Velké banky možná ještě nejsou připraveny nastoupit na vlnu bitcoinu. U ostatních institucionálních investorů se ale letos čeká vřelejší přístup ke kryptoměnám, říká expert z prestižní americké univerzity MIT.
Michael Casey, senior advisor kampaně Digital Currency Initiative pod výzkumnou laboratoří MIT Media Lab, se vyjádřil, že míra opatrnosti závisí na tom, o jaké instituci je řeč. Je pravděpodobné, že agresivnější institucionální investory, jako například hedžové fondy, bude volatilita kryptoměn naopak přitahovat. Nicméně velké banky budou přistupovat ke kryptoměnám s opatrností.
Kryptoměny, které byly kdysi označované za okrajové aktivum spojované zejména s dark webem – součástí webu, která není pro uživatele běžně dostupná a ve které se často uskutečňují ilegální aktivity, se nyní dostávají do popředí investičních zájmů. Jak jsme již na webu psali, minulý rok se navíc spustilo obchodování futures na bitcoin na prominentních světových burzách CME a Cboe, což kryptoměně propůjčilo větší důvěryhodnost. Bitcoin za rok 2017 vzrostl o více než 1 200 procent.
Zároveň s rostoucím objemem obchodů s kryptoměnami rostou i snahy vlád o regulaci. Jižní Korea s účinností od tohoto měsíce podle tamních médií zakáže anonymní obchodování s kryptoměnami a zpřísní pravidla proti praní špinavých peněz. Investoři v Jižní Koreji již budou muset obchodování navázat na svůj bankovní účet. Zakládání nových anonymních virtuálních účtů bude zakázáno úplně. Vláda v Soulu si prý navíc vyhradila právo platformy pro obchodování s kryptoměnami v zemi uzavřít.
„Regulátoři musí být velmi opatrní. Na jednu stranu by se měli snažit technologie úplně nezabít, ale na druhou stranu před nimi musí chránit finanční systém a lidi,“ dodal Casey.
Zdroj: CNBC, Coindesk