodloužení dohody na omezení produkce ropy. Tuto středu pak trh sleduje měsíční zprávu z trhu s ropou od IEA, jejíž zveřejnění bude před zasedáním OPECu a spol. jednou z nejdůležitějších událostí, neboť IEA přehodnotí své fundamentální výhledy na trh s ropou pro rok 2018.



Čtěte více:

Rozbřesk: Polská burza je letos 30 procent v plusu, aneb ekonomice severních sousedů se daří
08.11.2017 9:14
Varšavská burza je letos o více než 30 % výše. Od poloviny roku jsou ...
Rozbřesk: Němečtí ekonomové kritizují ECB
09.11.2017 9:14
Německý ekonomický výbor ve své zprávě pro Parlament varuje před přehř...
Inflace kulminuje. Za zvýšením můžeme opět hledat potraviny
09.11.2017 9:30
V říjnu rostly spotřebitelské ceny v tuzemsku o 0,5 % v důsledku další...
Rozbřesk: Česká koruna se snaží rozšířit zisky po silnější inflaci… Nedaří se jí ale zaútočit na 25,50 EURCZK
10.11.2017 9:16
Česká koruna se po silnější inflaci pokusila rozšířit svoje zisky. Det...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2025
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti
17:20Spotřebitelská důvěra v USA se v květnu poprvé za šest měsíců zvýšila
17:19Akcie pokračují v rally  
15:32ČNBlog: Jak dopadne vlna refixací a refinancování hypoték na české domácnosti?
15:04e15: Pilulka chystá prodej většiny svých kamenných lékáren řetězci Dr. Max
13:49EDU II podala soudu návrh na zrušení předběžného opatření k Dukovanům
13:42Nvidia ve středu reportuje čísla za první kvartál. Co od výsledků očekávat?
13:41Tchaj-wanský výrobce čipů TSMC letos otevře pobočku v německém Mnichově
13:15Footshop a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
12:12Evropská unie schválila změny emisních norem, automobilky získají více času
11:45WOOD & Company: Zpráva pro investory za 1Q 2025 - Realitní podfondy
11:44Analytický radar: Colt CZ podle Jakuba Blahy spojuje růstový potenciál i dividendový výnos
11:14Japonské dluhopisy se zvedají a pomáhají zlepšit náladu i na západních trzích  
11:10Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se mírně zlepšila, uvedly instituty
11:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní VH společnosti písemnou formou mimo zasedání
10:54Za růstem prodejů aut v EU stojí hybridy a elektromobily, Tesla se však propadá
9:13Rozbřesk: Maďarská MNB podrží úrokové sazby na vysokých 6,50 %
8:37EU a USA pokračují v obchodních jednáních, Thyssenkrupp se restrukturalizuje a futures jsou v zeleném  
6:41FX Strategie: ECB sníží sazby a svojí rétorikou bude zisky eurodolaru raději brzdit  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board