Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv

ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv

15.12.2017 12:53, aktualizováno: 15.12. 13:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Energetická společnost ČEZ vede exkluzivní jednání s jedním zájemce o její zbývajících aktiva v Bulharsku. Agentuře Reuters to dnes řekl místopředseda představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Jméno zájemce neuvedl. ČEZ se již dohodl na prodeji své bulharské elektrárny ve Varně. Jednání o prodeji aktivit v oblasti distribuce a obnovitelné energie pokračují, dodal Pleskač.

"Jeden zájemce má exkluzivitu a s ním intenzivně jednáme," řekl bez dalších podrobností. "Nemáme časový horizont (k dokončení prodeje). Je pro nás důležité, aby rozhovory skončily v souladu s našimi očekáváními," doplnil.

ČEZ chce odejít z Bulharska kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady, a také proto, aby se mohl soustředit na Českou republiku a střední Evropu a obnovitelné zdroje energie v zemích jako jsou Německo a Francie. Loni ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti bulharské vládě.

K zahájení arbitráže s Bulharskem se ČEZ podle tehdejšího vyjádření rozhodl po zásazích bulharských institucí. Ty podle firmy její podnikání v Bulharsku poškozují. Jako důvod ČEZ uvedl i kritickou situaci na tamním energetickém trhu, která se dlouhodobě nezlepšuje. Firma vznesla nároky v řádu stovek milionů eur.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje přibližně tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Firma v Bulharsku hledá kupce pro společnosti CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria a Free Energy Project Oreshets. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie.

Ve čtvrtek bulharský antimonopolní úřad povolil společnosti SIGDA koupit od ČEZ bulharskou černouhelnou elektrárnu Varna. ČEZ se na prodeji elektrárny dohodl v říjnu.

(Zdroj: ČEZ, čtk, Reuters, Bloomberg)

 
 

Čtěte více:

Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
15.12.2017 13:29
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa je u moci zhruba rok. Z trh...
Ztrácí Putinomika na síle?
15.12.2017 10:37
Ruské ekonomice hrozí něco, co se za vlády prezidenta Vladimira Putina...
Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále
15.12.2017 10:52
Koruna v posledních zhruba dvou týdnech nenápadně, ale vytrvale oslabu...
EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
15.12.2017 11:27
Evropská investiční banka (EIB) poskytne fondu Inven Capital, který je...
Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
15.12.2017 11:46
Evropské akciové trhy v závěru týdne mírně ztrácí a navazují tak na po...
BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
15.12.2017 12:10
Německá automobilka BMW začne u Sokolova nedaleko hraničního přechodu ...

Váš názor
  •  
    15.12.2017 13:37

    bulhari maji silne narodni citeni a CEZ s tou arbitrazi to po*ral a ted je tak zoufaly ze se vytahl s exlusivitou a snahou zavazat si kupce aby byl na jeho strane :))) to bude exclusivni maga ztrata a vsichni to vedi a az to prodaji za cokoli tak domelou cilovou castku chteji vymoci od bulharu v arbitrazi .. to bude fakt mega pruser
    eple
    • Ani stát s národním cítěním
      18.12.2017 8:48

      Ani stát reprezentující Bulhary s jejich silným národním cítěním si nemůže dovolit poškozovat někoho v podnikání. Mnohem spíš je to boj nějakých národních korupčních skupin o koryta.
Aktuální komentáře
23.03.2026
21:20Překvapivě zelené pondělí na Wall Street  
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže
15:47Dohoda EU s Mercosurem začne prozatímně platit od května, uvedla Evropská komise
15:20Pale Fire Financing a.s.: Pozvánka na schůzi vlastníků dluhopisů PFF
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data