Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Asie chce regulaci trhu kryptoměn a jejich ceny se řítí dolů

Asie chce regulaci trhu kryptoměn a jejich ceny se řítí dolů

16.01.2018 19:14
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Asijský trh s kryptoměnami se otřásá snahami vlád o jeho regulaci a ceny digitálních měn padají strmě dolů. Svědčí to o blížícím se konci?

Čína by měla zakázat obchodování s kryptoměnami, a to včetně služeb zprostředkovaných jednotlivci a podniky, řekl dnes přední čínský centrální bankéř. Cíl je jasný – zabránit nárůstu rizika na trhu. Čínští regulátoři už minulý rok vydali zákaz primárních nabídek kryptoměn (ICO), zavřeli místní burzy s kryptoměnami a omezili těžbu bitcoinu. Nicméně aktivity okolo digitálních měn pokračovaly dál, tentokrát ale skrze zahraniční a alternativní kanály.

Nyní se však v rámci opatření zablokují příslušné místní a zahraniční webové stránky, mobilní aplikace a platformy. Dále chce Čína zatočit i s těžbou kryptoměn skrze regulaci cen elektřiny, využívání půdy, daňovou ochranu i ochranu životního prostředí. Vypadá to, že jednomu z největších těžařů kryptoměn na světě již brzy odzvoní.

S plánem zarazit obchodování s kryptoměnami přišla minulý týden i Jižní Korea. Přitom právě v Jižní Koreji je obchodování s kryptoměnami vysoce v kurzu a tamní investoři dokonce platí přirážku 20 nebo i více procent za minci. Jihokorejská ministerstva se snažila reagovat na přehřívající se spekulace na trhu s digitálními měnami zákazem obchodování s nimi. Nakonec ale vláda zákaz odsunula až po „dostatečných konzultacích a koordinaci názorů“. Jihokorejci, kteří jsou nadšenými fanoušky do digitálních měn, se proti regulaci trhu s kryptoměnami bouří. Vydali petici, kterou od 28. prosince podepsalo již více než 217 tisíc lidí.

Skeptický přístup mají ale i evropští regulátoři. Šéf Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy Steven Maijoor varoval před primárními nabídkami kryptoměn. Ty fungují podobně jako primární veřejné nabídky akcií, ale na rozdíl od nich nejsou regulované a investoři by mohli přijít o vše. 

Na tyto zprávy reagují kryptoměny jak jinak než poklesem. Bitcoin a ethereum klesly za posledních 24 hodin asi o 16 %, ripple dokonce o 24 %. Hodnota obchodovaného objemu v Japonsku a Jižní Koreji dohromady klesla během dneška o více jak 30 %.

Kay Van-Petersen, analytička Saxo Bank, nicméně stále vidí v bitcoinu vysoké zisky a předpovídá, že by v roce 2018 mohl dosáhnout na hodnoty mezi 50 a 100 tisíc dolarů oproti současným asi 11,9 tisícům dolarů. Van-Petersen je mimo jiné známá i tím, že v prosinci 2016 odhadla, že bitcoin v roce 2017 přesáhne hranice dvou tisíc dolarů. Její předpověď je z doby, kdy byl bitcoin na hodnotě 900 USD. A vyplnila se už v květnu loňského roku.

Kromě bitcoinu slibuje Van-Petersen vysoké růsty i dalším digitálním měnám, včetně etherea a ripplu. Dokonce se vyjádřila, že ethereum pravděpodobně ještě letos překoná bitcoin. Na rozdíl od bitcoinu řídí ethereum skupina developerů, která rozhoduje o způsobu, jakým se technologie vyvíjí. Někteří odborníci se domnívají, že právě to zajistí ethereu dlouhodobý a jistý růst.

b 

Zdroj: CNBC a Coinmarketcap

 
 

Čtěte více:

Ripple trhá rekordy. Překoná bitcoin?
03.01.2018 17:11
Druhá nejvíce obchodovaná kryptoměna ripple (XRP) zhodnotila během jed...
Těžba bitcoinu narazí na čínskou energetickou politiku
12.01.2018 10:41
Pokud chceme pochopit, proč Čína tak razantně postupuje proti domácí t...
Kryptoměny v roli investičního aktiva: Poperou se o ně i velké banky?
09.01.2018 10:59
Velké banky možná ještě nejsou připraveny nastoupit na vlnu bitcoinu. ...
Buffett: Kryptoměny nechci. Skončí špatně
10.01.2018 17:22
„Co se kryptoměn týče, tak mohu téměř s jistotou říct, že budou mít šp...
Jižní Korea chce zakázat obchody s kryptoměnami
11.01.2018 8:30
Jižní Korea chce zakázat obchody s kryptoměnami. Vláda nyní připravuje...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.02.2026
22:01Technologické tituly táhly růst akcií  
17:06Bitcoin směřuje k největšímu měsíčnímu propadu od roku 2022  
15:41Citrini Research: AI nahradí kancelářské pozice. To oslabí spotřebu i akciové indexy
14:07Novo Nordisk sníží v USA ceny léků Wegovy a Ozempic až o polovinu
14:06Meta podepsala miliardový kontrakt s AMD. Získá technologie, vliv i možnost stát se velkým akcionářem
12:24Vyhlídky pro německý export se dál zlepšují, panuje ale nejistota kolem cel
12:14Dimon: Část trhu znovu dělá „hlouposti“. Rizika připomínají období před finanční krizí
10:48ČNB schválila prospekt KARO Leather pro přestup na hlavní trh pražské burzy
10:01Nejhorší den za čtvrt století. Akcie IBM potopil nový nástroj Anthropicu
8:57KARO míří na Prime Market, černý AI scénář od Citrini Research otřásl trhy a PayPal centrem zájmu kupců  
8:50Rozbřesk: Úskalí nové hospodářské strategie. Staneme se zemí pro „budoucnost“?
6:04Krugman: Zrušení cel je dobrá zpráva, ale Trump pravděpodobně najde cesty, jak to dobré eliminovat
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57PODCAST Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/25 Q4)
Axon Enterprise Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
CCC Intelligent Solutions Holdings Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Constellation Energy Corp (12/25 Q4)
Corcept Therapeutics Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Edenred SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
First Solar Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Home Depot Inc/The (01/26 Q4, Bef-mkt)
HP Inc (01/26 Q1, Aft-mkt)
IPSOS SA (12/25 Q4)
Lucid Group Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Mosaic Co/The (12/25 Q4, Aft-mkt)
Realty Income Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)
Saipem SpA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Solaris Energy Infrastructure Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Temenos AG (12/25 Q4, Aft-mkt)
Tempus AI Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Workday Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Zeta Global Holdings Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)